Podziel się!

5
(1)

Czy przez jakiś czas czeka cię praca w domu i zastanawiasz się, jak urządzić domowe biuro do pracy zdalnej? W tym artykule znajdziesz 6 prostych porad, które pomogą ci zapewnić odpowiednią przestrzeń do pracy zdalnej (tzw. home office).

Wybierz ciche i spokojne miejsce do pracy zdalnej

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca do pracy zdalnej. W sieci możesz znaleźć mnóstwo zdjęć przedstawiających ludzi leżących na kanapie, którzy pracują z domu. O ile napisanie krótkiego artykułu lub odpowiedzenie na kilka maili w takiej pozycji nie sprawi problemu, o tyle 8 godzin na kanapie zmęczy cię bardzo.

Salon to także miejsce, w którym zazwyczaj skupia się życie rodzinne. Jeśli nie mieszkasz sam i przechodzicie kwarantannę na przykład z powodu koronawirusa pewnie pokój dzienny okaże się zbyt hałaśliwym miejscem do pracy.

O wiele lepiej wykorzystać nawet miejsce przy stole kuchennym, niż w salonie, w którym przebywa więcej ludzi (i przez dłuższy okres czasu). O ile w normalnej sytuacji nie polecałabym pracy w sypialni, o tyle na krótką metę to miejsce może okazać się jedyną oazą spokoju w mieszkaniu.

Domowe biuro do pracy zdalnej: znajdź odpowiednie meble

Blat roboczy do domowego biura

Kiedy znajdziesz ciche i spokojne miejsce do pracy, zastanów się, przy czym chcesz pracować. Jako osoba, która od ponad 8 lat często pracuje zdalnie zapewniam cię, że potrzebny ci będzie blat roboczy. Niezależnie, czy będzie to stół w jadalni czy kuchni. Możesz wykorzystać nawet… większą toaletkę, na której ustawisz laptopa i niezbędne narzędzia. Jednak stół lub biurko będzie doskonałym wyborem.

Jeśli nie masz takiego miejsca w domu, a praca zdalna może się przedłużyć, warto zainwestować w kącik do pracy. Z pewnością używane biurko do pracy możesz znaleźć nawet za darmo w bezpłatnych serwisach ogłoszeniowych. Tanie blaty robocze i biurka znajdziesz też w internecie. Już za około 100 zł możesz mieć niewielki stół, a za 300 zł biurko.

Możesz nie chcieć inwestować żadnego kapitału w miejsce do pracy zdalnej. Rozumiem to, jednak jeśli poważnie myślisz o planowaniu, nauce czy rozwoju osobistym, dobrze jest mieć wydzieloną przestrzeń w domu na tego typu zajęcia. Dlatego chociaż na początku możesz mieć opory przed urządzaniem domowego biura do pracy zdalnej, może ono przynieść wiele korzyści również wtedy, kiedy wrócisz do swojego regularnego miejsca pracy.

Odpowiednie krzesło do pracy zdalnej

Jeśli twoja praca polega głównie na siedzeniu, dobrze jest wybrać wygodne, ergonomiczne krzesło. Oczywiście, jeśli praca w domu jest sytuacją tymczasową na przykład z powodu koronawirusa, wykorzystaj to, co już masz.

Jeżeli jednak planujesz stworzyć domowe biuro na stałe, wybierz krzesło dedykowane do twojego miejsca pracy zdalnej. Oczywiście, zależnie od budżetu masz praktycznie nieograniczone możliwości wyboru. Fotele biurowe (obrotowe) o przyzwoitych parametrach znajdziesz od 500 zł.

Praca zdalna a przechowywanie dokumentów – wybierz szafkę do domowego biura

Jeśli pracujesz z dokumentami lub wydrukami w wersji papierowej, konieczne może stać się wyodrębnienie szafki na dokumenty. Może to być też oczywiście półka na regale, na której umieścisz segregatory. Jeśli pracujesz z systemem luźnych kartek, dobrym rozwiązaniem będą oczywiście odpowiednie tacki na dokumenty i teczki do archiwizacji.

W przypadku tworzenia domowego biura do pracy zdalnej na stałe, dobrze jest mieć dedykowaną całą komodę lub szafkę (może być na kółkach), w której umieścisz wszelkie materiały referencyjne i archiwalne, z których rzadko korzystasz.

Domowe biuro do pracy zdalnej – oświetlenie, kable, technologia.

Domowe biuro – koniecznie doświetl blat roboczy!

