Praca zdalna a dzieci jak nie zwariować

Podziel się!

5
(4)

Rok 2020 upływa pod znakiem trwającej pandemii koronawirusa Covid-19, dlatego nawet jeśli nie jesteśmy już w całkowitym lockdown’ie, z pewnością niejeden raz przyjdzie nam pracować zdalnie, chociażby z powodu tymczasowej kwarantanny lub zwykłego przeziębienia. Sprawa pracy zdalnej dodatkowo komplikuje się, kiedy nie jesteś sama w mieszkaniu, a są z tobą dzieci. Praca z domu a dzieci – to trudne zagadnienie, jednak pomogę Ci, jak mogę dzieląc się własnymi i nie tylko doświadczeniami. Oto 5 porad, jak nie zwariować, gdy dzieci są w domu, a Ty masz home office.

Praca zdalna z dziećmi w domu? Da się zrobić!

Praca z domu a dzieci – 5 porad jak przetrwać

Praca z domu a dzieci kręcące się cały dzień to nie lada wyzwanie, oto kilka sprawdzonych sposobów, jak sobie radzić z tym tematem:

 1. Jeśli tylko możesz, rób przerwy na zewnątrz

  O ile nie jesteś na kwarantannie i możesz wyjść z domu, zrób to koniecznie. Dzieciom przyda się świeże powietrze i odrobina ruchu, która pozwoli na zredukowanie nadmiaru energii. Jeśli nie możecie wyjść z domu, otwórz okna, wywietrz mieszkanie, a jeżeli masz ogródek, wyjdźcie chociaż na chwilę się przewietrzyć. Nie ma znaczenia pogoda, po prostu postarajcie się robić przerwy.

 2. Stwórz osobne miejsca do pracy i nauki

  Jeśli masz dzieci w wieku szkolnym, każde z Was powinno mieć swoje miejsce do pracy i nauki (oczywiście nie tylko na czas izolacji). W miarę możliwości niech Twoje stanowisko pracy będzie w innym pomieszczeniu niż miejsce do nauki dla dzieci. Polecam też używanie stołu jako blatu roboczego, a nie własnych ud podczas leżenia na kanapie.

 3. Rutyna, rutyna i… harmonogram

  Praca w domu a dzieci brzmi jak oksymoron. Jednak możecie to przetrwać tworząc nowe rutyny i harmonogram działania. Podziel czas na bloki czasowe, w których Ty pracujesz, dzieci się uczą i robicie coś wspólnie. Posłuchaj ten podcast, aby dowiedzieć się więcej.

 4. Rozmawiajcie.

  Izolacja, praca w domu i nauka nie są łatwe same w sobie. Dużo problemów i kłótni wynika z braku rozmowy. Zapytaj dzieci, jak się czują, co je zdenerwowało, co ucieszyło i jak możecie umilić sobie nawzajem czas do końca kwarantanny. Gwarantuję, że ich pomysłowość Cię zaskoczy!

 5. Szanujcie swój czas i prywatność

  Dzieci rozumieją więcej, niż większości dorosłych się wydaje. Dlatego wyznacz granice i czas, który poświęcasz na pracę. Możecie zastosować na przykład zawieszki na drzwi, jak w hotelach np. Pracuję pilnie czy Uczę się sam. Szanujcie tym samym własne granice i prywatność, nie przeszkadzaj dziecku podczas zdalnych lekcji, jeśli nie chcesz, żeby ono przeszkadzało w telekonferencji.

Jak lepiej pracować zdalnie, gdy w domu są dzieci?

Potraktuj ten czas jako element życia, na który nie masz wpływu. To, czy decyzją rządzących wylądujecie w domu na tydzień czy na miesiąc nie zależy od Ciebie. Jednak to, jak wykorzystacie ten czas, zależy tylko od Was. Pamiętaj, że dzieci uczą się od Ciebie nie tego, co mówisz, ale tego, co robisz. Pokaż im, jak zarządzać czasem, planować i działać skutecznie. Tylko wtedy możesz od nich oczekiwać tego samego.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram