Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Podziel się!

5
(2)

Chcesz wrócić do ćwiczeń? A może dopiero zaczynasz przygodę z regularnymi treningami? Jeśli jesteś w trakcie kompletowania rzeczy potrzebnych do ćwiczeń, jedną z rzeczy, nad którą warto się dobrze zastanowić jest wybór maty. Jako, że ćwiczę od dziecka, a pierwszą swoją matę (a w zasadzie: karimatę :)) dostałam od rodziców jako nastolatka, z przyjemnością podpowiem Ci, jaką matę do ćwiczeń wybrać? Co się u mnie sprawdziło, a co nie?

Czy mata do ćwiczeń jest niezbędna?

Istnieje wiele rodzajów mat do ćwiczeń. Gdy zaczynałam regularne treningi, kiedy chodziłam w latach 90 na SKSy i jedne z pierwszych zajęć typu aerobik w okolicy – często nie mieliśmy żadnych mat, a wszystkie ćwiczenia wykonywaliśmy po prostu na parkiecie, ewentualnie na ręczniku. W domu ćwiczyłam też po prostu na wykładzinie. Więc nie jest tak, że jak nie masz maty, to nie powinieneś albo nie możesz ćwiczyć. Oczywiście, że powinieneś i możesz! Mata jednak ułatwia nam wykonywanie ćwiczeń.

Korzyści z używania maty do ćwiczeń

Jeśli zdecydujesz się na wybór maty do ćwiczeń, da Ci to wymierne korzyści:

  • zwiększenie komfortu wykonywania ćwiczeń, szczególnie deseczki (plank) i różnych pozycji jogi i pilates
  • wygodę w przypadku pozycji wymagających silnego napięcia ciała – może być tak, że dzięki macie wytrzymasz dłużej
  • zwiększone bezpieczeństwo ćwiczeń – jeśli wybierzesz matę antypoślizgową, a ćwiczysz na śliskiej powierzchni.
  • komfort psychiczny – jeśli należysz do osób, które mają fiksację na punkcie bakterii i czystości, własna mata da Ci poczucie komfortu

Rodzaje mat do ćwiczeń

Obecnie wiele się zmieniło od czasów, gdy jedynymi matami do ćwiczeń były materace w szkolnych salach gimnastycznych i turstyczne karimaty. Możemy przebierać w grubościach mat, w rodzajach tworzyw, z jakich zostały zrobione.

Większość mat do ćwiczeń obecnie robionych jest z pianek typu EVA lub z innego rodzaju elastycznego tworzywa sztucznego. Pojawiają się też maty z naturalnego kauczuku, korka czy nawet sizalu. Często maty z naturalnych surowców są połączone z tworzywem sztucznym dla uzyskania optymalnych parametrów użytkowania.

Niektóre maty mają też dodatkowo możliwość stosowania swego rodzaju akupunktury. Dodajmy do tego, że maty różnią się grubością i długością, a zaczyna się prawdziwy dylemat – jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Jaką matę do ćwiczeń wybrać – cena czy jakość?

Po wielu latach regularnych ćwiczeń zdecydowanie podpisuję się pod stwierdzeniem, że w przypadku maty do ćwiczeń cena idzie w parze z jakością.

Mata czy karimata?

Przez wiele lat nie używałam mat wcale. Moja pierwsza mata (poza karimatą z wieku nastoletniego, która się zwijała i była zdecydowanie za krótka) była najtańszą matą z jedno z marketów. Niestety przy intensywnych świczeniach aerobowych, cardio i ogólnorozwojowych (zawierających przysiady, przeskoki, burpees, deseczki i inne przyjemności) mata po kilku miesiącach zyskała… dziury. Zainwestowałam więc w drugą matę o trochę lepszych parametrach. Wytrzymała jakieś 6 miesięcy.

Dobrej jakości mata do ćwiczeń starczy na lata praktyki

Po tych doświadczeniach stwierdziłam, że spróbuję zainwestować w dobrej jakości matę. Było to 5 lat temu, wtedy na rynku nie było takiego wyboru. Kupiłam najgrubszą i najdłuższą matę piankową, jaka była wtedy dostępna. Jest to mata do ćwiczeń marki Adidas, jednak już pewnie niedostępna na rynku. To była ostatnia mata, jaką kupiłam! Towarzyszy mi po dziś dzień, jest praktycznie nie do zdarcia!

beenhere

Czy potrzebujesz matę do ćwiczeń?

Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczenia, w sumie poradzisz sobie bez maty.
Możesz też wybrać najtańszą, jednak bierz pod uwagę, że będzie to inwestycja na chwilę.
Jeśli intensywnie trenujesz, zainwestuj w dobrej jakości matę, która zapewni wysoki komfort ćwiczeń każdego dnia.

Ile mat do ćwiczeń potrzebujesz?

Mam tylko jedną matę do ćwiczeń. Wystarcza mi do wszystkich rodzajów treningów, jakie wykonuję, począwszy od ćwiczeń z Ewą Chodakowską czy Kaylą Itsines, poprzez zajęcia pilates, na które zaczęłam od niedawna uczęszczać, aż do jogi. Wiem, że teraz można dobrać matę praktycznie do każdego rodzaju ćwiczeń. Jednak w moim przypadku ta jedna mata świetnie się sprawdza do wszystkich.

Jaką matę do ćwiczeń wybrać?
Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Czy warto kupić osobne maty do ćwiczeń?

W moim przypadku byłby to zbędny wydatek. Jedna mata sprawdza mi się wszędzie i nie widzę potrzeby inwestowania w inne. Jeśli znajdę jakąś wyjątkową matę do jogi, to jestem skłonna przemyśleć taki zakup ze względu na konieczność mocnego oparcia w podłodze – na grubej macie tak tego nie czuję.

Często wtedy po prostu ćwiczę bez maty :). Moja mata jest antypoślizgowa w takim stopniu, że bez problemu robię wszystkie ćwiczenia i się nie ślizgam. Podobnie w przypadku ćwiczeń typu side plank czy innych wymagających stabilnego podłoża.

Mając do wyboru zakup jednej maty do ćwiczeń dobrej jakości, a kilku gorszej jakości do różnych aktywności, wybierz pierwszą opcję. Moja mata jest ze mną ponad 5 lat!

Jak czyścić matę do ćwiczeń?

Moja mata do ćwiczeń wykonana jest z tworzywa sztucznego. Czyszczę ją gąbką, delikatnym szamponem do włosów i to wszystko. Potem mata sobie w wannie wysycha i jest gotowa na ćwiczenia.


Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Jaką matę do ćwiczeń wybrać?”

Instagram