Dlaczego planowanie jest ważne? Dowiedz się!

Podziel się!

4.8
(5)

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego planowanie jest ważne, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Jeśli zaś uwielbiasz spontaniczność i zawsze wybierasz wersję “jakoś to będzie”, również koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, jakie są korzyści z planowania i co warto zaplanować na początek oraz jakich rezultatów możesz oczekiwać, jeśli zaczniesz planować, a dzięki temu skutecznie realizować cele.

Planowanie jest ważne, bo przygotowuje Cię na to, co nieprzewidziane

Wszyscy wiemy, że przyszłość nie jest i prawdopodobnie nigdy nie będzie możliwa do przewidzenia. Zawsze może Ci się w drodze na ważne spotkanie zepsuć samochód. Może się stać tysiąc różnych rzeczy, począwszy od tego, że wypadnie Ci z ręki telefon i nie zadzwonisz tam, gdzie właśnie powinieneś. Jednak poza pewnymi zdarzeniami masz bardzo dużą, jeśli nie całkowitą kontrolę nad swoim życiem. Co więcej, dzięki planowaniu możesz się na pewne zdarzenia przygotować zawczasu, co pozwoli Ci zmaksymalizować korzyści i zminimalizować potencjalne straty.

W podanym wyżej przykładzie, możesz na przykład zawczasu wykupić ubezpieczenie, w którego wariancie otrzymujesz podstawiony na miejsce samochód zastępczy. Możesz też zaopatrzyć się w dodatkowy telefon, a wszystkie dane z tego pierwszego przechowywać dodatkowo w “chmurze”. Jednak takie rozwiązania wymagają wcześniejszego zaplanowania. Dzięki planowaniu odnosisz korzyści tam, gdzie wcześniej byłyby same koszty.

Dlaczego planowanie jest ważne? Dowiedz się!

Planowanie jest ważne, bo pozwala Ci osiągnąć pełnię Twoich możliwości

Dzięki odpowiedniemu planowaniu i konsekwentnej realizacji zadań możesz osiągnąć w krótkim czasie rezultaty, o jakich Ci się nie śniło! Dzięki oddaniu w realizowanie planu treningowego możesz mieć dosłownie nowe ciało już w kilka miesięcy, zaś po roku lub dwóch Twoi znajomi wręcz Cię nie poznają na ulicy. Tak samo to działa w przypadku każdego celu, jaki sobie założysz. Chcesz zebrać kapitał na rozpoczęcie własnej działalności lub zakup wymarzonego domu? W ciągu jednego dnia to się nie zdarzy, jednak dzięki systematycznemu planowaniu dodatkowych źródeł dochodu i racjonalizacji portfela inwestycyjnego jesteś w stanie osiągnąć każdy założony cel finansowy.

Planowanie jest ważne, gdyż daje Ci narzędzie do urzeczywistnienia wszystkich tych pięknych marzeń, które na razie pozostają tylko marzeniami (gdyż nie zamieniłeś ich jeszcze w mierzalne cele). Dzięki planowaniu jesteś w stanie zrobić wszystko, oczywiście zgadzając się na ponoszenie określonych kosztów związanych z realizacją swojego zamierzenia.

Planowanie jest ważne, bo daje Ci wolność

Dzięki planowaniu możesz zyskać zarówno wolność finansową, jak i więcej czasu na to, co dla Ciebie ważne. Jeśli odpowiednio zaplanujesz i wdrożysz rozwój swojej kariery zawodowej, jesteś w stanie osiągnąć prawdziwy, trwały sukces. Jeśli masz hobby, któremu chcesz poświęcić więcej czasu, postaraj się tak zaplanować codzienne, powtarzalne czynności, aby zajmowały Ci mniej czasu i dawały lepszy efekt. Prawdziwa samodyscyplina i działanie w oparciu o plan może dać Ci taką wolność, o jakiej nawet nie marzyłeś!

Gotowy na rozpoczęcie przygody z planowaniem? Wybierz jedną dziedzinę z poniższej listy i zacznij ją planować!

Co warto planować? Przykładowe sfery życia, które zyskają dzięki planowaniu

 • planowanie dnia – harmonogram godzinowy
 • planowanie posiłków – wstęp znajdziesz tutaj.
 • robienie planów w formie listy zakupów spożywczych – jak to robić efektywnie przeczytasz tutaj.
 • organizowanie wakacji i wyjazdów – co warto przemyśleć przed wyjazdem – poczytaj tutaj.
 • układanie planu treningów
 • planowanie czynności powtarzalnych – dbanie o dom
 • planowanie kariery zawodowej
 • mapa celów
 • planowanie listy prezentów – tutaj znajdziesz ponad 100 pomysłów na prezent dla Mamy
 • tworzenie powtarzalnych list, gdy gdzieś wyjeżdżasz – tutaj znajdziesz listę kontrolną na basen z dziećmi

Jeśli chcesz poznać podstawy planowania, zerknij tutaj:

 • podstawy planowania – jak zacząć – przeczytasz tutaj.
 • Planowanie Metodą Małych Kroczków – więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj.
 • Planowanie Metodą Dużego Skoku – poczytasz tutaj.

Oceń post:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba ocen: 5

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Dlaczego planowanie jest ważne?”

 • Zofia
  13 sierpnia 2019 w 20:22

  Dziękuję za motywację. Z realizacją nie do końca rewelacyjnie, ale w końcu nie od razu Kraków zbudowano… Miłego wieczoru

  • 19 sierpnia 2019 w 22:58

   Ważne, aby się nie poddawać, a nawet jeśli czasem noga się podwinie – otrzepać się i dalej do przodu! Trzymam kciuki!

Instagram