Co robić w domu w czasie kwarantanny?

Podziel się!

5
(4)

Przygotowałam 25 sprawdzonych przeze mnie rzeczy, które warto zrobić podczas kwarantanny czy izolacji. Nie wiemy, czy zostaną przywrócone restrykcje czy już nie. Jeśli nie ta pandemia, może pojawić się inne zagrożenie, które zamknie nas w domach. Dlatego jeśli zastanawiasz się, co robić w czasie kwarantanny, sprawdź moje propozycje.

Co robić w czasie kwarantanny? Propozycje dla domu

[spacer]
 1. Uporządkuj swoją szafę. To prosty i szybki sposób na znalezienie sobie produktywnego zajęcia. Pewnie porządkowanie szafy było na Twojej liście zadań od jakiegoś czasu. Teraz nie masz wymówki.
 2. Zrób przegląd książek / płyt / gazet. Zostaw tylko te pozycje, które chcesz zatrzymać. Pozostałe możesz po zakończeniu izolacji oddać do lokalnej biblioteki lub sprzedać.
 3. Ogarnij te wszystkie zepsute drobiazgi w domu. Zacinająca się roleta w kuchni, cieknący kran, a może skrzypiące drzwi? Teraz jest czas na prawdziwe DIY.
 4. Wiosenne porządki. Nazwa może zbyt ogólna, ale wiesz o co chodzi. Przyjemne, schludne i uporządkowane otoczenie to podstawa dobrego samopoczucia. Możesz zacząć porządkowanie na przykład od listy z metody KonMari dostępnej tutaj.
 5. Zmień coś w otoczeniu. Drobne zmiany to zupełnie nowa energia w Twoim domu. Jednym z moich ulubionych sposobów na fajny klimat jest nowa świeca zapachowa. Uwielbiam też rośliny doniczkowe, więc czas izolacji to dobra okazja, by zadbać o swoją zieloną dżunglę.

Co robić w domu dla zachowania spokoju ducha…

[spacer]
 1. Zorganizuj swój dysk zewnętrzny. Jeśli nawet nie wiesz, co to takiego, tym bardziej pora się zainteresować tematem. Skopiuj wszystkie ważne dane, nie przechowuj kopii tylko w chmurze.
 2. Ogarnij swoje finanse. Kwarantanna i izolacja często nie sprzyja wydatkom. Zorganizuj domowy budżet w prostej tabelce w arkuszu kalkulacyjnym. Podlicz miesięczne wpływy i wydatki. Wydatki są większe niż wpływy? Zajrzyj poniżej.
 3. Sprzedaj wszystko, czego nie używasz. Oczywiście przez internet. Istnieje mnóstwo darmowych platform ogłoszeniowych. Więcej miejsca w mieszkaniu i dodatkowa gotówka. Same korzyści.
 4. Zacznij pisać dziennik lub pamiętnik. Jak wiesz, regularnie prowadzę dziennik od wielu lat. Nie ma lepszego sposobu na uporządkowanie chaosu myśli i ukojenie stresu mentalnego.
 5. Ogarnij zdjęcia w telefonie. Może pokusisz się o wywołanie ulubionych w formie tradycyjnych zdjęć lub foto książki? Pamiętaj – kopia najważniejszych zdjęć ląduje także na nowym dysku zewnętrznym (patrz punkt 6).

Coś dla relaksu i lepszego samopoczucia

[spacer]
 1. Zacznij uprawiać jogę. Oczywiście jeśli nie masz przeciwskazań i jesteś po konsultacji z lekarzem. Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, to sztuka koncentracji i skupienia uwagi. W momentach silnego stresu, niepokoju i lęku polecam Ci szczególnie yin jogę.
 2. Rozpieść swoje ciało. Bardzo, ale to bardzo często zapominam w codziennym szaleństwie, jak wspaniale relaksuje mnie kąpiel w wannie przy świecach. Koniecznie z dobrą książką. Robię wtedy cały cykl pielęgnacyjny. Przyjemne z pożytecznym – tak lubię najbardziej.
 3. Przeczytaj dobrą książkę. Ile leży nieprzeczytanych książek u Ciebie na półce? Przyznam, że u mnie było ich dziewięć. W tej chwili przeczytałam już wszystkie zaległe. Osobiście preferuję książki biznesowe i o rozwoju osobistym.
 4. Nie daj się wciągnąć w maratony na Netflix. Większość komunikatów w sieci jest przeciwna do mojego – masz prawo / możesz sobie pozwolić na oglądanie seriali non stop. Mam inne zdanie. Netflix & chill raz w tygodniu w formie wieczoru we dwoje jest w porządku, ale pamiętaj, że nie ma różnicy między nałogowym oglądaniem telewizji a nałogowym oglądaniem Netflixa.
 5. Zadbaj o to, co jesz. W czasie kwarantanny o wiele mniej się ruszasz, dlatego nawet jedząc tyle, co wcześniej, łatwo możesz przytyć. Pamiętaj też o jedzeniu pod wpływem emocji (to także mój problem, nad którym obecnie pracuję).

Coś dla rozwoju osobistego w czasie kwarantanny

[spacer]
 1. Naucz się czegoś nowego! Ja od dawna planowałam opanować nowy program do edycji video. Wcześniej rzeczywiście nie mogłam znaleźć na to odpowiedniej ilości czasu. Jednak udało mi się przejść kurs właśnie w czasie kwarantanny.
 2. Rozszerz swoją wiedzę w interesującej Cię dziedzinie. Możesz wykorzystać książki, internet, filmy czy grupy na Facebooku. Jeśli się czymś interesujesz, teraz jest dobry czas na zagłębienie się w Twoim hobby lub na… znalezienie nowego.
 3. Ćwicz codziennie. Coraz mniej się ruszasz i coraz gorzej czujesz. Możesz skorzystać z darmowych treningów dostępnych na YouTube. Jeśli nie masz maty do ćwiczeń, na początku możesz przecież ćwiczyć bez niczego – nawet na podłodze (kto pamięta pompki na parkiecie sali gimnastycznej na WF?)
 4. Wyznacz sobie mały cel do osiągnięcia. Może być to zrobienie po miesiącu 10 pompek albo nauczenie się 100 nowych angielskich słówek w 3 tygodnie. Znajdź coś, do czego będziesz dążyć w czasie kwarantanny.
 5. Ciągle znajduj sobie jakieś zajęcie. Nasze strachy i obawy nasilają się, kiedy zatrzymujemy się i przestajemy działać. Niestety to prawda. Jeśli zaczniesz kręcić się w kółko w domu zajadając czipsy czy lody, słuchając propagandy w telewizji to zaczniesz się bać. Skup się na tym, na co masz wpływ. Rób coś dla siebie.

Co robić w czasie kwarantanny dla innych?

[spacer]
 1. Zadzwoń do przyjaciół i rodziny. Szczególnie ważne jest utrzymywanie kontaktów z bliskimi Ci ekstrawertykami. Introwertycy radzą sobie z izolacją trochę łatwiej. Pamiętaj o bliskich w czasie kwarantanny.
 2. Zobacz, jak możesz pomóc. Nie każdy ma możliwość samodzielnego zrobienia zakupów. Możesz też wesprzeć lokalne sklepy czy punkty gastronomiczne wybierając dostawę do domu lub kupując przedpłacone bony z długim terminem realizacji.
 3. Nie możesz zmusić innych do zmiany, ale możesz pokazać, co daje Twoja zmiana. Już małe dzieci uczą się z przykładu, jaki im dajemy, a nie z tego, co do ich mówimy. Chcesz zmiany wśród najbliższych – pokaż im efekty na swoim przykładzie.
 4. Wirtualne korepetycje. Jeśli są w Twojej okolicy dzieci, które mają problem z nauką, a Ty masz określone umiejętności – może spróbujesz im wirtualnie pomóc?
 5. Oddaj nieużywany sprzęt elektroniczny potrzebującym dzieciom. Kolejna sprawa związana z nauką zdalną – może masz jakiś starszy laptop lub tablet, który możesz oddać potrzebującym? A może anonimowo kupisz jakiemuś dziecku roczny dostęp do szybkiego internetu?
Co robić w domu w czasie kwarantanny?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram