10 objawów niskiej samooceny

Podziel się!

5
(4)

Niska samoocena może bardzo przeszkadzać w życiu. Im więcej objawów niskiej samooceny zaobserwujesz u siebie, tym więcej pracy Cię czeka. Aby popracować nad wzmocnieniem pewności siebie przejdź do działania. Pamiętaj, że każdego nawyków, którego się nauczyłaś, możesz się oduczyć. To, jak postrzegamy siebie i jakie myśli nam towarzyszą w określonych sytuacjach często po prostu wynika z nawyku. Aby sprawdzić, które z 10 objawów niskiej samooceny masz u siebie, przeczytaj poniższą listę.

10 objawów niskiej samooceny – czy też je masz?

  1. Zgadzasz się na wszystko. Jeśli nie chcesz czegoś zrobić a i tak się na to godzisz, przyczyn może być wiele. Zazwyczaj to obawa przed odrzuceniem, niepokój związany ze stosunkami z tą osobą po odmowie i strach przed publicznym oskarżeniem np. o nieczułość. Tak czy inaczej, jest to pierwszy i bardzo często występujący objaw niskiej samooceny.
  2. Mówisz o sobie źle. Samokrytyka (o ile jest uzasadniona) może przyczynić się do Twojego rozwoju osobistego. Jednak w większości przypadków ciągłe mówienie o sobie źle spowoduje, że zaczniesz robić wszystko, żeby… pasować do wykreowanego przez siebie wizerunku.
  3. Wycofujesz się, kiedy ktoś ma inne zdanie. Twoje podejście do konfliktu jest związane nie tylko z typem osobowości, ale też z niską samooceną. Masz prawo do swojego zdania, a jeśli jesteś przekonana, że opinie innych są zawsze ważniejsze niż Twoja, czeka Cię sporo pracy nad zmianą tego poglądu.
  4. Niezdecydowanie do potęgi. To normalne, że przy ważnych decyzjach potrzebujesz czasu do namysłu, jednak proste, codzienne decyzje nie powinny być przedmiotem długofalowego rozważania. Jeśli nie umiesz podjąć decyzji, czy zjeść na podwieczorek jabłko czy banana, masz problem.
  5. Przejmujący strach przed porażką. Strach jest normalnym uczuciem, ale jeśli działa na Ciebie paraliżująco i nie podejmujesz działań tylko dlatego, że może Ci się nie udać… Przezwyciężenie tego objawu niskiej samooceny da Ci moim zdaniem najwięcej korzyści!
  6. Branie krytyki do siebie. Jeśli ktoś serwuje Ci pozytywną krytykę, dobrze jest ją przyjąć i zaakceptować. Jeżeli nie potrafisz pogodzić się z krytyką, może wynikać to z problemów z niską samooceną.
  7. Poddawanie się zbyt szybko. Może zdarza Ci się rezygnować tuż po starcie, gdy napotkasz pierwsze trudności? Albo nie zależy Ci na tym, nad czym pracujesz, albo masz problem z mizernym poczuciem własnej wartości.
  8. Kiedy odnosisz sukces, mówisz, że po prostu miałaś szczęście. Przygarniaj sukcesy tak, jak przygarniasz porażki! Twój sukces i Twoja porażka są Twoją odpowiedzialnością. Jeśli praca, wytrwałość, ćwiczenia i samodyscyplina to szczęście, niewielu z nas ma okazję go doświadczyć.
  9. Przygarbiona postawa ciała. Czy wiesz, jak wygląda niepewny siebie człowiek? Oczywiście, potrafisz go opisać: skulony, przygarbiony, wzrok wbity w podłogę. A teraz z ręką na sercu – jak często Ty tak wyglądasz?
  10. Ciągłe porównywanie się z innymi. Nie ma dwóch takich samych ludzi. Sukcesami innych możesz się śmiało inspirować, ale się nie porównuj. Ich droga nie jest Twoją, a Twoja nie jest ich drogą.

Czy widzisz w sobie któreś z objawów niskiej samooceny? Zajrzyj do artykułu o pewności siebie.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram