introwertyk w izolacji

Podziel się!

5
(3)

Z powodu zaleceń izolacji i kwarantanny w związku z Covid-19 każdy z nas został poddany wyjątkowemu doświadczeniu społecznego dystansowania na niespotykaną wcześniej skalę. Każdy typ osobowości inaczej przeżywa kwarantannę i izolację. W dzisiejszym wpisie przeanalizujemy, jak może się zachowywać i czuć introwertyk w izolacji.

Introwertyk w totalnej izolacji: sam w domu

Pierwszą sytuacją w obliczu izolacji jest izolacja lub kwarantanna w całkowitej samotności. Praktycznie nie mamy tutaj dostępu do kontaktów społecznych (co oczywiste np. podczas kwaratanny). Wszystkie stosunki międzyludzkie są ograniczone.

Na pierwszy rzut oka – wobec powszechnego poglądu, że introwertycy nie lubią ludzi – wydawałoby się, że sytuacja jest dla introwertyka całkiem przyjemna. Brak wymuszonych kontaktów społecznych, cisza, spokój… Z pozoru introwertyk w takiej rzeczywistości powinien radzić sobie bardzo dobrze.

I tak rzeczywiście jest. Introwertycy zazwyczaj wiele czasu przebywają we własnych czterech ścianach i z wyboru pozostają w domu, żeby naładować baterie. Ja również zawsze mam co robić w domu i nigdy się tu nie nudzę. Jednak czym innym jest świadome ładowanie baterii w domu, a czym innym przymusowa izolacja.

Każdy z nas świadomie lub podświadomie pragnie wolności. A odbierając możliwość wyjścia z domu – odbierana jest możliwość wyboru. I to odczuje każdy introwertyk. O ile samo znalezienie sobie zajęcia w domu dla introwertyka samotnego w izolacji będzie łatwe, o tyle brak kontaktów z ludźmi może być trudne. Jesteśmy istotami społecznymi, choć każdy z nas w różnym stopniu.

Dla mnie na przykład bardzo ciężki jest brak możliwości swobodnego kontaktu z naturą. Uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu, nad wodą, w parku czy lesie. Bardzo lubię też uprawiać sport na dworze. W przypadku izolacji i braku możliwości wyjścia na zewnątrz – taka sytuacja staje się frustrująca.

Co może zrobić introwertyk w samotnej izolacji, aby poczuć się lepiej?

  • Kontakt z naturą, o ile to możliwe. Las, park, przestrzeń otwarta. A nawet posiedzenie na balkonie, jeśli go posiadamy. Potrzebujesz powietrza (i witaminy D3).
  • Wirtualne kontakty społeczne to nie to samo, ale dają namiastkę bycia razem ze światem. Każdy introwertyk jest (w miarę dojrzewania) istotą społeczną. Ty też jesteś. Nie uciekaj za wszelką cenę od wszystkich kontaktów.

Introwertyk przebywający w izolacji z innymi introwertykami

Z pozoru wydaje się, że takie rozwiązanie jest idealne dla introwertyka, prawda? W zasadzie jesteście w jednym domu czy mieszkaniu, ale jakby nie wchodzicie sobie za bardzo w drogę. To pozorna korzyść, bo zawsze ktoś w domu jest. I zawsze ta sama osoba / osoby.

O ile introwertyk ma zwykle wąskie grono najbliższych osób czy przyjaciół, o tyle w kontaktach społecznych ceni sobie czas wolny od ludzi. Czyli samotność z wyboru. Kiedy introwertyk jest zamknięty w izolacji z innymi introwertykami, ciągle kiszą się we własnym sosie

W takiej sytuacji ciężko jest znaleźć chwile ciszy i spokoju, których my introwertycy tak bardzo potrzebujemy. Oczywiście, sytuacja jest o wiele łatwiejsza, niż w przypadku izolacji introwertyka z ekstrawertykami, ale tak czy owak – nie masz czasu w samotności. A brak takiego czasu powoduje narastającą frustrację i irytację, bo nigdy nie możesz być na chwilę sam.

