Podziel się!

5
(2)

Nauka zdalna to dla większości z nas zupełnie nowa sytuacja. Jednak zawsze istnieje sposób na uczynienie tej rzeczywistości łatwiejszą. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć naukę zdalną z dzieckiem w domu, ten podcast jest dla Ciebie. Nauka zdalna w domu to niełatwa sprawa, jednak praktyczne i proste porady pomogą Ci zacząć z poczuciem większej pewności.

Posłuchaj podcast #003 Nauka zdalna w szkole – jak zacząć?

Nauka zdalna z dzieckiem poradnik

Nauka zdalna w domu – jak zacząć? Praktyczne porady

Potrzebny czas: 12 minut

Nauka zdalna w domu – jak zacząć?

 1. Utrzymuj ścisły harmonogram dnia.

  Ułóżcie harmonogram dnia i nauki razem z dzieckiem. Dbaj także o regularność posiłków i odpowiednią ilość czasu wolnego oraz odpoczynku dziecka. Nie zapomnijcie wpisać w plan dnia aktywności fizycznej i chwili na słońcu (witamina D!).

 2. Stwórzcie listę celów (nie tylko szkolnych)

  Nauka zdalna w domu przyjdzie łatwiej, jeśli za dobrze wykonaną pracę przewidzicie rodzinną nagrodę. Możecie zrobić bucket list z grami, w które pogracie razem, filmami, które obejrzycie czy książkami, które przeczytacie.

 3. Daj dziecku jak największą samodzielność w działaniu.

  W szkole przecież z dzieckiem nie siedzisz i nie wykonujesz za nie pracy. Samodzielne dziecko to szczęśliwsze dziecko. Staraj się od razu wdrożyć dziecko do samodzielnej pracy. Pokaż, wytłumacz i pomóż w zadaniach, jeśli trzeba. Nie wyręczaj jednak w pracy!

 4. Wypróbujcie technikę Pomodoro lub jej zmodyfikowaną wersję.

  Ustawcie minutnik w telefonie na 15 minut, w tym czasie dziecko pracuje nad zadaniami, potem 5 minut przerwy daleko od laptopa i znowu 15 minut pracy. Zależnie od wieku dziecka i jego możliwości skupienia uwagi możecie te czasy wydłużyć lub skrócić.

 5. Jeśli trzeba, na czas lekcji ustawcie blokadę na określone strony lub aplikacje.

  Czasem pokusa buszowania po Facebooku czy YouTube może okazać się bardzo silna, dlatego wykorzystajcie specjalne narzędzia do ograniczania czasu przed ekranem, np. Rescue Time.

 6. Wytłumacz dziecku, że wy też pracujecie.

  Dziecko wykonuje swoją pracę, a wy swoją. Obie prace są równie ważne i potrzebne.

 7. Przykład idzie z góry.

  Postaraj się wprowadzić w swoje życie jak najwięcej rutyny, nawyków i rytuałów. W niepewnych czasach warto zapewnić dziecku choć odrobinę pewności, a planowanie dnia, najlepiej z wykorzystaniem bloków czasowych sprawdzi się idealnie.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Nauka zdalna w szkole – jak zacząć? Poradnik dla rodziców i uczniów. Podcast #003”

 • […] Dzisiaj dowiesz się wszystkiego o technice Pomodoro, czyli najprostszej metodzie na skuteczne zarządzanie Twoją uwagą. To proste narzędzie zwiększy nie tylko poziom skupienia, ale też pomoże podnieść efektywność niezależnie od tego, co robisz. Metoda ta jest też bardzo elastyczna – możesz ją z powodzeniem zastosować nawet u dzieci. […]

Instagram