Podziel się!

4.4
(11)

Co zrobić, kiedy otrzymasz zaproszenie na spotkanie, w którym nie chcesz uczestniczyć? Jeśli zastanawiasz się, jak grzecznie odmówić spotkanie – mam dla Ciebie gotowy wzór z omówieniem. Jeżeli masz problemy z asertywnością i odmawianiem innym w ogóle, koniecznie przeczytaj także ten artykuł.

Istnieją różne powody, dla których musisz odmówić spotkania. Być może po prostu nie masz na nie czasu lub ochoty. Ważne jest, że nie do końca wiesz, jak odmówić w sposób uprzejmy i kulturalny.

Poniżej znajdziesz najprostsze sposoby na odmówienie spotkania, jeśli odmowa ma się odbyć w formie pisemnej (mailem lub listownie), a także jeśli będzie to rozmowa telefoniczna lub spotkanie twarzą w twarz. Poniższy wzór możesz oczywiście modyfikować i dostosowywać go do sytuacji. W tym artykule skupiam się na wzorach mających szersze zastosowanie w sferze prywatnej (sfera spotkań biznesowych już wkrótce). Niektóre z wzorów odmówienia spotkania będą zawierały uzasadnienie, inne zaś nie. Pamiętaj, że masz prawo, ale nie obowiązek uzasadnić odmowę. Zazwyczaj uzasadnienie odmowy ma sens w sytuacjach towarzyskich i prywatnych, w przypadku propozycji spotkania biznesowego – już niekoniecznie.

Jak grzecznie odmówić spotkanie twarzą w twarz lub telefonicznie (wzór)

 • Jest mi przykro, ale nie będę mógł uczestniczyć w tym spotkaniu. Prześlij mi proszę streszczenie na maila, bardzo dziękuję.
 • Niestety nie mogę się pojawić na spotkaniu, bo w tym czasie zajmuję się czynnością X.
 • Bardzo bym chciała przyjść, jednak mam już inne zobowiązanie w tym samym czasie. Czy możesz opowiedzieć mi, co było na spotkaniu, gdy zobaczymy się ponownie?
 • Dziękuję Ci za zainteresowanie, jednak nie uważam, by mój produkt / usługa była tym, czego szukasz.
 • Dziękuję Ci za zainteresowanie, ale nie szukam produktów / usług, które oferujesz. (Jeśli znasz kogoś, kto szuka, możesz podać rekomendację).
 • Czy możemy się spotkać innym razem? Bardzo chciałabym się z Tobą zobaczyć, ale w tym terminie jestem już zajęta. Co powiesz na datę X? (Stosuj tylko, jeśli naprawdę chcesz się z kimś spotkać, nie kłam! Ta zasada odnosi się do wszystkich poniższych form odmowy)
 • Przykro mi, jestem dziś niedostępna. Do zobaczenia!
 • Niestety mam tyle wcześniejszych zobowiązań, że nie mogę poświęcić temu projektowi tyle uwagi, na ile zasługuje. Na pewno znajdziesz dobre zastępstwo!
 • Dziękuję za zaproszenie, jednak mogłabym zostać na spotkaniu tylko pół godziny. Czy zmieścimy się w tym czasie? Nie? W takim razie prześlij mi proszę pytania mailem, dzięki!
 • Z chęcią z Tobą porozmawiam, czy możemy poczekać z tym do naszego umówionego spotkania na przyszły piątek? Teraz nie mogę dłużej rozmawiać, muszę zrobić X.
 • Przepraszam, teraz nie mogę, zadzwonię do Ciebie jutro po 20:00.
Telefoniczne odmówienie spotkania często jest łatwiejsze niż to twarzą w twarz.

Wzór jak grzecznie odmówić spotkanie mailem lub Messengerem?