Zaczęłam wstawać o 5 rano, żeby mieć chwilę ciszy i spokoju dla siebie. Bez tego byłoby mi ciężko całymi tygodniami żyć bez czasu w samotności.

Co może zrobić introwertyk w izolacji z innymi introwertykami?

  • Możesz zrobić to, co ja – wstawaj wcześnie rano, wypij poranną kawę, stwórz wpis w dzienniku, poczytaj. Posłuchaj śpiewu ptaków. Zobacz wschód słońca. Poczuj moc w ciszy.
  • Pamiętaj o ćwiczeniach fizycznych. Pomagają rozładować nadmiar kumulujących się w Tobie emocji. Osobiście polecam na początek pilates lub łagodną jogę. Jak się rozruszasz, szalej dalej. Ale uwaga! Nie ćwicz z innymi. Postaraj się to zrobić sam.
  • Stwórz swoją prywatną przestrzeń – oazę, w której będziesz mógł się schować. Jeśli tylko macie taką możliwość – każda osoba w domu skorzysta z takiego (osobnego!) kącika.

Introwertyk przebywający w izolacji z ekstrawertykami

To najtrudniejsza sytuacja dla introwertyka (odwrotność najtrudniejszej sytuacji dla ekstrawertyka, którą jest izolacja w samotności). Ekstrawertyk ma inne potrzeby niż Ty – to, co go napędza, Ciebie pozbawia energii i vice versa. Dlatego w takiej sytuacji trwanie w izolacji może rodzić najwięcej konfliktów i problemów.

Weź pod uwagę, że ekstrawertycy są w tej chwili w gorszej sytuacji niż Ty jako introwertyk. Ktoś, kto czerpie energię do działania ze świata zewnętrznego nagle zostaje go prawie całkowicie pozbawiony. To tak, jakby Ciebie wrzucić w tłum na Sylwestra na Times Square. I tak zostawić na nieustającej imprezie przez dwa miesiące. Bez przerwy.

Kto zostaje ekstrawertycznej osobie w czasie izolacji? Ty.

To nie jest łatwa sytuacja, będzie Wam prawdopodobnie ciężko nawzajem szanować własne potrzeby, skoro w zasadzie się wykluczają. Tylko czy wykluczają się całkowicie? Lubisz przecież czasem z kimś porozmawiać, pośmiać się czy zrobić coś miłego. Ekstrawertyczna osoba też skorzysta ucząc się, jak się wyciszyć, zajrzeć w głąb siebie.

Jeśli wszyscy podejdziecie do tej sytuacji w ten sam sposób – z próbą zrozumienia i uszanowania potrzeb drugiej osoby – izolacja będzie łatwiejsza do przetrwania. Nie – łatwa. Ale znośna.

Co może zrobić introwertyk w izolacji z ekstrawertykami?

  • Spróbujcie poznać siebie na nowo. Określcie zasady – co jest dla każdego z Was ważne. Dla Ciebie – czas w samotności, dla ekstrawertyka – czas spędzony z Tobą. Postarajcie się go zrównoważyć. Dosłownie wpiszcie oba bloki czasu w kalendarz!
  • Tutaj jeszcze ważniejsze jest stworzenie prywatnej oazy spokoju. To Twój klucz do przetrwania (i dobrych stosunków po zakończeniu izolacji).
  • Jak zawsze polecam wstawanie wcześnie rano. Czas dla siebie w ciszy możesz mieć wtedy, jeśli wstaniesz przed wszystkimi lub zaśniesz po wszystkich.
  • Namawiaj ekstrawertyka do utrzymywania kontaktów społecznych w dozwolonej formie – wirtualnie, wideorozmowy, telefony. Nawet zwykłe wyjście do sklepu po zakupy może pomóc ekstrawertykowi poczuć się lepiej. A Ty będziesz mieć więcej ciszy i spokoju.

Napisz w komentarzu, jak u Ciebie wygląda izolacja? Jesteś ekstrawertykiem czy introwertykiem? Spędzasz teraz czas samotnie czy z innymi? Jak sobie radzisz?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram