Podziel się!

5
(6)

Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego warto pisać dziennik czy pamiętnik, w tym wpisie poznasz 5 ważnych powodów.

Pisanie dziennika (wtedy mówiło się na to raczej pamiętnik) zaczęłam już jako mała dziewczynka, mająca około 10 lat. W trudnych chwilach przelewanie swoich myśli na papier pomogło mi uporać się z problemami wieku dorastania. Przeszłam przez etapy pachnących pamiętników na kłódkę, szkolnych “kalendarzy” z miejscem na wpisywanie własnych przemyśleń, aż po zeszyty w twardej oprawie (w czasach, gdy już przestałam się przejmować tym, czy ktoś przeczyta moje sekrety czy nie).

Kiedy porzuciłam pisanie dziennika w dorosłym życiu, zaczęłam coraz bardziej pogrążać się w chaosie i nastąpiły bardzo trudne dla mnie lata. Wtedy oczywiście nie wiązałam wszystkich trudności, poczucia niepokoju i lęku z brakiem zewnętrznej formy przelania myśli na papier. Jednak teraz, gdy od dłuższego czasu wróciłam do pisania dziennika (i bloga), widzę wyraźnie, jak bardzo taka forma ekspresji pomaga w zachowaniu równowagi psychicznej.

Dlaczego warto pisać dziennik

Dlaczego warto pisać dziennik?

Każdego dnia w naszym życiu mnóstwo się dzieje. Podejmujemy wiele decyzji, często w sposób automatyczny i nawykowy. Jest taki czas, kiedy pędzimy do przodu i nie mamy czasu na autorefleksję. O ile stwierdzenie autorefleksja może wydawać Ci się patetyczne i wydumane, o ile jego istota: spojrzenie w głąb siebie i znalezienie sensu działania może Cię doprowadzić na wyżyny Twoich możliwości.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto pisać dziennik, to z pewnością już odczuwasz pewną potrzebę podzielenia się częścią siebie ze światem zewnętrznym. Napisanie czegoś to materializuje. Twoja napisana myśl staje się częścią Twojej zewnętrznej rzeczywistości, już nie jest tylko w Twojej głowie. To duży krok ku zrozumieniu tego, co jest dla Ciebie naprawdę ważne, a co nie.

Pisząc dziennik ustalasz swoje cele

Kiedy przelewam na papier moje doświadczenia i myśli pisząc dziennik, często służą mi one do zdefiniowania na nowo moich celów życiowych. To sprawdza się zarówno w małych sprawach życia codziennego, jak i w dużych decyzjach dotyczących przyszłego kształtu mojego życia zawodowego, prywatnego czy rodzinnego.

Oczywiście pisanie o codzienności to również pisanie o błędach, które popełniłam. Często nie jest to przyjemne doświadczenie, ale dzięki temu uczę się, jak być lepszą następnym razem.

Bardzo ważnym aspektem pisania dziennika jest możliwość ustalenia własnych celów.

W życiu równie ważne jest, aby dowiedzieć się, co się nie sprawdza, jaka decyzja okazała się błędna, żeby dokonać koniecznej korekty kursu. Bez tego praktycznie niemożliwe jest spełnienie celów zawodowych i prywatnych.

Dlaczego warto pisać dziennik? Na pewno po to, żeby na bieżąco dokonywać – szczerej! – korekty kursu.

Pisanie dziennika pomaga Ci sprawdzić, czy zmierzasz do wyznaczonego celu, czy się od niego oddalasz.

Dlaczego warto pisać dziennik? To pomaga rozwiązywać problemy

[bigletter custom_class=””][/bigletter] [spacer][spacer]

Prawie codziennie pojawia się w moim życiu jakiś problem. Czy to będzie niewielka przeszkoda, czy poważne wyzwanie, zauważyłam, że bardzo często świetnym sposobem na rozwiązanie nurtującej zagwostki jest jej opisanie w dzienniku.

To pewna forma brainstorming z samą sobą, czyli przeprowadzania burzy mózgów na karce papieru. Opisując problem w dzienniku jesteś w stanie spojrzeć na niego z innej perspektywy. Chodzi o uzyskanie koniecznego często dystansu, który pomoże Ci rozwiązać zagadkę.

Jeśli jakaś sprawa nie daje Ci spokoju, opisz ją w dzienniku!

Inaczej rozwiązujemy problemy innych ludzi niż swoje własne, prawda? Jak często zdarza Ci się widzieć rozwiązania problemów innych osób, a nie dostrzegać ich we własnym przypadku? Kluczem zazwyczaj jest emocjonalne nacechowanie naszych osobistych problemów. Kiedy opiszesz swój problem w dzienniku, oddzielasz go od siebie i towarzyszących Ci stale emocji.

Dystans powoduje, że – o ile od razu nie znajdziesz rozwiązania – łatwiej Ci będzie znaleźć je później. Sposób, który czasem stosuję w trudnych sytuacjach to przeczytanie wpisu z dziennika po jakimś czasie. Nagle rozwiązanie się pojawia. Może nie od razu, może nie po tygodniu, ale w pewnej chwili wiem, co zrobić. Polecam Ci ten sposób rozwiązywania problemów.

Poprowadź swój dialog wewnętrzny dla lepszego życia

Każdego dnia gdzieś biegniesz, działasz, załatwiasz sprawy. Nawet nie zauważasz, kiedy z kilku dni robi się kilka tygodni, miesięcy czy lat. Czas to jedyny zasób którego (obecnie) nie możemy kupić. Chwila, w której piszę te słowa należy do przeszłości w momencie, kiedy je czytasz. Warto się na chwilę zatrzymać w biegu i odpowiedzieć sobie na pytania, od których czasem uciekamy.

Zajrzyj w głąb siebie i dowiedz się, kim tak naprawdę jesteś.

Pobądź chwilę w samotności, daj sobie czas na refleksję i spojrzenie na życie z innej perspektywy. Zanurz się w czasie tylko dla siebie i opisz swoje myśli i uczucia. Opisywanie uczuć niektórym przyjdzie łatwiej, innym trudniej (mi przychodzi bardzo trudno), jednak możesz na początek spróbować napisać o tym, co myślisz. Czasem podczas pisania o swoich myślach nagle ujawnią Ci się nowe uczucia. Doświadczenie życiowe pomaga przywołać różne perspektywy i różne emocje.

A co, jeśli się tego boisz? Jeżeli zaglądanie w głąb siebie napawa Cię lękiem lub obrzydzeniem? No cóż, tym bardziej tego potrzebujesz. Może podświadomie wiesz, że snujesz się bez celu i marzeń? Dlatego też nie chcesz zaglądać tam, gdzie wydaje Ci się, że nic nie ma. To błędne koło, a pisanie dziennika może być świetną formą autoterapii.

dlaczego warto pisać dziennik
Pisz dziennik

Tworzenie dziennika poprawia Twoje umiejętności pisania

Nawet, jeśli już dawno skończyłaś szkołę, wiesz, że pisanie jest nieodłącznym elementem codzienności. W dobie zwiększenia ilości pracy zdalnej, wszechobecnych maili i koniecznego copywritingu warto nauczyć się lepiej pisać. Jednym z powodów założenia przeze mnie tego bloga również była (i jest) chęć polepszenia warsztatu pisarskiego.

Praktyczna umiejętność pisania poprawi jakość Twojego życia.

Dzięki pisaniu dziennika nie tylko jesteś w stanie obudzić pokłady własnej kreatywności, których w sobie nie dostrzegałaś, ale także rozwinąć słownictwo i autoespresję. Pamiętaj, że nawet tworząc w minimalnym stopniu markę osobistą poprzez prowadzenie konta w dowolnym medium społecznościowym cały czas piszesz. Im więcej będziesz pisać, tym lepsza w tym będziesz. Tak jest z każdą praktyczną umiejętnością. Dziennik w dużym stopniu przyczyni się do ulepszenia Twojego stylu pisania, a to przyda Ci się każdego dnia.

W dzienniku utrwalisz swoje wspomnienia

Zawsze podziwiałam ludzi, którzy potrafią przypomnieć sobie doskonale szczegóły z przeszłości. Teraz już wiem, że taka umiejętność jest w dużej mierze powiązana z naszym typem osobowości.

Mój typ osobowości zazwyczaj patrzy w przyszłość (masz plan na najbliższe 10 lat? witaj w klubie!), ale przeszłość ulega rozmyciu. Jednym ze sposobów na zapamiętanie ważnych wydarzeń z przeszłości jest dla mnie ich zapisywanie w dzienniku. Niestety, zdjęcia nie do końca się sprawdziły (gdzie to było? nic nie pamiętam!).

To, co wypowiadasz, staje się częścią Ciebie.

Dlaczego warto pisać dziennik i czy wszystkie wydarzenia warto zapisywać? To zależy od Ciebie.

Jednak dla mnie istotą prowadzenia prawdziwego dziennika jest zapisywanie zarówno wydarzeń dobrych, jak i tych złych, aby wyciągnąć z nich naukę. Chociażby po to, by ich więcej nie doświadczyć. Albo żeby tak bardzo nie bolały.

Na pewno dobrze jest napisać, jak dane doświadczenie na Ciebie wpłynęło, co dzięki niemu się zmieniło w Twoim życiu. To pomaga spojrzeć z szerszej perspektywy na wszystko, co nas spotyka każdego dnia.

Zachęcam Cię do rozpoczęcia przygody z pisaniem własnego dziennika. Na początek wystarczy Ci zwykły zeszyt. Nie zniechęcaj się czując pustkę w głowie, to normalne. Pamiętaj, że nic, co przyszło w życiu zbyt łatwo, nie jest tak naprawdę cenne.

Dlaczego warto pisać dziennik pinterest

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 6

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 odpowiedzi na “Dlaczego warto pisać dziennik? 5 ważnych powodów”

 • […] wiecie, od wielu lat prowadzę dziennik. Zwykle mam niewiele czasu na pisanie, dlatego większość wpisów jest krótka. Jednak […]

 • […] Jak obudzić umysł? Możesz przeczytać fragment dobrej książki, zapisać kilka słów w dzienniku i […]

 • Beata
  18 lutego 2023 w 20:30

  Zaczęłam pisanie pamiętnika już jako dziecko, później jako nastolatka i studentka również pisałam. Potem jednak przestałam, ale bardzo to lubiłam! I jaka była moja radość kiedy moja córeczka poprosiła o pamiętnik z jednorożcem. Kupiłyśmy więc taki ładny, pluszowy ze starpak i córka codziennie go ma przy sobie i coś sobie zapisuje 🙂

  • 2 sierpnia 2023 w 12:13

   Beata, mam nadzieję, że firma produkująca przybory szkolne dobrze Cię wynagrodziła za ten sponsorowany komentarz

Instagram