Jak się motywować do działania każdego dnia

Podziel się!

5
(2)

Do napisania tego artykułu skłoniło mnie mnóstwo Waszych pytań o to, w jaki sposób się motywować do działania. Oczywiście, jak już wielokrotnie wspomniałam, motywacja nie jest sposobem na zrobienie tego, co Ci się nie chce. Ona tylko pomoże Ci zacząć, ale prawdziwą konsekwencję w działaniu zapewni Ci rozwinięcie samodyscypliny.

Potraktuj poniższe porady jako impulsy, które pomogą Ci wyjść z impasu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zacząć robić coś w kierunku własnych celów.

W jaki sposób się motywować do działania?

Oto lista prostych i sprawdzonych sposobów na to, w jaki sposób się motywować do działania.

 1. Efekt kuli śnieżnej, czyli po prostu… zacznij!

  Dave Ramsey w swojej książce Całkowita przemiana finansowa pisze o efekcie kuli śnieżnej w odniesieniu do płacenia kredytów. Jednak tą metodę możesz zastosować wszędzie. Po prostu zacznij coś robić, dosłownie przez chwilę. Zrób pierwszy krok, a ani się nie obejrzysz, aż zrobisz kolejny i kolejny.

 2. Reguła 2 minut

  Ta zasada ściśle wiąże się z poprzednią – jeśli coś jest bardzo trudne, męczące, wręcz odpychające… obiecaj sobie, że będziesz to robić tylko przez 2 minuty. Jak już zaczniesz, przekonasz się, że wcale nie jest tak źle. A jeśli jest – to przynajmniej zaczęłaś działać w dobrym kierunku.

 3. Poszukaj inspiracji do działania

  Najprostsze sposoby na motywację to: motywacyjne cytaty, inspirujący ludzie (np. w social media), książki, podcasty, vision board, filmy motywacyjne (np. na YouTube) a nawet muzyka, która da Ci wyrzut dopaminy.

 4. Metoda Małych Kroczków

  Jest takie powiedzenie: Jak zjeść słonia? Kawałek po kawałku. W ten sam sposób zrobisz wszystko w swoim życiu – krok po kroku. Podziel duże, trudne zadanie na wiele mniejszych. Zadanie: schudnąć 15 kg brzmi przytłaczająco, ale chodzić na 20 minutowy spacer każdego dnia przez 30 dni jest już łatwiejsze do wykonania!

 5. Postaw na liczby

  Co będzie mierzone, zostanie zrobione! Jeśli musisz weryfikować postępy, trudniej będzie Ci oszukiwać samego siebie. Dlatego tak cenię na przykład mój Apple Watch – zrobiłam tyle kroków danego dnia i koniec. Punkt odniesienia i twarde dane – to pomoże Ci się zmotywować do pracy nad sobą.

 6. Skup się na wdzięczności

  Jak przejść od negatywnych myśli do wysokich wibracji? Zapisz w dzienniku, za co jesteś dziś wdzięczna. Ten prosty manewr potrafi zdziałać cuda, naprawdę!

 7. Wypróbuj afirmacje

  Jeśli na dźwięk tego słowa przewracasz oczami, rozumiem Cię – byłam w tym samym miejscu. Jednak afirmacje naprawdę działają (w dłuższej perspektywie). Jeśli jednak bardzo Cię ta koncepcja odrzuca, posłuchaj sobie piosenki I am, a może zmienisz zdanie!

Motywacja pomoże Ci zacząć, ale to nawyk wyniesie Cię na wyżyny

Motywujący cytat może pomoże Ci w trudnej chwili, ale prawdziwą wytrwałość budujemy dzięki nawykom. Poczytaj o trzech fazach kształtowania nawyku, a zrozumiesz, że początkowa euforia i entuzjazm nie trwa wiecznie. Prawdziwa jazda bez trzymanki zaczyna się w fazie drugiej!

Dlatego nie skupiaj się długofalowo na motywacji, to się nie sprawdzi. Lepiej skup się na swoich nawykach, ich kształtowaniu i utrzymywaniu.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram