Planowanie szafy – co powinno się w niej znaleźć?
Udostępnij
Spis treści
TogglePodziel się!
Jesteśmy zasypywani coraz to nowymi trendami w modzie. To, co było na wybiegach w zeszłym roku, w tym jest w sieciówkach, a w następnym roku prawdopodobnie wyjdzie z mody. W gąszczu trendów łatwo się zgubić. Czy istnieją uniwersalne elementy ubioru, które zawsze warto mieć jako podstawę szafy? Czy można znaleźć rzeczy, które są proste i przetrwają kilka sezonów? Oczywiście, że tak! Planowanie szafy warto zacząć od podstaw.
Jak wiemy, każda z nas jest inna. Ten wpis dedykuję Kobietom, które chciałyby uspokoić swoją garderobę, a jednocześnie nadać jej klasy i szyku. Istnieją bowiem pewne elementy kobiecej garderoby, które – odpowiednio dobrane – nigdy nie wyjdą z mody. Dlatego tak ważne jest, aby nasza ubraniowa baza była jak najbardziej uniwersalna. Jak ją jednak znaleźć? Jak zaplanować swoją szafę od podstaw?
Dobra jakość to podstawa planowania szafy
Dzisiejsza moda to w dużej mierze fast fashion. W pogoni za trendami kupujemy mnóstwo ubrań wątpliwej jakości, które po jednym sezonie wyglądają tragicznie. Jestem zdania, że lepiej zainwestować w mniejszą ilość ubrań lepszej jakości, niż w masę ubrań słabo wykonanych. Jak wiemy, takie ubrania posłużą nam dłużej i będą cieszyć przy każdym założeniu (a nie tylko pierwszego dnia po odcięciu metki). Wiedz, że dobra jakość ubrań to podstawa planowania szafy.
Gdzie kupić dobrej jakości ubrania?
Jeszcze kilka lat temu bez wahania wymieniłabym marki ubrań (nawet sieciówki), które oferują bardzo dobrej jakości, trwałe ubrania. Jednak od czasu, kiedy firmy zaczęły obniżać jakość produktów, nie jestem w stanie podać Wam marek, które zawsze zaoferują Wam najwyższą jakość. Oczywiście nie mówimy o markach premium (butiki znanych projektantów), chociaż tam też trzeba już uważać. Dlatego też zamiast wymieniać na początku konkretne marki, które polecam, skupię się na tym, jakiego typu ubrania są najtrwalsze. Planowanie szafy to skupienie się na jakości, a nie na ilości. Chyba, że jesteś blogerką modową 🙂
Naturalne tkaniny dobrej jakości to podstawa trwałych ubrań
Ubrania z naturalnych tkanin zazwyczaj będą nosić się lepiej, dłużej i ładniej. Jednak niestety to też nie jest reguła, bo bawełniana koszulka z kiepskim barwnikiem i tak spierze się po kilku praniach. Jednak stawiając na naturalne tkaniny mamy większą pewność, że będą nam służyły dłużej.
- Bawełna 100% – najlepsza, jeśli szukamy koszuli, t-shirtów, piżam, a nawet lekkich sweterków. Domieszka elastanu (5%) często spotykana jest w damskich ubraniach, aby lekko opinały sylwetkę. Bawełna organiczna będzie oczywiście lepszej jakości niż bawełna bez certyfikatu. Jednak najlepiej “poczuć” tkaninę w dłoniach przy każdym zakupie.
- Wełna 100% – ciepła, a jednocześnie lekka i trwała. Oczywiście wełna wełnie nierówna. Możemy trafić na dobrej jakości wełniane spodnie garniturowe w cenie spodni poliestrowych, ale też kupić wełniany sweter, który jakościowo odbiega od naszych oczekiwań.
- Kaszmir 100% – często występuje w mieszance z wełną i dodatkami sztucznych tkanin. Miękki, przytulny i bardzo ciepły. Kaszmirowe i wełniane tkaniny sprawdzą się latami (o ile odpowiednio o nie dbamy).
- Jedwab 100% – luksusowa tkanina, jednak wymaga odpowiedniego traktowania. Nie dla każdego chociażby z uwagi na konieczność prania chemicznego. Ja praktycznie nie używam, ponieważ dla mnie jest to niewygodne na co dzień.
- Len 100% – naturalny i lekki na lato, jednak dla mnie ma jedną ogromną wadę – okropnie się gniecie. Dlatego nie potrafię się do niego przekonać. Często len mieszany jest z bawełną, wtedy gniecie się mniej.
- Włókno konopne – praktycznie niespotykane w naszym kraju.
Na co jeszcze zwracać uwagę kupując ubrania?
Ogólne wrażenie, jakie sprawia na Tobie tkanina. Czy wydaje się być dobrej jakości? Czy może masz wrażenie, że nie jest zbyt trwała? Często nasze pierwsze wrażenie nas nie myli. Przypatrz się, jak są zrobione szwy. Czy ubranie jest dobrze skrojone? Jak się układa? Te wszystkie aspekty pomogą Ci zaplanować szafę.
Planowanie szafy - najpierw zaplanuj... siebie!
Planowanie szafy zdecydowanie powinnaś zacząć od zaplanowania siebie na nowo. Nie chodzi o to, byś za wszelką cenę podążała za obecnymi trendami i wyrzuciła z szafy wszystko, co nie jest już modne. Chodzi o zaplanowanie zawartości szafy tak, aby odpowiadała Twojemu obecnemu stylowi życia. Twoje życie przecież może diametralnie różnić się dziś od tego sprzed kilku lat. Czy Twoja szafa za tym nadąża?
Przegląd szafy - szczerze sama ze sobą
Podstawą wszelkiej pozytywnej zmiany w życiu jest bycie szczerą sama ze sobą. A więc czas na szczere odpowiedzi na następujące pytania w odniesieniu do Twoich ubrań:
Czy to jeszcze jest Twój rozmiar?
Nieważne, jak bardzo chcesz wrócić do ćwiczeń po przerwie. Twój rozmiar się zmienił. Czy to za Twoją sprawą czy też przez chorobę nie jest teraz istotne. Istotnym jest przestać się oszukiwać. Nawet jeśli planujesz powrócić do wcześniejszych wymiarów, zajmie to trochę czasu. A ubrać musisz się teraz. Czy ma sens przechowywać za małe jeansy lub staniki?
Czy to mi się jeszcze w ogóle podoba?
Jeśli patrząc na daną rzecz zastanawiasz się, po co to w ogóle kupiłaś, to czas się rozstać. Czasem kupujemy rzeczy, bo są modne, bo wydaje nam się, że się przydadzą. Bądź ze sobą szczera i powiedz, że już Ci się to nie podoba i musi odejść.
Czy to ubranie jeszcze dobrze wygląda?
Tutaj wracamy do rozważań na temat rzeczy dobrej jakości. Jeśli Twoja ulubiona koszulka zaczyna wyglądać okropnie, a Tobie żal się jej pozbyć, to zastanów się dlaczego. Pokazałabyś się w niej osobie, na której szacunku Ci zależy? A zależy Ci na szacunku dla samej siebie? Nie funduj sobie Syndromu Dnia w Piżamie!
Czy ja to jeszcze kiedyś założę?
To poważne pytanie. Suknia ze studniówki, suknia ślubna… ubrania z innego czasu w Twoim życiu (i często z innego rozmiaru). Ile ich masz? Takie rzeczy, które już do niczego nie pasują, ale zapełniają szafę. Pożegnaj się z nimi grzecznie.
Czy to jeszcze jestem ja?
Twój styl ewouuje. To normalne, zdrowe i konieczne. Jeśli jesteś na innym etapie życia, niż jeszcze kilka lat temu, to w końcu się z tym pogódź i pozbądź się balastu z poprzedniej epoki. Uwalniając swoją szafę możesz uwolnić swój umysł. Brzmi jak banał, ale to świetny element Rytuału Oczyszczenia.
Twoje ubrania mogą sprawić komuś radość. Oddaj, wydaj. Ostatecznie pozostaje też recykling.
Planowanie szafy - zacznij od dobrej bazy
Po pierwsze – odpowiednie kolory. Oczywiście każdy z nas dobrze wygląda w odpowiednio dobranych odcieniach, jednak Twoja baza powinna składać się tylko z barw neutralnych (dostosowanych do Ciebie). Dlaczego? Neutralne kolory łatwo ze sobą połączyć. Jeśli wybierzesz zestaw monochromatyczny, to nawet różne struktury tkanin stworzą elegancką kombinację. Neutralna baza pozwala Ci dobrze wyglądać w każdej sytuacji. Nie namawiam Cię oczywiście do porzucenia ulubionych kolorów. Jednak jeśli chcesz mieć uniwersalne ubrania, zainwestuj też w neutralne kolory.
Czy capsule wardrobe to rozwiązanie dla każdego?
Idea kapsułkowej garderoby z jednej strony może fascynować, a z drugiej przerażać. Nie namawiam Cię do aż tak daleko posuniętego minimalizmu. Jako osoba z natury praktyczna wiem, że czasem pralka może się popsuć. Ale jest jedna ogromna zaleta tego typu garderoby – spójność. W capsule wardrobe musisz mieć grające ze sobą ubrania. Więc ta idea jest świetną podstawą do stworzenia bazy ubraniowej przy planowaniu szafy na nowo.
Jakie ubrania na co dzień powinny znaleźć się w Twojej szafie?
Poniżej subiektywna lista (nie ma czegoś takiego, jak obiektywna lista potrzebnych ubrań chociażby z uwagi na geolokalizację) przydatnych ubrań na co dzień.
Górne części garderoby:
- Biały, czarny, granatowy i beżowy prosty t-shirt.
- Koszulka na ramiączkach w neutralnych barwach.
- Koszulka z długim rękawem w neutralnych barwach.
- Prosty kardigan na guziki.
- Prosty długi kardigan.
- Klasyczny sweterek.
- Klasyczny sweter z golfem.
- Luźny sweterek.
- Luźny sweter z golfem.
- Biała i błękitna klasyczna koszula.
- Prosta, elegancka bluzka w neutralnym kolorze.
- Klasyczna marynarka (może być w komplecie ze spodniami / spódnicą – patrz garnitur / garsonka poniżej).
- Luźna marynarka.
- Bluza sportowa z kapturem.
- Prosty trench.
- Prosty, długi płaszcz.
- Lekka kurtka puchowa / sportowa.
- Ciepła kurtka puchowa.
- Lekka kurtka przejściowa.
- Elegancka, prosta sukienka.
Dolne części garderoby:
- Klasyczne spodnie garniturowe.
- Eleganckie spodnie, proste.
- Jeansy w korzystnym fasonie. Czarne / szare, ciemnoniebieskie.
- Prosta spódnica za kolano (doskonała na każde spotkanie biznesowe czy egzamin, może poza egzaminem na prawo jazdy ;)).
- Spódniczka w odpowiednio dobranym fasonie i długości w neutralnych kolorach.
- Klasyczna sukienka za kolano w neutralnym kolorze (opcja bez rękawów / z rękawem).
- Mała czarna. Mała granatowa. Mała szara. Taka, która Tobie pasuje najbardziej.
- Garnitur lub garsonka.
Buty:
- Klasyczne, czarne szpilki.
- Szpilki w odcieniu neutralnym (tzw. nude)
- Balerinki (lub podobne) płaskie buty czarne i neutralne.
- Buty sportowe (białe, czarne)
- Sandałki na szpilce.
- Sandałki płaskie.
- Espadryle / inne ulubione letnie buty.
- Botki czarne na obcasie.
- Botki czarne płaskie / sztybety.
- Kozaki czarne płaskie.
- Kozaki czarne na obcasie.
Dodatki i akcesoria:
- Czarna / szara torebka klasyczna, która zmieści format A4 (polecam taką z doczepianym paskiem do noszenia przez ramię).
- Elegancka torebka czarna / neutralna.
- Plecaczek w neutralnym kolorze.
- Torebka na lato. Każda z nas będzie miała swoją wakacyjną wersję 🙂
- Kopertówka / torebka wizytowa.
- Dobrej jakości portfel.
- Elegancka torba na laptopa.
- Dobrej jakości etui na smartfona.
- Klasyczny pasek czarny / neutralny skórzany do noszenia w talii.
- Klasyczny pasek czarny / neutralny skórzany do noszenia w biodrach.
- Elegancki zegarek.
- Jeśli lubimy elegancka, ponadczasowa biżuteria.
- Lekki szal bawełniany / lniany.
- Ciepły szal wełniany.
- Skórzane / wełniane rękawiczki.
- Ciepła czapka wełniana / elegancka futrzana czapka.
- Matowe, gładkie rajstopy (jeśli lubimy lub musimy nosić).
To jest oczywiście moja bazowa lista. Dla mnie te rzeczy są wystarczające do stworzenia stylizacji praktycznie na każdą okazję, od formalnej do nieformalnej. Jeśli chcesz zaplanować na nowo zawartość swojej szafy, możesz posłużyć się moimi propozycjami lub na podstawie swoich potrzeb stworzyć własną listę. Tworzenie bazy ubraniowej to proces, a nie jednorazowe wyjście na zakupy (a szkoda!). Dlatego tak ważne jest, abyś miała określony cel. Planowanie szafy jest fajnym i prostym sposobem na stopniową zmianę garderoby. W kolejnych wpisach z tej serii poczytasz też o tym, jak organizować miejsce w szafie i zrobić w niej (oraz utrzymać!) porządek.
Oceń post:
Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba ocen: 8
Bądź pierwszy i oceń post!
Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.
Pomóż nam go ulepszyć!
Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?