Jak wyrobić nawyk systematyczności?

Podziel się!

4.5
(8)

Często dostaję od Was pytania w wiadomościach, jak wyrobić nawyk systematyczności w działaniu. Zasadniczo można przyjąć oczywiście, że każdy nawyk jest w pewnym sensie systematyczny, ponieważ po odpowiednim impulsie (wskazówce) następuje automatyczna (wyuczona) wcześniej reakcja. Jednak w tym artykule zajmiemy się praktyczną stroną zagadnienia, jak wyrobić nawyk systematyczności.

Jeśli często cierpisz na tzw. słomiany zapał i z entuzjazmem zaczynasz jakiś projekt, ale trudno ci jest kontynuować wysiłki, nie jesteś sam. Większość ludzi ma problem z systematycznym działaniem, które ma na celu nie tylko zmianę nawyków, ale też osiągnięcie obranego celu.

Oczywiście fakt, że inni mają podobny problem, wcale ci pewnie nie pomaga, prawda? Mam dla ciebie dwie wiadomości – dobrą i złą. Zła jest taka, że znaczna część z nas jest predysponowana uwarunkowaniami osobowościowowymi do rozpoczynania wyzwania z entuzjazmem. Jednak podtrzymanie początkowej motywacji i pozytywnej energii nie przychodzi już tak łatwo. Dobra wiadomość jest taka, że – podobnie jak w przypadku genów, które mogą pozostać uśpione, nawet jeśli są niekorzystne – możesz wyrobić w sobie praktycznie każdy nowy nawyk. Potrzebujesz tylko kilku sztuczek, aby dowiedzieć się, jak wyrobić nawyk systematyczności.

Jak wyrobić nawyk systematyczności? Najpierw zrób test

Jeśli do tej pory miałeś problemy z wyrobieniem sobie nawyku systematycznego działania, zacznij od zrobienia darmowego testu na styl planowania dostępnego na tej stronie. Jeśli Twój styl planowania można określić mianem chaotycznego, potrzebujesz jeszcze kilku wiadomości. Przeczytaj poniższy artykuł, w którym dowiesz, się jak fiksacja na punkcie wolności może wpływać na twoje życie.

Dodatkowo przed przeczytaniem dalej tego artykułu, koniecznie zajrzyj do wpisu o schematach ograniczeń.

Jak wyrobić nawyk systematyczności? Rozprawiamy się z mitami

Istnieje kilka popularnych mitów dotyczących formowania się nawyków. Jednym z najczęściej spotykanych jest ten, który mówi, że nowy nawyk możesz wyrobić w 21 dni, a w 90 dni stworzy się u ciebie całkowicie nowy styl życia. Niestety, w 99% przypadków nie jest to prawda. Proces formowania nawyku trwa o wiele dłużej, czasem nawet przez całe życie i nigdy nie dojdzie do jego stuprocentowej automatyzacji. Zachęcam cię do przeczytania artykułu o micie 21 dni w formowaniu nawyku. W tym artykule z kolei dowiesz się, ile w rzeczywistości może trwać proces formowania nawyku.

Czym jest nawyk systematyczności i do czego się przydaje?

Nawyk systematycznego działania na drodze do osiągnięcia celu jest jednym z kluczowych nawyków ludzi sukcesu. Najogólniej przez nawyk systematyczności rozumiemy znalezienie w sobie siły, aby pomimo przeciwności wykonać to, co chcemy. Systematyczność w działaniu jest bardzo zbliżona do samodyscypliny. Czasem zdarza się, że pojęcia te używane są zamiennie, jednak w moim odczuciu oznaczają jednak coś zupełnie innego.

Dla potrzeb tego artykułu przyjmiemy, że samodyscyplina to robienie tego, co trzeba nawet, kiedy nam się nie chce, zaś nawyk systematyczności to robienie tego, co trzeba regularnie. Zatem ogromna moc sprawcza na drodze do zmiany wynika z połączenia samodyscypliny z systematycznością.

Aby zobrazować różnicę, omówmy prosty przykład. Osoba wykazująca się dużą dozą samodyscypliny, która postanowiła, że nie będzie jeść słodyczy, po prostu odmówi sobie ciastka w drodze z pracy do domu. Jeśli masz w sobie wyrobiony nawyk systematyczności, prawdopodobnie zrobisz coś więcej. Dla przykładu przygotujesz sobie zdrowe “słodkie” przekąski, jeśli wiesz, że spadek poziomu cukru we krwi około 17:00 wywołuje w tobie chęć zjedzenia ciastka. Nie tylko odmówisz sobie czegoś niezdrowego, ale znajdziesz sposób na zastąpienie złego nawyku dobrym dzięki systematycznemu działaniu (codzienne przygotowywanie przekąsek).

Jak wyrobić nawyk systematyczności? Bądź ze sobą szczery

Coś, czego zazwyczaj nie robimy ani wobec siebie, ani wobec innych, to bycie szczerym. Wygodniej i łatwiej jest znajdywać coraz to nowe wymówki, które powodują, że porzucasz zobowiązania, projekty czy nowe nawyki. A tak naprawdę podstawą jest powiedzenie sobie szczerze, że do tej pory te wymówki sobie znajdowałeś.

To nie pogoda, bliska ci osoba ani spadki cen na giełdzie powodują, że porzucasz swoje plany. To ty i twoje przywiązanie do starych nawyków.

Lubisz to, co już znasz, to normalne. Tak działa mózg upraszczając rzeczywistość, aby nie zwariować. Dlatego lubisz piosenki w pewnym stopniu podobne do tych, które już słyszałeś. Z tego samego powodu o wiele łatwiej ci po powrocie z pracy usiąść przed telewizorem niż pójść pobiegać. A także dlatego jeszcze nie zmieniłeś swojego sposobu odżywiania.

Jak wyrobić nawyk systematyczności? Zacznij od drobnej sprawy, którą chcesz robić regularnie

Na początek musisz uwierzyć, że jesteś w stanie robić coś systematycznie. Jeśli dotychczas każdy Twój wysiłek, aby wyrobić nawyk systematycznego wykonywania jakiejś czynności okazał się płonny, pora powrócić do podstaw. Dlatego też na początek przygody z zamianą nawyków i tworzeniem nowych automatycznych zachowań zacznij od drobnostki.

Admirał William H. McRaven w swojej – bestsellerowej zresztą – książce Make your bed ma dla nas najprostszą wskazówkę z możliwych: zacznij każdy dzień od pościelenia swojego łóżka. Nie śmiej się, nawet tak drobna z pozoru czynność wykonywana każdego dnia pomoże ci wyrobić w sobie nawyk systematyczności.

Jeśli już ścielisz łóżko każdego dnia, znajdź inną, prostą z pozoru i szybką do zrobienia czynność, która – wykonywana każdego dnia – pozytywnie wpłynie na twoje życie. Dla przykładu możesz każdego dnia:

 • wypić szklankę wody z cytryną o poranku
 • przez 15 minut codziennie się gimnastykować
 • zawsze po powrocie z pracy rozpakowywać torebkę i odkładać w określone miejsce
 • każdego wieczoru przez 5 minut medytować
 • zrobić sobie popołudniowy zielony koktajl
 • każdego dnia wysiąść trochę wcześniej i poświęcić 10 minut na spacer
 • codziennie odpisać na jedną zaległą wiadomość / wykonać jeden odkładany telefon
 • poświęcić 10 minut na zaplanowanie dnia
 • czytać dzieciom przez 20 minut wieczorem (bardzo ważny rytuał!)

Pamiętaj, aby wybrać tylko jedną czynność naraz! Zbyt wiele nowych nawyków do wyrobienia z pewnością wzbudzi w tobie opór.

Wytrzymaj co najmniej 30 dni bez przerwy. Tutaj ważna uwaga. Do wyrobienia większości nawyków potrzeba dużo większej ilości czasu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule. Odliczanie 30 dni ma charakter symboliczny, który udowodni ci, że jesteś w stanie dokonywać wybranej przez siebie czynności w sposób ciągły – systematycznie i z dużą dozą samodyscypliny.

Jeśli zdarzy ci się wyłamać z pętli tworzenia nawyku (zerwiesz łańcuszek motywacji), zaczynasz odliczanie od początku. Możesz na małej karteczce zapisywać kreseczkę za każdy dzień, kiedy udało ci się zrealizować postanowienie.

Kiedy wykonasz to ćwiczenie, zajrzyj do następnej części tego artykułu. Już niebawem pojawi się na blogu.

Jak wyrobić nawyk systematyczności?
Jak wyrobić nawyk systematyczności?

Oceń post:

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba ocen: 8

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Jak wyrobić nawyk systematyczności? Wprowadzenie”

 • Zofia
  7 marca 2020 w 19:31

  Dzięki za wpis. Mam nadzieję, że mi się uda i będę z siebie dumna.

  • 7 marca 2020 w 22:54

   Wszystko zaczyna się w głowie! Trzymam kciuki!

Instagram