6 rzeczy które chcę ograniczyć przed 2021 rokiem

Podziel się!

5
(5)

Dzisiejszy wpis będzie mam nadzieję zachętą dla Ciebie do zrobienia podobnej listy. Nie jestem zwolenniczką czekania na konkretny dzień, aby zacząć zmiany w życiu. Ty również nie musisz czekać do nowego roku, aby zrobić coś dobrego dla siebie i nie tylko. Oto moje 6 rzeczy, które chcę ograniczyć przed 2021 rokiem.

1. Nadmierny samokrytycyzm

Jako perfekcjonistka od zawsze walczę z nadmiernym samokrytycyzmem. Nigdy nie jest tak dobrze, by nie mogło być lepiej, prawda? Jestem zwolenniczką ciągłego ulepszania siebie i otaczającej mnie rzeczywistości, dlatego zamierza popracować nad samokrytyką. Moim założeniem jest skupienie się w większym stopniu nad tym, co już osiągnęłam i dostrzeganie tego, co już posiadam w życiu. Zamierzam tego dokonać przez mierzalne działania:

  • Zapisywanie w dzienniku codziennie 3 rzeczy, za które jestem wdzięczna
  • Weryfikację postępów w osiąganiu celów (wybieram trzy cele i prowadzę dokładną statystykę postępów)

2. Wykorzystywanie internetu bez sensu

Cierpię na przypadłość o nazwie uwielbiam reasearch. A wyszukiwanie nowych informacji w interesującej mnie dziedzinie to sposób na relaks i odprężenie, a także forma produktywnej prokrastynacji (cóż za oksymoron). Dlatego zamierzam mierzyć i limitować czas przeznaczany na wyszukiwanie informacji. Ważne, by reasearch nie zastępował faktycznego działania w kierunku obranych celów, dlatego jest to zdecydowanie jedna z rzeczy, które chcę ograniczyć przed 2021 rokiem

3. Przejmowanie się rzeczami, nad którymi nie mam kontroli

Uważam, że trwałego progresu nie da się uzyskać w chaosie. Taki typ osobowości. Stąd moje zamiłowanie do matryc, danych, wyników i różnego rodzaju tabelek i zestawień. Ciemną stroną tego podejścia jest fiksacja na punkcie kontroli, a jej manifestacją przejmowanie się rzeczami, na które nie mam wpływu. Nawet jeśli świadomie wiem, że nie mogę wpłynąć na pewne obszary rzeczywistości, powodują one u mnie swego rodzaju stres i niepokój. Dlatego zamierzam pracować nad swoim postrzeganiem rzeczywistości, a konkretnie uznać rzeczy poza moją kontrolą za koszty życia, które decyduję się prowadzić.

4. Setki otwartych zakładek w przeglądarce

Interesuje mnie mnóstwo rzeczy, a kiedy coś mnie zainteresuje, graniczy to z obsesją. Stąd tylko krok dzieli mnie od otwierania kolejnej zakładki z interesującym artykułem. A potem mój laptop zawiera 10 okien przeglądarek (różnych) otwartych z zakładkami o rozmaitej tematyce. Zdecydowałam się uporządkować ten chaos i korzystać z listy Czytelnia.

5. Opuszczanie rutyny pielęgnacyjnej

To pierwsza rzecz, którą wycinam, gdy mam opóźnienie czasowe w realizacji zadań. Jednak już widzę, że przynosi to negatywne efekty dla mojej skóry, dlatego jest to jedna z rzeczy, którą chcę ograniczyć przed 2021 rokiem. Jestem w trakcie tworzenia nowego planu pielęgnacji skóry (na papierze, zamierzam śledzić swoje postępy) i zamierzam się go ściśle trzymać.

6. Konsumowanie kontra tworzenie

Ostatnia rzecz, nad którą zamierzam pilnie pracować zanim rozpocznie się nowy rok, to pogłębiająca się dysproporcja między konsumowaniem informacji, a ich tworzeniem i działaniem w oparciu o plany. Ostatnio spędzałam zbyt wiele czasu w mediach społecznościowych (reasearch!) i odbiło się to negatywnie na mojej zdolności do pracy głębokiej.

Wiem, że jest różnica między inspiracją a porównywaniem się, dlatego ponownie zamierzam iść własną drogą.

A Ty, co zamierzasz zmienić zanim zacznie się nowy rok 2021?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 5

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram