3 proste sposoby na wydajniejszą pracę

3 proste sposoby na wydajniejszą pracę

Podziel się!

0
(0)

Zaczął się wrzesień, a to dla większości z nas oznacza powrót z wakacji do pracy i szkoły. Jedni z tego powrotu bardzo się cieszą i już nie mogą się doczekać nadchodzących wyzwań, innym powrót do pracy sprawia trudności. Jeśli myślami jesteś jeszcze na wakacjach, może Ci być ciężko wdrożyć się z powrotem w codzienną rutynę. Pomogę Ci i ułatwię to zadanie. Poznaj 3 proste sposoby na wydajniejszą pracę.

Sposób na wydajniejszą pracę: ogranicz użycie smartfona

Rozpraszacze to prawdziwy problem naszych czasów. Większość z nas dotyka ekranu smartfona więcej razy, niż mamy okazję na bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Rozpraszacze sprawiają, że spada nasza efektywność. Powoduje też wzrost niepokoju społecznego i może sprawić, że zachorujesz na FOMO (Fear Of Missing Out – lęk przed pominięciem).

Korzystaliście kiedyś z aplikacji w telefonie, która mierzy tygodniowy czas przed ekranem? O ile nie wykorzystujecie smartfona do pracy, wyniki mogą Was przerazić. Warto tego typu aplikację sobie zainstalować i zobaczyć, ile faktycznie czasu spędzamy przed ekranem.

Dotykanie smartfona to nawyk. Jak każdy nawyk możesz go kontrolować i zamienić na inny, który da Ci korzyści. Poniżej znajdziesz kilka prostych sposobów na ograniczenie użycia smartfona w pracy. Od razu zaznaczam, że jeśli ciągle sięgasz po telefon, będziesz odczuwać negatywne emocje. Gdy ograniczysz używanie smartfona, możesz czuć się zaniepokojony, rozdrażniony, a nawet agresywny. Wtedy dopiero zobaczysz, że bez zmiany nawyku ciężko Ci będzie o wydajniejszą pracę.

Jak ograniczyć czas przed smartfonem?

 • Wyznacz sobie czas w ciągu dnia na używanie smartfona w celach niezwiązanych z pracą. I niech ten czas będzie poza czasem pracy!
 • Jeśli używasz smartfona w celach służbowych, wypróbuj proste narzędzie, które zwie się Minutnik (w iPhone dostępne w aplikacji Zegar). Zastanów się, ile czasu zabierze Ci dane zadanie, ustaw minutnik i do dzieła.
 • Wygaś zbędne powiadomienia. Jeśli nie chcesz lub nie możesz zrezygnować z nich całkowicie, ustaw tryb Nie przeszkadzać. Wtedy powiadomienia i połączenia będą wyciszane, a Ty faktycznie skupisz się na pracy.
 • Zainstaluj i używaj aplikacji Czas przed ekranem. Dzięki temu łatwo sprawdzisz swoje postępy w ograniczaniu użytkowania smartfona.
Wydajniejszą pracę osiągniesz dzięki ograniczeniu użycia smartfona.

Sposób na wydajniejszą pracę: uporządkuj skrzynkę mailową

O bałagan w mailach bardzo łatwo. Wystarczy, że zapiszesz się na kilka list mailingowych, użyjesz służbowego adresu e-mail robiąc jakieś zakupy online albo Twój mail będzie opublikowany jako kontaktowy na stronie firmy. Spam jest przeogromny w dzisiejszych czasach, a usuwanie wiadomości, które Cię nie interesują, może zająć naprawdę sporo czasu.

Jak uporządkować skrzynkę mailową?

 • Twoim wymarzonym stanem powinien być: Skrzynka odbiorcza: 0. Oczywiście w dzisiejszych czasach o to coraz trudniej, jednak staraj się robić wszystko, aby zredukować liczbę wiadomości.
 • Rozdziel wiadomości prywatne i służbowe. Nigdy nie używaj służbowego adresu e-mail do prywatnych newsletterów czy zakupów online. Ja do tego celu mam osoby adres e-mail, na który wpada sobie cały spam, ale ja tego w ogóle nie czytam. Nawet o tym nie pamiętam, bo skrzynka służy mi tylko do przyjmowania potwierdzeń zamówień w sklepach internetowych. Korzystam z niej tylko wtedy, gdy moje zamówienie nie dociera w terminie i chcę sprawdzić, co się dzieje. Bardzo przydatna opcja.
 • Nie odpisuj na maile. Może zaskakująca rada, ale nie wszystkie maile wymagają odpowiedzi. Znaczna ich ilość nie. Naucz się wciskać Usuń wiadomość.
 • Wypisz się ze wszystkich list mailingowych, newsletterów. Jeśli przychodzi nowa, niechciana wiadomość wypisz się z listy i wstaw nadawcę do spamu. Usunięcie swojego adresu z wielu list bywa czasochłonne, ale ile razy w ciągu dnia wciskasz Usuń wiadomość

Sposób na wydajniejszą pracę: odłącz się od sieci

Jeśli Twoja praca częściowo odbywa się bez wykorzystania sieci, ogranicz jej dostępność. Bardzo często coś tylko na chwilę chcesz sprawdzić w internecie, a okazuje się, że na przeglądaniu stron internetowych straciłeś godzinę. To nie jest wydajna praca.

Jeśli przygotowujesz się do ważnego projektu, postaraj się wszystkie niezbędne informacje z sieci zdobyć wcześniej. A potem nie korzystaj już z internetu, aż nie skończysz zadania (lub nie zaplanujesz sobie przerwy). Ta sama zasada dotyczy przeglądania internetu w smartfonie i korzystania ze skrzynki mailowej.

Jak odłączyć się od sieci, żeby pracować wydajniej?

 • Przygotuj potrzebne materiały przed rozpoczęciem projektu.
 • Wyłącz WiFi. Poważnie. Całkowicie.
 • Jeśli nie możesz wyłączyć WiFi, zamknij program pocztowy. Nie będą Cię rozpraszać powiadomienia o nowych wiadomościach.
 • Jeśli sobie ufasz, ustaw Minutnik i pracuj nad projektem bez internetu przez określony czas. Potem chwila przerwy.
 • Jeśli sobie nie ufasz, wykorzystaj jedną z wielu dostępnych w sieci aplikacji, które blokują dostęp do konkretnych stron lub internetu w ogóle. Pracuj przez ten czas nad zadaniem. Potem chwila przerwy.

Dzięki wykorzystaniu tych prostych sposobów, możesz zwiększyć swoją wydajność w pracy nawet kilkukrotnie. Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na wydajniejszą pracę, poczytaj te artykuły:

3 sposoby na wydajniejszą pracę (Pinterest)

Oceń post:

Średnia ocena 0 / 5. Liczba ocen: 0

Bądź pierwszy i oceń post!

Jeśli post Ci się spodobał...

Obserwuj nas w social media!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Podziel się!

Dziękuję, że jesteś!
signature

Nie przegap nowych postów
Twoje powiadomienia o nowościach

Co o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Na razie brak komentarzy.

Zapisz się do newslettera
Pierwsza dowiedz się o nowościach i miej dostęp do inspiracji

Previous
Trzy książki, które warto przeczytać w ciąży
3 proste sposoby na wydajniejszą pracę