Podziel się!

5
(5)

Istnieje wiele powodów, dla których warto pisać dziennik lub pamiętnik. 5 ważnych powodów znajdziesz w tym wpisie. Dziś opowiem Ci, jakie są korzyści z pisania dziennika i która jest dla mnie najważniejsza.

Oczywiście w dzisiejszych czasach nie musisz mieć jednego dziennika do wszystkiego. Możesz prowadzić zapiski w wyspecjalizowanych dziennikach (ang. journal) przeznaczonych do robienia notatek z podróży czy zapisywania własnych snów. W przeszłości wielu ludzi pisało osobiste dzienniki pełne przemyśleń i refleksji na temat zdarzeń dnia codziennego. Dzięki zachowanym dziennikom mamy wgląd w przeszłość w stopniu w inny sposób niemożliwy (oczywiście w odniesieniu do obecnych osiągnięć naukowych).

Pewną formą prowadzenia dziennika w XXI wieku jest oczywiście także blog czy nawet konto na Instagramie. Jednak tradycyjna forma dziennika, pisana odręcznie, przynosi ogromne korzyści zarówno autorowi, jak i odbiorcom.

Pisanie dziennika pomaga uporządkować myśli

Dla mnie to jeden z najważniejszych powodów, dla których prowadzę dziennik. Mój typ osobowości (INTJ według MBTI) często ma w głowie myśli, które określam pieszczotliwie jako ping-pong. Szybkie skojarzenia, przeskakiwanie z jednego tematu na drugi. znajdowanie wzorców. Gdy dopada mnie taka gonitwa, staram się ją uporządkować przelewając na papier. O ile projekty zazwyczaj uzewnętrzniam tworząc mapy myśli, o tyle refleksje i spostrzeżenia najwygodniej mi ująć w dzienniku.

dlaczego warto pisać dziennik

Jeśli nie wiesz, dokąd idziesz, pewnie tam nie dojdziesz

Czy wiem, czego chcę? A może jeszcze nie wiem, ale chcę się dowiedzieć? Mogę to zrobić dzięki pisaniu dziennika (sposoby, które się u mnie sprawdziły, znajdziesz w następnych wpisach). Jeśli mam wrażenie, że nie potrafię rozwikłać jakiegoś problemu, aby pójść dalej, korzystam z dziennika.

A co z marzeniami, które od dawna siedzą w Twojej głowie i nie chcą jej opuścić? Nadaj im kształt opisując je w dzienniku. Mimo, że jeszcze nie są to cele i nie masz planu, kiedy przelejesz swoje myśli na papier, zyskujesz jakąś zewnętrzną formę Twoich pragnień. A to początek wspaniałej przygody!

Szukasz korzyści z pisania dziennika? Oto ona: odstresujesz się!

Pisanie w dzieciństwie pomagało mi uporać się ze strachem i poczuciem niepewności. Pisząc starałam się wytłumaczyć sobie, dlaczego pewne rzeczy w moim życiu się dzieją i nie tracić nadziei na zmianę. Dlaczego ludzie tak chętnie dzielą się swoimi historiami na mediach społecznościowych? To też sposób na odstresowanie i nabranie dystansu do tego, co nas otacza.

Dzięki prowadzeniu dziennika zyskałam wgląd w swoje wnętrze – jakkolwiek patetycznie by to nie brzmiało. To pozwala lepiej się kontrolować, skupić na tym, co ważne i odrzucić to, co mi szkodzi. Oczywiście terapeutyczne działanie pisania to inny temat (może słyszałaś o pisaniu listów do dziecięcej wersji siebie lub do bliskich, którzy zrobili Ci krzywdę?).

Więcej zapamiętasz z każdego dnia pisząc dziennik

Jestem osobą wręcz do przesady zorientowaną na przyszłość, a nie na chwilę obecną. Tym bardziej mam problem z zapamiętaniem tego, co już było. Pisząc dziennik… ćwiczę swoją pamięć. Konieczność przypomnienia sobie tego, co się zdarzyło i szczerej refleksji działa motywująco. Nawet jeśli każdy dzień pamiętasz ze szczegółami i potrafisz sobie przypomnieć stroje koleżanek z balu maturalnego sprzed kilkunastu lat, dziennik pomoże Ci poprawić pamięć. Próbuj opisać w nim te rzeczy, na które zwykle nie zwracasz uwagi.

Strony z pamiętnika

Pisanie dziennika skłania do refleksji i przemyśleń

Jeśli jesteś ekstrawertykiem, może Ci być trudno zatrzymać się na chwilę i zajrzeć w głąb siebie, nie jest to w końcu łatwe. Mnie, jako introwertyczce, jest oczywiście łatwiej. Jednak niezależnie od tego, czy autorefleksja i przemyślenia będą czymś wymagającym dużego czy mniejszego wysiłku, warto je podjąć.

Wspaniałą rzeczą jest spojrzenie na siebie z innej perspektywy. Często nie jesteśmy szczerzy sami ze sobą, a to powoduje napięcie uprzykrzające codzienne życie. Dlatego czasem zatrzymaj się i zastanów, co Cię przybliża do celu, a co od niego oddala.

Dodatkowe korzyści z pisania dziennika? Piszesz lepiej i szybciej

Zdecydowanie to bardzo przyjemny efekt uboczny pisania dziennika czy pamiętnika. To tak, jak z ćwiczeniami fizycznymi – wzmacniasz mięśnie tylko wtedy, jeśli regularnie ćwiczysz. Każda dawka ruchu (i pisania!) jest dobra, ale tylko, jeśli robisz to regularnie, jesteś w stanie osiągnąć zadowalające efekty.

Chcesz być bardziej kreatywny? Pisz dziennik!

Każdy z nas jest kreatywny i ma świetne pomysły! Zanim uznasz, że to banał, zrozum, że dzięki różnemu spojrzeniu na świat jesteśmy w stanie tworzyć wyjątkowe rzeczy. Zawsze podziwiałam osoby ze zdolnościami manualnymi (nawet nie umiem porządnie zapakować prezentu). Masz w sobie ogromne pokłady kreatywności, które tylko czekają na odkrycie. A jednym ze sposobów na uwolnienie drzemiącej w Tobie kreatywności jest właśnie pisanie dziennika.

Oczywiście istnieje o wiele więcej powodów, dla których warto pisać dziennik czy pamiętnik. Odkryjesz je… pisząc. Zatem zacznij już od dziś.

Korzyści z pisania dziennika i pamiętnika

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 5

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Korzyści z pisania dziennika lub pamiętnika”

  • Zofia
    25 kwietnia 2020 w 20:09

    Nigdy nie miałam cierpliwości do codziennego pisania. Przerwy były na tyle długie, że mijało się to z sensem. No cóż , podziwiam (i czytam) za to innych np. ,,Pamiętniki Anny Frank” . Dzienniki dają świadectwo dnia, emocji, zwyczajów. Podziwiam samodyscyplinę . Miłego wieczoru

    • 26 kwietnia 2020 w 23:36

      Warto napisać nawet kilka słów! Taki mini-dziennik też ma swój urok i przynosi wymierne korzyści 🙂

Instagram