Syn uwielbia grę Minecraft. Jego marzeniem było ją mieć i móc grać każdego dnia. Aby nie dopuścić do sytuacji, w której granie w ulubioną grę stanie się jedynym zajęciem każdego popołudnia (pozdrawiam wszystkich graczy :)), ustaliliśmy z synem zasady, na jakich gra jest dla niego dostępna.
Jak zachęcić dziecko do współpracy i samodzielności?
Oto nasze wspólne ustalenia: po powrocie ze szkoły syn odrabia lekcje (o ile nie zrobił ich w szkole). Potem przygotowuje tornister na jutro, przerabia zadania z logopedii oraz uczy się dwóch słówek z angielskiego dziennie. Po wykonaniu tych obowiązków, na które wyraził zgodę, otrzymuje 30 minut gry w Minecraft. Ponieważ jestem mamą konsekwentną, syn doskonale wie, że jeśli wszystkie podpunkty z listy nie zostaną zrobione do określonej godziny, jego czas na granie przepadnie. Dlatego tak układa sobie plan dnia, aby jak najszybciej samodzielnie wykonać swoje obowiązki i móc pograć w grę. Kilka razy zdarzyły się oczywiście próby ominięcia planu, ale zawsze konsekwencją był brak możliwości gry.
Jak konsekwencje wpływają na samodzielność dziecka?
Inny przykład: gdy moje dzieci bardzo, ale to bardzo ociągały się z przygotowaniem do spania, kąpielą i kolacją, informowałam o konsekwencjach. Mówiłam, że jeśli się nie pospieszą, czas na wspólne czytanie książki ulegnie skróceniu lub w ogóle nie będzie już czytania tego wieczoru. Oczywiście, kilkanaście razy musiałam zrezygnować ze wspólnego czytania. Jednak teraz moje dzieci wiedzą, że ich zachowanie ma konsekwencje, które będą wyegzekwowane.
Kilka razy zdarzyło mi się też wyjść z placu zabaw / sklepu (gdy dzieci były młodsze). Wszystko dlatego, że pomimo kilkukrotnych upomnień i informacji o konsekwencjach złego zachowania nie zmieniły go. Po tym czasie wystarcza już jedno upomnienie. Moje dzieci wiedzą jedno – jeśli coś mówię, to to zrobię. Uzyskanie przez nie tej wiedzy wymagało ode mnie jednego – konsekwencji właśnie ;).
BetterMe: poinformuj dzieci o konsekwencjach ich postępowania – tych dobrych i tych złych. A potem najtrudniejsza część – wyciągnij konsekwencje. Tylko tak nauczysz dziecko samodzielności.
2 odpowiedzi na “Jak nauczyć dziecko samodzielności? Część 2.”
Polecilłam Twojego bloga mojej Córce , mam nadzieję ,że skorzysta z cennych wg mnie porad i podpowiedzi
[…] innym się rozwijać. Dotyczy to zarówno dzieci (samodzielność, poszukiwanie rozwiązań problemów), jak i dorosłych (nowe umiejętności, rozwój […]