INTJ kim jest ten typ osobowości

Podziel się!

4.7
(7)

Jeden z najrzadziej występujących typów osobowości według MBTI to INTJ. Na różnych stronach internetowych możemy znaleźć rozmaite określenia dla tego typu osobowości, takie jak Strateg, Architekt czy Mastermind.

Według różnych źródeł (uśredniony) łączny udział osób o tym typie osobowości nie przekracza 3% w populacji. Ten typ jest bardzo słabo reprezentowany przez kobiety, okazuje się, że jest nas tylko 0,8%. Tak więc jeśli jesteś kobietą i posiadasz cechy osobowości INTJ, bardzo możliwe, że nigdy nie spotkałaś osoby o podobnej charakterystyce.

Kim jest INTJ?

Typ osobowości INTJ (z j. angielskiego wymawiamy aj – en – ti – dżej) w terminologii osobowości Myers – Briggs to skrót umożliwiający rozwinięcie charakterystyki od czterech podstawowych cech. Osoby posiadające ten typ osobowości zazwyczaj w swoich działaniach kierują się logicznym myśleniem, racjonalizacją w oparciu o fakty oraz pragnieniem długofalowego planowania działań.

INTJ jest typem osobowości, którego głównymi wyznacznikami są:

 • Introverted (introwersja)
 • iNtuitive (intuicja)
 • Thinking (myślenie)
 • Judging (ocenianie).

Zajrzyj do tego wpisu, gdzie wyjaśniam szczegółowo problematyczność polskich tłumaczeń wszystkich 16 typów osobowości i wyjaśniam, dlaczego nie stosuję polskiej wersji językowej dla tych określeń.

Typ osobowości INTJ to introwertyk

Jedną z podstawowych cech osobowości INTJ jest introwersja (w tym artykule dowiesz się więcej na temat tego, kim jest introwertyk). Oznacza to, że dla INTJ światem realnym jest świat wewnętrzny, w dużym uproszczeniu żyjesz w swojej głowie. Introwertyczna natura sprawia, że energię czerpiesz z czasu spędzanego w samotności.

INTJ to często bardzo, ale to bardzo introwertyczne osoby, które potrzebują sporo czasu w samotności. Może to być wyzwaniem w dzisiejszym świecie nastawionym na niekończące się spotkania integracyjne i kontakty bezpośrednie. Dodatkowo, jeśli jesteś kobietą, oczekiwania wobec Ciebie będą zdecydowanie większe w kierunku socjalizacji.

Architekt kieruje się intuicją

Intuicja jako część osobowości INTJ polega w dużym uproszczeniu na skupieniu się na tym co będzie, co może się zdarzyć? Mówimy tu o świecie idei i koncepcji. Pomysły i potencjalne możliwości są ważniejsze niż twarde fakty i to, co możemy doświadczyć poprzez nasze zmysły. Dlatego INTJ często potrafi rozpoznać wzorce, na podstawie których przewidzi, w jakim kierunku może potoczyć się sytuacja.

Problemem w przypadku INTJ może być jednak sprawne przekazanie swoich intuicyjnych przeczuć innym ludziom, nie tylko ze względu na introwertyczne usposobienie, ale także z uwagi na oryginalne podejście do komunikacji międzyludzkiej i stosunków społecznych.

INTJ podejmuje decyzje w oparciu o logikę i rozum

Świat emocji często pozostaje swego rodzaju zagadką dla INTJ. Jeśli w swoim życiu zazwyczaj podejmujesz decyzję na podstawie logicznych przesłanek i wzorców zachowań, zapewne należysz do osób Thinking. Dla każdego Mastermind bardzo istotny jest rezultat działań. Podstawowe znaczenie ma też oczywiście efektywność.

Dlatego też jeśli masz problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić z powodu nadmiaru emocji, poradź się INTJ. Osoby z tym typem osobowości potrafią świetnie doradzić zarówno w sprawach prywatnych, jak i zawodowych, ponieważ widzą rozwiązania bez konotacji emocjonalnych. 

Zdolność dalekosiężnego planowania i widzenia spraw z różnych perspektyw mogłaby zostać o wiele lepiej wykorzystana, gdyby nie – jak to urokliwie określono – przypadłość KasandryPewnie wiele razy próbowałeś lub próbowałaś zapobiec jakieś sytuacji, ale nikt Cię nie chciał słuchać. Coś za coś.

Ten typ osobowości uwielbia plany i strukturę

Najlepsza spontaniczność to ta zaplanowana. Jeśli zgadzasz się z tym stwierdzeniem, zapewne należysz do osób z cechą Judging. Oznacza to, że wolisz zaplanowaną, uporządkowaną strukturę dnia codziennego.

Zmiany planów znosisz ciężko i wywołują one w Tobie zwiększony stres. Ciągłe zmienianie decyzji również nie napawa radością. Co ważne, uwielbienie do planów i struktury wcale nie musi oznaczać, że Twój dom lśni czystością! To ciekawy paradoks – jeśli analizując koszty ciągłego sprzątania stwierdzisz, że to nieefektywne, możesz świadomie godzić się na nieład w otoczeniu. Znowu – coś za coś.

Jako INTJ zapewne uważasz, że wszystkie zasoby są ograniczone – dotyczy to oczywiście także czasu i energii. Dlatego każda strata czasu czy niepotrzebne wykonywanie kilka razy tej samej czynności powodują w Tobie frustrację.

Oceń post:

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba ocen: 7

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “INTJ kim jest ten typ osobowości?”

 • jerry
  22 kwietnia 2022 w 17:30

  dzis odkrylem te typy osobowosci – zrobilem dwa – jestem intj
  …thaaaaa…
  …zawsze mowilem, ze jestem jeden na milion…coz…..jak sie okazuje jest nas troche wiecej…
  😉

  ….ale nie powiem, zeby bylo mi bardzo wygodnie z moja natura – to co dla mnie logiczne to dka uinnych wcale nie jest a potem i tak wychodzi, ze mialem racje…..ale ja wcale nie musialem jej miec!
  …tak wuchodzi……i nie zyskuje tym przyjaciol jakby
  …..tak samo jak dostrzegam rzeczy o ktorych inni nie maja pojecia a tym bardziej ich nie widza..
  …….coz……moze dlatego mimo 42 na karku nie spotkalem damy, z ktora moglbym sie dogadac…

  ale jesli masz ochote sprobowac – zachecam do kontaktu!
  🙂

  • 24 kwietnia 2022 w 20:28

   Jest takie angielskie określenie, które idealnie oddaje Twoją sytuację: late bloomer. Nie każdy musi spotkać miłość w wieku dwudziestu lat. Jeśli jeszcze nie spotkałeś kobiety, z którą mógłbyś się dogadać, to polecam trzy rzeczy (sprawdzone na własnym przykładzie):

   1. Czy jesteś osobą, z którą sam chciałbyś się spotykać / chodzić na randki? Wygląd fizyczny, dojrzałość emocjonalna, rozwój mentalny, skłonność do pójścia na kompromis (nawet, jeśli masz rację ) – wiesz, o czym mówię. Najpierw należy zadbać o siebie, żeby móc zadbać o innych.
   2. Czy rzeczywiście szukasz okazji do spotkania kogoś interesującego (pojawiasz się w różnych miejscach, wychodzisz do ludzi) czy raczej skupiasz się na swojej rutynie i tym, co znane i bezpieczne, a co za tym idzie – omijasz nieznane wody?
   3. Jeśli robisz od dłuższego czasu punkty 1 i 2, a nadal nie widzisz rezultatów – odpuść. Przestań szukać, przestań się stresować, przestań całą energię poświęcać na poszukiwania drugiej połówki. Czasem dopiero wtedy, gdy niczego nie szukamy, znajdujemy dokładnie to, czego potrzebujemy

   Pozdrawiam ciepło!

Instagram