Zmiana złych nawyków w trzech krokach

Podziel się!

4.7
(6)

Dzisiejszy krótki wpis to praktyczny poradnik, który pomoże Ci dowiedzieć się, jak zmienić złe nawyki. Pamiętaj, że zawsze chodzi o zmianę, a raczej zamianę złego nawyku na coś innego. Twój umysł nie znosi próżni i jeśli po prostu będziesz próbować powstrzymać się od zrobienia czegoś, zgadnij, co się stanie? Nie będziesz mogła przestać o tym myśleć, a w konsekwencji trudniej Ci będzie pokonać zły nawyk. Zmiana złych nawyków w trzech krokach jest możliwa, jednak wymaga czasu i wytrwałości.

Zmiana złych nawyków w trzech krokach

Aby zmienić zły nawyk, podążaj za poniższymi wskazówkami:

 1. Określaj siebie jako osobę postępującą w określony sposób.

  Dla Twojego systemu wartości i wewnętrznej motywacji konieczne jest przestawienie się z myślenia o czynnościach na myślenie o cechach. Jak to działa w praktyce? Jeśli chcesz rzucić palenie, nie mów rzucam palenie, tylko jestem osobą niepalącą. Nowy nawyk powinien stać się częścią Twojej tożsamości.

 2. Przerwij pętlę nawyku.

  Według Jamesa Cleara i Charlesa Duhigga istnieje swoisty wyzwalacz każdego nawyku. Dla przykładu, wyzwalaczem sięgnięcia po papierosa może być zaparzenie sobie porannej kawy. Dobrze działa zamienienie starego nawyku na nowy, np. przy porannej kawie czytam książkę zamiast palić. Na początku będzie ciężko, ale stosuj wtedy punkt pierwszy.

 3. Jedne nawyki buduje się łatwiej niż inne

  Przykładowo łatwiej jest wypijać co rano szklankę wody z cytryną niż przestać palić papierosy. Nad niektórymi nawykami będziesz pracować przez całe życie i to jest koszt zmiany, którą decydujesz się ponieść.

 4. Dodatkowa porada: nie oglądaj się na innych

  Trudno jest się pozbyć złych nawyków, jeśli robią je wszyscy z Twojego otoczenia. Dla przykładu przebywając z palaczami początkowo będzie Ci trudno powstrzymać się przed papierosem. Pamiętaj, że to Twoje życie i Ty o nim decydujesz, a nie inni ludzie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nawykach, koniecznie przeczytaj książkę Atomowe nawyki Jamesa Cleara i Siła nawyku Charlesa Duhigga. A na blogu znajdziesz mnóstwo artykułów o nawykach, na przykład ten i ten.

Zmiana złych nawyków w trzech krokach

Oceń post:

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba ocen: 6

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Zmiana złych nawyków w trzech krokach”

Instagram