Jak zwolnić tempo życia i zwiększyć produktywność?

Podziel się!

5
(1)

Jak to się stało, że uciekł mi kolejny dzień? Co, już ta godzina?! Jeśli masz wrażenie, że Twoje życie to niekończąca się przejażdżka bez trzymanki, pewnie zastanawiasz się, jak zwolnić tempo życia i mieć więcej czasu. Jestem jedną z osób, które pędzą. Gdy sobie coś postanowię, oddaję się temu całkowicie. Dlatego do artykułu o tym, jak zwolnić tempo życia musiałam się szczególnie przygotować.

Sprawdziłam mnóstwo sposobów na zwolnienie tempa. Większość w moim przypadku w ogóle się nie sprawdziła, dlatego ich tu nie znajdziesz. Jednak kilka zmian dało widoczne efekty.

Jak zwolnić tempo życia i co to znaczy?

[spacer]

Dla każdego z nas zwolnienie tempa życia będzie oznaczało coś innego. Jedni odniosą to do kariery zawodowej, inni do życia towarzyskiego czy prywatnego. W moim przypadku przez zwolnienie tempa życia rozumiem eliminację zbędnych rzeczy, które zabierały mi czas i powodowały niepotrzebny stres i lęk.

Nie chodzi o to, by nagle zrezygnować z pracy, spotkań towarzyskich czy rzucić w diabły własne cele. Dla mnie zwolnienie tempa oznacza większą koncentrację na mniejszej ilości spraw, a to sprawia, że moja produktywność znacząco wzrasta (bonus!).

Poniżej znajdziesz sprawdzone wskazówki, które największą moc mają oczywiście zastosowane łącznie. Jednak nawet jeśli zaczniesz od wprowadzenia jednej z nich, zobaczysz jak wspaniale zmienia się Twoje życie!

Pozbądź się nieładu a zwiększysz produktywność

[spacer]

Za każdym razem kiedy do mojego życia wkrada się bałagan, czuję, jak wszystko przyspiesza. Kotłujące myśli, nawracające lęki i obawy – to wszystko pojawia się wraz z ilością nieładu w mojej przestrzeni. Bałagan w domu, nieuporządkowane biurko, pranie do zrobienia – te rzeczy strasznie mnie denerwują. Do tego mnóstwo pootwieranych zakładek w przeglądarce, chaos w plikach, niedokończone projekty.

Dla mnie to wszystko są śmieci, które zaprzątają umysł. To niezamknięte pętle, które zostają w głowie nawet, jeśli umieszczę je wszystkie na liście zadań. Nie potrafię się skupić, jeśli otacza mnie chaos. Dlatego cenię sobie minimalizm, Feng Shui i metodę KonMari.

Jeśli możesz wykorzystać tylko jedną wskazówkę z tego artykułu, niech będzie to właśnie ta: pozbądź się nieładu. Uporządkuj przestrzeń. Wyrzuć śmieci. Sprzątanie działa oczyszczająco. Wiem, że mając dzieci nie jest to łatwe. Ale działa.

Nie bój się powiedzieć nie

[spacer]

FOMO praktycznie jest mi obce. Nie boję się czegoś przegapić, czegoś stracić, jeśli koliduje to z moimi postanowieniami. Usuwam zbędne rzeczy z mojego życia. Czy to będą spotkania, które można zastąpić szybkim telefonem lub wymianą maili czy nawet robienie czegoś dla innych – nie mam problemu z odmawianiem. Jeśli się w coś angażuję, staram się dać z siebie 100%. Brakiem szacunku jest w moim przekonaniu godzenie się na coś, w co nie chce się zaangażować w pełni. Dlatego wolę odmówić niż np. myślami być gdzieś indziej, bo praca czeka.

Jeśli chcesz poznać praktyczne sposoby na to, jak grzecznie odmówić, zajrzyj do tego artykułu.

Jak zwolnić tempo życia? Ogranicz czas przed ekranem

[spacer]

Od kiedy dostępne są aplikacje typu Czas przed ekranem możesz zobaczyć, jak długo każdego dnia buszujesz w sieci. Czy zdarza Ci się wieczorem siadać na kanapie i przez kilka godzin scrollować Instagram lub prowadzić dyskusje na Facebooku? A może masz obsesję na punkcie ciągłego czytania wiadomości?

Używam smartfona codziennie do pracy. Dlatego dobrze jest znaleźć sposoby na ograniczenie czasu, jaki spędzamy przed ekranem. Kilka porad znajdziesz w tym artykule.

Skończ z wielozadaniowością

[spacer]

Czy wiesz, że multi-tasking to mit? W rzeczywistości wykonując kilka zadań jednocześnie Twój mózg co chwila przełącza się pomiędzy jednym a drugim? A to oznacza o wiele większy wysiłek dla Ciebie. O wiele łatwiej jest skończyć jedno zadanie i zabrać się za drugie.

Przeskakiwanie między zadaniami wcale nie zwiększa produktywności, a wręcz przeciwnie. Mózg potrzebuje czasu, aby ponownie skupić się na zadaniu, kiedy ulegliśmy rozproszeniu. Czasem proces wracania do stanu skupienia trwa nawet kilkadziesiąt minut.

Priorytety na liście zadań

[spacer]

Listy zadań do wykonania w dzisiejszych czasach zdają się nie mieć końca. Dla mnie zawsze bardzo ważne było nie tyle zaczynanie jakichś projektów, ile ich kończenie. Dlatego wpadłam w pułapkę robienia wszystkiego, co było na liście – aż do upadłego. Jednak z wiekiem i doświadczeniem na szczęście przychodzi opamiętanie.

Najpierw rzeczy najważniejsze. To podstawa wolniejszego tempa życia, które zwiększy Twoją produktywność. Jeśli skupiasz się na zadaniach łatwych i przyjemnych, uciekasz przed wyzwaniami. Co da Ci największy ROI (return of investment – zwrot z inwestycji)? Traktuj swoje życie jak dobrze zarządzaną firmę – też masz zasoby! Jest to na przykład czas i energia. Więcej o priorytetach przeczytasz w tych artykułach:

Doceń magię rutyny i codzienne rytuały

[spacer]

Moja ulubiona wymówka z przeszłości to: nie mam na to czasu. Zdrowe posiłki, regularne treningi – nie teraz, później! Niestety w dłuższej perspektywie takie podejście się nie sprawdzi. Prawdziwą rewolucję w moim życiu sprawiło skupienie się (ale tak na poważnie!) na codziennych rutynach – porannej i wieczornej.

Wstawiłam do swojego planu dnia elementy, które nie podlegają negocjacjom i zawsze, ale to zawsze muszę znaleźć na nie czas. W dużym skrócie obecnie są to:

Te rzeczy robię każdego dnia, niezależnie od tego, co się dzieje. Jeśli muszę z tego powodu wstać wcześniej – wstaję. Jeśli trzeba położyć się później – taki jest koszt.

Wiesz, co najpiękniejszego dało mi stosowanie codziennej rutyny? Zaczęłam bardziej szanować samą siebie, swój czas i swoje priorytety.

Jak zwolnić tempo życia? Podsumowanie

[spacer]

Pamiętaj, że często mniej znaczy nie tylko więcej, ale i lepiej. Dzięki usunięciu rozpraszających rzeczy, czynności czy nawet osób możesz zyskać sporo czasu na to, co ważne. Pamiętaj, żeby każdego dnia znaleźć chociaż krótką chwilę dla siebie. Brzmi jak banał, ale działa cuda.

Jakie są Twoje sposoby na zwolnienie tempa życia? Napisz w komentarzu.

Jak zwolnić tempo życia i zwiększyć produktywność?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Jak zwolnić tempo życia i podnieść produktywność?”

  • […] Jeśli z kolei masz problem z wiecznie przedłużającymi się zebraniami i spotkaniami w firmie, wyznacz je w blokach czasowych. Czasem najprostszym sposobem na uzyskanie zwięzłych odpowiedzi będzie presja czasu. […]

Instagram