Kiedy nie musisz odmawiać spotkania telefonicznie lub osobiście, zazwyczaj wystarczy po prostu napisać krótką wiadomość email. Poniżej znajdziesz wzory, jak odmówić spotkanie mailem w sytuacjach nieformalnych. Mail nie zawiera nagłówka ani stopki poza pierwszym przykładem. Stopkę i nagłówek wiadomości z rezygnacją ze spotkania możesz dowolnie modyfikować zależnie od sytuacji.

 • Cześć Marcin, niestety nie dam rady się dotrzeć na spotkanie, czy możesz mi przesłać informację, co było na nim omówione? Dziękuję, Joanna
 • Bardzo chciałbym uczestniczyć w spotkaniu X, ale w tym samym czasie mam już zaplanowane Y. Czy termin Z będzie dla Ciebie odpowiedni? Dzięki
 • Dziękuję, że o mnie pomyślałaś, ale nie czuję się na siłach wziąć udział w tym projekcie. Na pewno znajdziesz świetną osobę na moje miejsce. Pozdrawiam
 • Dziękuję za propozycję spotkania, jednak muszę odmówić. Przykro mi, pozdrawiam i życzę udanego dnia!
 • Dziękuję za zaproszenie, jednak muszę odmówić. Życzę Ci wspaniałej zabawy! Do następnego!
 • Przykro mi, ale nie jestem w stanie się spotkać, mam już wypełniony cały harmonogram. Skontaktuję się z Tobą, jeśli coś się zmieni.
Co zrobić, kiedy brakuje Ci motywacji do kończenia zadań?
Krótki i zwięzły mail to najlepszy sposób na odmówienie uczestnictwa w większości spotkań prywatnych.

Co zrobić, jeśli ktoś naciska na podanie powodów odmówienia spotkania?

Ogólnie to niegrzeczne, bo jeśli na początku nie podałaś powodu, to nie chcesz go podawać, prawda? Jednak niektórzy ludzie tego nie rozumieją (lub nie chcą zrozumieć, bo tak jest wygodniej). Tak czy inaczej możesz uciąć natrętne pytania w ten sposób:

 • To sprawa osobista. Wiem, że zrozumiesz.
 • Obiecałam, że nie powiem nic więcej na ten temat i dotrzymam słowa. Wiem, że zrozumiesz.
 • Dziwi mnie, że tak dopytujesz o powód odmowy. To sprawy prywatne i wolę o nich nie mówić.

Grzeczne i skuteczne odmawianie spotkań to umiejętność zarządzania czasem, która przyniesie korzyści zarówno Tobie, jak i osobie proponującej spotkanie. Najgorsze, co możesz zrobić, to wodzić kogoś za nos marnując jego czas i dając nadzieję. To o wiele gorsze niż postawienie sprawy jasno i po prostu powiedzenie nie, dziękuję.

Nie rób drugiemu co Tobie niemiłe.

Zgadnij, kto to powiedział?

Jakie są Twoje sposoby na uprzejme odmawianie spotkania? Przychodzi Ci to łatwo czy z trudem? Masz potem wyrzuty sumienia, a może po prostu idziesz dalej swoją ścieżką? Napisz w komentarzu!

Do następnego!

Oceń post:

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba ocen: 11

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Jak grzecznie odmówić spotkanie? Wzór z omówieniem”

 • […] Zebrałam poniżej kilka praktycznych sposobów na odmawianie. Pamiętaj, że czymś innym jest sama umiejętność odmawiania jako takiego, a czym samym dobór odpowiednich słów, gdy już się zdecydujesz powiedzieć nie. Jeśli szukasz gotowych wzorów odmowy spotkania, zajrzyj też do tego artykułu. […]

 • […] Odmawianie spotkania może wydawać się trudne, jeśli chcemy wykorzystać do tego mail. Jednak najważniejsze, to zdecydować przed wysłaniem wiadomości, czy zamierzamy przełożyć spotkanie czy w ogóle chcemy z niego zrezygnować. Ta wiedza pomoże nam wybrać odpowiednią odpowiedź na zaproszenie. […]

Instagram