Kiedy zakończyć związek z nadmiernie kontrolującym partnerem

Podziel się!

5
(3)

Istnieje wiele typów destrukcyjnych związków i relacji, nie tylko miłosnych. Jednym z często występujących toksycznych związków jest z pewnością relacja z nadmiernie kontrolującym partnerem. W tym artykule znajdziesz kilka podstawowych objawów takiej relacji. Jeśli od dłuższego czasu w Twoim związku dzieje się coraz gorzej, a Ty czujesz, że zamiast rozpościerać skrzydła zaczynasz czołgać się po ziemi, przeczytaj ten wpis. Kiedy zakończyć związek z nadmiernie kontrolującym partnerem?

Oczywiście pojęcia partner – partnerka są uproszczeniem na potrzeby artykułu. Związek pełen nadmiernej kontroli może występować nie tylko w relacji miłosnej.

Weź pod uwagę, że większość relacji z problemem nadmiernej kontroli i ciągłej manipulacji emocjonalnej przekształca się w toksyczne związki pełne przemocy psychicznej czy fizycznej. Dlatego dobrze jest zaufać własnym przeczuciom. Jeśli masz wrażenie, że coś w relacji jest nie tak, czas działać.

Kiedy zakończyć związek z kontrolującym partnerem?

Decyzja o zakończeniu związku nigdy nie jest łatwa. Oto podpowiedź, kiedy warto zakończyć niezdrową relację:

  • Kompletny brak zaufania partnera do Ciebie (i wzajemnie) – na przykład ciągłe oskarżenia o zdradę.
  • Partner traktuje cię w sposób obelżywy i uwłaczający. Molestowanie psychiczne i fizyczne.
  • Zaczynasz wierzyć we wszystkie złe rzeczy, które mówi o Tobie twój partner. Przestajesz lubić siebie i zaczynasz czuć się coraz gorzej.
  • Nie widzisz waszej wspólnej przyszłości.
  • Twój partner uważa, że wszystkie problemy są Twoją winą, a on nie ponosi za nic odpowiedzialności.
  • Bliska Ci osoba wyżywa się na Tobie za swoje problemy i niepowodzenia, a także próbuje projektować na Ciebie swoje negatywne emocje.
  • Czujesz się emocjonalnie wypompowana, a ciągłe napięcie powoduje, że zaczynasz zawalać ważne części swojego życia, jak praca czy relacje z innymi ludźmi.
  • Twój partner podejmuje decyzje wiedząc, że będą miały na Ciebie negatywny wpływ (często tylko po to, by sprawić Ci przykrość).
  • Czujesz, że to, co mówisz jest głupie, to co myślisz nie ma znaczenia, a Twoje odczucia są nic niewarte.

Jeśli w powyższym opisie znajdujesz siebie, może warto rozważyć zakończenie relacji lub podjęcie próby zmiany jej dynamiki. W przypadku zdrowych ludzi większość zachowań to nawyki, a nie zaburzenia osobowości. Nawyki można zmienić (chociaż często jest to trudne i wymaga sporego nakładu pracy). Jednak aby się zmienić, trzeba naprawdę chcieć. Pamiętaj, że masz tylko jedno życie i nie warto go poświęcać dla kogoś, kogo nie interesuje Twój dobrostan.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Kiedy zakończyć związek z nadmiernie kontrolującym partnerem?”

Instagram