Podziel się!

5
(1)

Witajcie w pierwszym tygodniu naszego wyzwania! Dzisiaj pokrótce omówię zadanie na pierwszy dzień. Podczas wyzwania pracujemy z darmowym plannerem do wyzwania. Szczerze zachęcam do wydrukowania go. Wyzwanie Planowanie robimy w postaci fizycznej, a nie na ekranie komputera!

Pamiętaj, że do wyzwania możesz dołączyć w każdej chwili. Szczerze do tego zachęcam! Ale jeśli dołączasz później, weź proszę pod uwagę kilka rzeczy:

 • Jeśli dołączasz w środę, twoim dniem pierwszym jest środa. Nie czwartek czy sobota. Zacznij od razu!
 • Nie staraj się “nadgonić” wyzwania. Nie chodzi o wykonywanie wszystkich zadań tego samego dnia.
 • Wyzwanie zostało specjalnie podzielone na dni, żebyś mógł w spokoju przemyśleć temat. Czasem przespanie się z problemem i swoimi poglądami może przynieść lepsze rozwiązanie.

Wyzwanie Planowanie Dzień 1 Tydzień 1 – zadanie na dziś

Zaczynamy pierwszy dzień naszego wyzwania. Pewnie jesteś pełen energii i zapału do pracy. Zacznij wyzwanie od przeczytania poniższego artykułu:

Po lekturze tego artykułu wiesz już, że:

 • Bloki czasowe (ang. time blocks) to prosty sposób na sprawną organizację zadań.
 • Jeśli podzielisz swój dzień na kilka kawałków, łatwiej zapanujesz nad chaosem.
 • W każdym bloku czasowym starasz się wykonać zadania tylko z danego sektora. Na przykład w bloku “maile” nie zajmujesz się oglądaniem Netflixa.

Mam nadzieję, że bloki czasowe są dla ciebie czymś, co chcesz od zaraz wypróbować. Zatem druga część twojego zadania na dziś to:

beenhere

Zadanie na dziś:

Wyznacz blok czasowy:

Trening
Czytanie
Coś dla siebie

Wpisz te bloki w plan najbliższego tygodnia i zrealizuj każdy z nich!

Zanim zabierzesz się do pisania, przeczytaj najczęstsze pytania, jakie się pojawiają na tym etapie:

Nie mam plannera ani kalendarza, co zrobić?

Weź zwykłą kartkę papieru (najlepiej A4). Podziel kartkę na 7 dni + kolumna Godzina (pionowe linie). Dodaj poziome linie obrazujące godziny, w których nie śpisz (np. od 6:00 do 22:00). Pomiędzy tymi godzinami umieść bloki czasowe.

Możesz też wykorzystać kalendarz w twoim smartfonie czy na laptopie. Tutaj znajdziesz instrukcję, jak umieścić wydarzenie w iPhone lub na Macu. Tutaj masz wersję dla Kalendarza Google, a tutaj dla Outlooka. Polecam jednak robić całe wyzwanie pisemnie.

Czy muszę wpisywać wszystkie trzy bloki? Nie chce mi się ćwiczyć.

Podejmij wyzwanie w jak najszerszym zakresie. Aktywność fizyczna jest częścią wyzwania. Nawet jeśli będzie to 5 minut gimnastyki porannej, nie pomijaj proszę tego fragmentu. Pracujemy w Wyzwaniu zarówno nad planowaniem dnia, jak i nad zamianą nawyku. Aby poczuć moc, jaką masz, postaraj się znaleźć chwilę na trening. Oczywiście przed podjęciem jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej skonsultuj się z lekarzem.

Nie chce mi się czytać ani nie mam na to czasu, czy mogę ominąć Czytanie?

Podejmij wyzwanie w jak najszerszym zakresie. Czytanie jest częścią wyzwania, podobnie jak aktywność fizyczna. Trening pomoże pobudzić twoje mięśnie i ciało, a czytanie pobudzi twój umysł.

Jak mam znaleźć czas dla siebie?

Odpowiedź jest tylko jedna – wpisując ten czas w kalendarz! Jeśli wyznaczysz sobie chociażby 10 minut na spokojne wypicie kawy o poranku, wystarczy.

Dodatkowo, często zadawane przez Was pytania to:

Jak długi powinien być blok czasowy Trening?

Dopasuj ten czas do swoich możliwości, zarówno jeśli chodzi o możliwości fizyczne, jak i czas, jakim dysponujesz. Jeśli masz 10 minut, wpisz 10 minut. Masz pół godziny? Tyle przeznacz każdego dnia.

Jak długi powinien być blok czasowy Czytanie?

Podobnie, jak w przypadku bloku czasowego Trening, czas na czytanie zależy od twojego rozkładu dnia. Nawet 10 minut dziennie – codziennie – zamienia się w ponad godzinę tygodniowo!

Jak długi powinien być blok czasowy Czas dla siebie?

Jeśli do tej pory w ogóle nie miałeś dla siebie czasu, wybierz jedną, choćby krótką czynność. Niech to będzie wieczorna kąpiel czy pisanie dziennika o poranku. Postaraj się, aby ten czas nie był krótszy niż faktyczna długość danej czynności.

Jaki Trening wybrać?

Masz pełną dowolność. Słuchaj swojego ciała. Pamiętaj, że nawet kilka minut rozciągania o poranku pomoże ci rozruszać ciało i stworzyć podwaliny ku lepszym nawykom!

Co mam czytać?

Co chcesz, ale codziennie w tym samym bloku czasowym. Polecam tradycyjne, papierowe książki na początek. W Dniu 2 Wyzwania znajdziesz więcej informację na temat planowania czytania. Na razie chwyć za to, na co masz ochotę.

Od kiedy mam zacząć wykonywanie zadań z bloków czasowych?

Od dziś, to znaczy od pierwszego dnia wyzwania. Z tego powodu omówienie każdego dnia wyzwania jest publikowane na blogu wcześniej. Jeśli czytasz ten wpis, aby się przygotować, możesz zacząć od dziś (co by było najlepsze!), jednak jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, zacznij jutro z samego rana. Koniecznie!

Wyzwanie Planowanie Dzień 1 Tydzień 1 – podsumowanie

 • Zacznij pierwszy dzień wyzwania od przeczytania artykułu o blokach czasowych.
 • Od razu wprowadź następujące bloki czasowe do swojego planu dnia: Trening, Czytanie, Coś dla siebie
 • Zrealizuj jedno zadanie w każdym bloku (poniżej przykład):
  • Trening: spokojna joga 20 minut (7:00 – 7:20)
  • Czytanie: książka, którą chcesz przeczytać od roku 15 minut (21:15 – 21:30)
  • Coś dla siebie: 10 minut siedzenia w ciszy na tarasie z kawą (6:30 – 6:40).
Wyzwanie Planowanie #wyzwanieplanowanie

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 odpowiedzi na “Wyzwanie Planowanie – tydzień pierwszy dzień 1 – omówienie”

Instagram