Praca zdalna w domowym biurze (nawet tymczasowa) wymaga dbania o własne zdrowie. Dlatego bardzo ważne jest, abyś posiadał odpowiednią lampkę biurkową z dobrze dobraną żarówką. Na rynku jest dostępnych mnóstwo pięknych i funkcjonalnych lamp. Mnie osobiście najlepiej sprawdza się lekko ciepłe, żółte światło (oczywiście z żarówki LED). Mogę śmiało po prawie roku użytkowania polecić tanią i stabilną oraz funkcjonalną lampę z Ikei model Forsa. Regulacja wysokości i łatwość czyszczenia to dodatkowe atuty. Posiadam kolor srebrny i bardzo żałuję, że do tej pory nie ma złotego.

Kable czy bez kabli – co wybierasz?

Oczywiście wydawałoby się, że najwygodniej przejść na technologię bezprzewodową. Jednak w moim odczuciu ta technologia nie zawsze okazuje się bezawaryjna. Dla przykładu w moim przypadku o wiele bardziej sprawdziła się drukarka podłączona do laptopa niż ta sama drukarka ustawiona na drukowanie zdalne. Z kolei bez problemu działają inne peryferyjne urządzenia bezprzewodowe, jak na przykład myszka komputerowa.

Dobrze jest poeksperymentować z różnymi możliwościami. Jak najbardziej żywię nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wszystkie urządzenia peryferyjne będą sprawnie działały w wersji bezprzewodowej.

Szybkie łącze z internetem to podstawa pracy zdalnej

Ileż frustracji może przynieść niedziałający internet w domowym biurze. Jeśli będziesz pracować zdalnie, koniecznie zadbaj o jak najszybszy internet, szczególnie jeśli w pracy wykorzystujesz cały czas strumieniowo dane z głównego serwera firmy.

Oczywiście wszystko zależy od twojej lokalizacji, jednak szybki internet to podstawa skutecznej pracy zdalnej. Polecam poza zwykłym łączem mieć także możliwość połączenia “awaryjnego”, na przykład wykorzystując funkcję Hot Spot w smartfonie.

Domowej biuro do pracy zdalnej – usuwanie rozpraszaczy z otoczenia

Kolejnym ważnym aspektem tworzenia przestrzeni do pracy zdalnej jest zapewnienie sobie miejsca wolnego od jak największej ilości rozpraszaczy. Jak napisałam wcześniej, idealnym miejscem na domowe biuro (nawet tymczasowe) będzie cicha i spokojna przestrzeń.

Zapewnij sobie jak najwięcej naturalnego światła

Bardzo ważne jest pamiętanie o jak największej ilości światła dziennego, szczególnie jeśli przebywasz w domu przez więcej czasu z powodu na przykład koronawirusa. Postaraj się w miarę możliwości umieścić swoją przestrzeń roboczą w pobliżu okna. Oczywiście dodatkowa lampka i tak będzie potrzebna na pochmurne dni.

Staraj się wyciszyć przestrzeń, w której pracujesz

Oczywiście, często musimy w tej kwestii iść na kompromis i po prostu zaakceptować pewne hałasy, jeśli na przykład mieszkasz przy ruchliwej ulicy. Jednak jeśli masz możliwość, zamknij drzwi i spróbuj uniknąć niepotrzebnych dźwięków, które mogą cię rozpraszać. Oczywiście, jeśli pracujesz zdalnie, a w domu przebywają dzieci, nie będzie to łatwe.

Jeśli masz możliwość, spróbuj dla wyciszenia na przykład odgłosów z ruchliwej ulicy, nałożyć na uszy słuchawki. Nie musisz nawet słuchać muzyki – być może cisza okaże się równie przyjemna. Rzecz jasna, jeśli masz w domu dzieci, takie rozwiązanie może się nie sprawdzić z uwagi na bezpieczeństwo twoich pociech.

Zapewnij sobie przyjemny zapach, jeśli tworzysz domowe biuro do pracy zdalnej

Drobne przyjemności tworzą twoją rzeczywistość każdego dnia. Dlatego warto zapewnić przyjemny aromat w domowym biurze. Zapach może wpływać na twój poziom koncentracji, dlatego wybieraj mądrze. Jeśli czujesz się zestresowany, wypróbuj naturalną świecę zapachową z olejkiem lawendowym i drzewem cedrowym. Zaś jeśli twoim celem jest nabranie energii do działania, polecam świecę sojową z olejkiem pomarańczowym. Potrzebujesz koncentracji i skupienia? Koniecznie wypróbuj świecę o zapachu trawy cytrynowej i kolendry.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy zdalnej? Zajrzyj do tego artykułu.

Jak urządzić domowe biuro do pracy zdalnej?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Domowe biuro do pracy zdalnej – jak urządzić? Szybki start.”

Instagram