Jak zachęcić dziecko do czytania?

Podziel się!

5
(1)

Często słyszę, że dzisiejsze dzieci nie interesują się książkami. Mówi się, że młode pokolenie nie czyta tyle, co wcześniejsze roczniki. Czy tak rzeczywiście jest? Oczywiście, wraz z rozwojem technologii zmieniają się nasze nawyki i preferencje, jednak czytelnictwo nadal ma się dobrze. Czasem przyjmuje po prostu inną formę. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zachęcić dziecko do czytania, zapraszam do przeczytania tego artykułu.

Jak czytają dzieci?

Dzisiaj dzieci czytają w trochę inny sposób, głównie za sprawą rozwoju internetu. W internecie znajdziemy wszystko – od streszczeń lektur, przez możliwość zakupu książek, audiobooków i ebooków. Dlatego też tradycyjne podejście do ilości czytanych przez dzieci książek może być nieadekwatne do rzeczywistych liczb. Czy uwzględniono tu wszystkich korzystających z Amazon Kindle lub Storytel? No właśnie.

Warto wziąć pod uwagę, że część tradycyjnych książek dziś nie jest już tak popularna wśród dzieci jak jeszcze 15 czy 20 lat temu. Najlepszym przykładem są słowniki polsko – angielskie, słowniki ortograficzne czy nawet encyklopedie. Większość wiedzy, która kiedyś była dostępna jedynie za pomocą książek, dziś o wiele łatwiej i szybciej jest do znalezienia w internecie.

W dzisiejszych czasach w ciągu kilku minut możemy nabyć dowolną książkę, która w formie ebooka jest dostępna do natychmiastowego czytania. Podobnie z prasą i czasopismami – większość jest dostępna online. Coraz więcej czasopism rezygnuje z formatu papierowego na korzyść formatu cyfrowego. Jak widzimy, nasze dzieci czytają po prostu inaczej.

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci, jeśli zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do czytania. Najlepsze efekty oczywiście uzyskasz, jeśli zastosujesz kilka metod łącznie.

Aby zachęcić dziecko do czytania, daj mu dobry przykład

Nie ma chyba większego dysonansu poznawczego niż ten, który mogą nam zaserwować rodzice. Jeśli oczekujesz, że dziecko zachowa się w określony sposób, a sam zachowujesz się odwrotnie – poniesiesz porażkę. Wyobraź sobie, że stoję przy tobie i namawiam cię do jedzenia sałatki wcinając batonik z tłuszczem palmowym. Albo opowiadam o tym, jak ważne jest czytanie książek, a sama nie czytam i oglądam tylko telewizję, ewentualnie YouTube lub Netflix. Nic tu się nie zgadza, prawda?!

Jeśli chcesz zachęcić dziecko do czytania, czytaj. Po prostu. Niech dziecko widzi, że czytasz. Rozmawiaj z nim o książkach. To najlepszy sposób, aby zachęcić twoją pociechę, by cię naśladowała. W pewnym wieku rodzice są dla dzieci wzorem. Pamiętaj jednak, że w tym czasie dziecko chłonie nie to, co mówisz, ale to , co robisz.

Jak zachęcić dziecko do czytania? Zróbcie z codziennego czytania rytuał.

Jednym z podstawowych elementów tworzenia dobrego nawyku jest powtarzanie. Pewne nawyki tworzymy w dłuższym okresie czasu, a inne udaje się wdrożyć szybciej. Wspólne czytanie jest nawykiem przyjemnym. Razem spędzacie czas, możecie się poprzytulać i w tym czasie prowadzić ważne dla dziecka rozmowy. Masz szansę odpowiedzieć na pytania lub po prostu dziecka wysłuchać. Dlatego wieczorne czytanie powinno stać się stałym elementem waszego rozkładu dnia. Rytuał czytania to podstawa na całe życie.

Dodatkową korzyścią z wieczornego czytania jest ograniczenie czasu spędzanego przez dziecko przed ekranem. O ile telewizja nie jest już takim pożeraczem czasu, jak kiedyś, o tyle jej rolę w dużej mierze przejęło YouTube czy Netflix oraz media społecznościowe. Dzięki wieczornemu, wspólnemu czytaniu możecie przed snem się wyciszyć i zrelaksować.

Czy wolisz, żeby twoje dziecko przed zaśnięciem analizowało to, co przeczytało w wartościowej książce, czy myślało o ostatnim filmie o rozpakowaniu paczek od producentów na YouTube?

Co w sytuacji, gdy twoje dziecko już samodzielnie czyta? Możecie dalej czytać wspólnie. Usiądźcie wygodnie na kanapie i pogrążcie się w lekturze. Może twoje dziecko poleci ci jakąś ciekawą książkę? A może skorzysta z twojej rekomendacji? Pokaż, że jesteś blisko, gdyby cię potrzebowało.

Jak zachęcić dziecko do czytania? Daj mu wybór!

Co najczęściej czytaliście w dzieciństwie? Lektury narzucone w szkole? Bajki z rodzicami lub samodzielnie? A może komiksy, na które co miesiąc wyczekiwaliście? Starsi czytelnicy Udowodnij Sobie być może pamiętają cotygodniowe wizyty w kiosku po Świat Wiedzy?

Uważam, że jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby zachęcić dziecko do czytania, jest danie mu swobody wyboru. Niech to twój syn czy córka zdecyduje, co będziecie dziś czytać. Nawet małym dzieciom można dać taki wybór, ucząc ich tym samym samodzielności.

  • Małemu dziecku możesz pokazać dwie książeczki i zapytać, czy dzisiaj woli czytać tę po lewej czy tę po prawej?
  • Starsze dziecko może śmiało wybierać książkę, którą dzisiaj przeczytacie z dostępnych w domu.
  • Pokaż dzieciom, jak wspaniałym miejscem może być biblioteka szkolna lub osiedlowa. Szkoda, że tego typu miejsc jest coraz mniej.

Takie podejście wymaga oczywiście otwartości i cierpliwości, kiedy będziesz po raz piętnasty czytać komiks Lego albo opowieść o wróżkach. Jednak czy nie otwartości i cierpliwości chcesz nauczyć własne dziecko?

Jak zachęcić dziecko do czytania? Co miesiąc kupujcie nową książkę!

U mnie ten sposób okazał się strzałem w dziesiątkę! My czytamy dużo i często, dlatego też chcemy wdrożyć w ten proces również dzieci. Ustaliliśmy, że co miesiąc dzieci wybierają wymarzoną książkę (każde po jednej). W ciągu miesiąca czytamy te książki. Jeśli dzieci przeczytają wybraną książkę, to w przyszłym miesiącu mogą wybrać następną. Wydaje się, że to niewiele, ale przy dwójce dzieci to minimum 24 nowe książki przeczytane w ciągu roku. Dzieci wybierają bardzo różne pozycje, dlatego o ostatnich miesiącach dowiedzieliśmy się mnóstwo o podróżach Neli i podboju Minecrafta.

Ulubiona książka dzieci o Minecraft w tej chwili to Minecraft Kreatywne budowanie, znajdziesz ją poniżej:

Ulubiona ostatnio książka z serii przygód Neli to Nela i kierunek Antarktyda – znajdziecie ją poniżej:

W ten sposób czytanie książek staje się nie tylko przyjemnością, ale też radosnym oczekiwaniem. Dzieci chcą odwiedzać księgarnie za każdym razem, gdy jakąś mijamy. Przeglądają książki z zapałem i entuzjazmem, aby co miesiąc wybrać tę, którą dostaną.

Kilka dodatkowych wskazówek, jak zachęcić dziecko do czytania.

Na koniec jeszcze kilka porad praktycznych, które mogą pomóc zachęcić twoje dziecko do czytania. Niektóre być może uznasz za oczywiste, jednak inne z pewnością wzbogacą twój arsenał w nowe narzędzia.

Zapewnij dziecku dobre miejsce do czytania

Własny kąt do czytania to podstawa. Czytanie zwykle odbywa się w ciszy (chociaż niektórym głośna muzyka nie przeszkadza). Dlatego jeśli twoje dziecko czyta przy biurku lub stole, zadbaj o odpowiednie oświetlenie i wygodne krzesło. Krzesło możesz zamienić na dużą piłkę. Są dzieci, które lubią czytać chodząc na stepperze lub bieżni. Cokolwiek się sprawdzi, wykorzystaj to!

Jeśli dziecko samodzielnie czyta i często robi to w łóżku przed snem, dobrej jakości lampka do czytania przy łóżku uchroni oczy dziecka.

Zaprzyjaźnij się z nowoczesną techniką

Kindle, ebook, audiobook… czy znasz te pojęcia? Twoje dziecko z pewnością. Czy dziecko musi czytać w tradycyjnej formie? Oczywiście, że nie! Może wybrać sobie dowolną, byle chciało robić to z entuzjazmem. Jeśli dziecko woli czytać książki w formacie ebooków lub najwygodniej mu się słucha audiobooki, pozwól mu na to i zachęcaj!

Poznaj styl uczenia się twojego dziecka i zachęć go dzięki temu do czytania!

Czy twoje dziecko jest wzrokowcem czy słuchowcem? A może najlepiej uczy się, gdy jest w ruchu i angażuje w ten proces jak najwięcej zmysłów? Jeśli poświecicie czas na odkrycie najbardziej efektywnego sposobu uczenia się twojego dziecka, zyska ono pewność siebie nie tylko w szkole, ale i w życiu. Słuchowiec pokocha audiobooki, wzrokowiec tradycyjne książki, a dziecko, które najlepiej uczy się przez doświadczenie może połączyć czytanie z wybraną aktywnością fizyczną.

Życzę wam wielu wspaniałych chwil spędzonych z książką!

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram