ENFP kim jest ten typ osobowości

Podziel się!

5
(1)

ENFP to jeden z 16 typów osobowości według typologii MBTI. Osoby o typie osobowości ENPF według różnych źródeł stanowią do 8% ogólnej populacji, w tym większość stanowią kobiety.

Być może znasz kogoś o typie osobowości ENFP, a może sam nim jesteś. Dowiedz się więcej o podstawowych funkcjach kognitywnych, jakie masz w swoim pakiecie osobowości.

Kim jest ENFP?

Typ osobowości ENFP (z j. angielskiego wymawiamy i – en – ef- pi) w terminologii osobowości Myers – Briggs to skrót umożliwiający rozwinięcie charakterystyki od czterech podstawowych cech. Osoby posiadające ten typ osobowości zazwyczaj w swoich działaniach kierują się wewnętrznym systemem wartości i są osobami intuicyjnymi – zainteresowanymi ideami i konceptami.

ENFP jest typem osobowości, którego głównymi wyznacznikami są:

  • Extraverted (ekstrawersja)
  • iNtuitive (intuicja)
  • Feeling (odczuwanie)
  • Perceiving (odbieranie).

Zajrzyj do tego wpisu, gdzie wyjaśniam szczegółowo problematyczność polskich tłumaczeń wszystkich 16 typów osobowości i wyjaśniam, dlaczego nie stosuję wyłącznie polskiej wersji językowej dla tych określeń.

Ten typ osobowości to ekstrawertyk

Jedną z podstawowych cech osobowości ENFP jest ekstrawersja (w tym artykule dowiesz się więcej na temat tego, kim jest ekstrawertyk). Oznacza to, że dla ENFP światem realnym jest świat zewnętrzny, z którego pobierasz informacje i dane. Ekstrawertyczna natura sprawia, że energię czerpiesz z czasu spędzanego w świecie zewnętrznym (realnym), zazwyczaj z innymi ludźmi.

ENFP lubią towarzystwo ludzi i swobodnie czują się wśród innych. Ekstrawersja sprawia, że są nastawieni na dbanie o stosunki z innymi osobami, dobrze czują się w grupie i niestraszne im spotkania towarzyskie. ENFP lubią rozmawiać o innych ludziach: o tym, co jest dla nich ważne, co ich motywuje. Są doskonałymi motywatorami, widzą w ludziach to, co najlepsze. Czyni to z nich doskonałych coachów czy trenerów.

Typ osobowości ENFP kieruje się intuicją

Intuicja jako część osobowości ENFP polega w dużym uproszczeniu na skupieniu się na tym co będzie, co może się zdarzyć? Mówimy tu o świecie idei i koncepcji. Pomysły i potencjalne możliwości są ważniejsze niż twarde fakty i to, co możemy doświadczyć poprzez nasze zmysły. Dlatego ENFP często potrafi rozpoznać wzorce, na podstawie których przewidzi, w jakim kierunku może potoczyć się sytuacja.

Problemem w przypadku ENFP może być jednak fakt, że ich intuicja jest ekstrawertyczna. Ukierunkowanie na zewnątrz sprawia, że ten typ osobowości sprawdza, co zadziała w świecie zewnętrznym i chce od razu wcielać nowe idee w życie. Jednak nie zawsze ma ku temu zasoby, co może powodować frustrację i zniechęcenie.

ENFP podejmuje decyzje w oparciu o system wartości

W odróżnieniu do typów osobowości Thinking, ENFP podejmuje decyzje w oparciu o własny wewnętrzny system wartości i uczuć. Tak jak INTJ zarządza zasobami, tak ENFP zarządza emocjami po mistrzowsku.

Świat uczuć i emocji nie ma dla Ciebie tajemnic. Potrafisz nie tylko rozumieć własne emocje i wywoływać je u siebie, ale też – z czego czasem nie zdajesz sobie sprawy – projektować je na innych. To ogromna zaleta we wszystkich zawodach związanych z pracą z ludźmi.

Doskonałe połączenie ze światem emocji czyni z Ciebie doskonałego komunikatora z innymi ludźmi. Ludzie uważają Cię za ciepłego i pełnego energii do działania. Jednak podejmowanie decyzji wcale nie przychodzi u Ciebie szybko i łatwo. Dlaczego tak się dzieje? Decyzje oparte o Feeling (odczucia, emocje, wartości) są jednym z najwolniejszych procesów decyzyjnych w MBTI. Dlatego ENFP ma tendencję do uciekania przed tym procesem decyzyjnym i czasem robi coś, byle działać.

Ta osoba uwielbia spontaniczność i elastyczność w działaniu

Zmiana planów w ostatniej chwili? Nie ma problemu. Spontaniczny wyjazd nad morze? Jedziemy! ENFP uwielbia spontaniczność i ceni sobie elastyczność w podejmowanych działaniach. Dalekosiężne plany i ścisłe struktury (np. w korporacjach) często działają na niego zniechęcająco.

Wolność i pozostawienie sobie jak najwięcej opcji do wyboru – to ceni sobie każdy o typie osobowości Champion / Campaigner / Enthusiast. Jeśli często nudzą Cię powtarzalne czynności i konieczność skupienia się na detalach – witaj w klubie. Poszukujesz często sposobów na to, jak uciec od codziennej rutyny? Uważaj, żebyś podświadomie nie zaczął wywoływać w swoim życiu kryzysów – tak. dla zabawy.

ENFP chce być liderem i doskonale sobie z tym radzi

Bycie liderem to naturalny stan rzeczy dla dojrzałego ENFP. Cenisz sobie indywidualne podejście, a dążenie do szczęścia jest dla Ciebie jednym z priorytetów. Entuzjastyczny i spontaniczny styl bycia sprawia, że doskonale sprawdzasz się do zarządzania kryzysowego.

W porównaniu z innymi typami osobowości bardzo łatwo radzisz sobie ze stresem dnia codziennego (projektowanie emocji!), co czyni z Ciebie urodzonego przywódcę. Pamiętaj, że doskonale porozumiewasz się z innymiSzybko i łatwo potrafisz zrozumieć potrzeby innych ludzi, dzięki czemu wiesz, jak ich odpowiednio zmotywować do działania.

Nie boisz się działać i rozwiązujesz problemy, które dla innych mogą wydawać się przytłaczające lub wręcz zawstydzające. Dzięki Twojemu silnemu poczuciu własnej wartości i docenianiu wartości innych możesz zdziałać cuda w zarządzaniu każdym zespołem. Bardzo przydatna zarówno w pracy, jak i codziennym życiu jest Twój naturalny stan ducha: uda się i zrobimy to!

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram