Poranna medytacja krok po kroku

Podziel się!

5
(2)

Jeśli medytacja nadal kojarzy Ci się z kontemplującymi mnichami oderwanymi od świata zewnętrznego, warto zmienić perspektywę. Poranna medytacja naprawdę jest dla każdego! A jeśli myślisz, że nie jest dla Ciebie – pewnie najbardziej jej potrzebujesz 😉

Dlaczego warto zacząć medytować?

Medytacja przynosi wiele korzyści i już nawet 3 do 5 minut porannego skupienia pomaga:

  • zredukować uczucie niepokoju
  • poprawić skupienie uwagi
  • polepszyć nastrój.

Medytować możesz na wiele sposobów, używając medytacji wspomaganej (guided meditation), kontemplować nad kubkiem świeżo zaparzonej kawy czy zapalić ulubioną świecę i odnaleźć spokój wpatrując się w jej kojący blask.

Medytując o poranku zaczniesz dzień z poczuciem spokoju – zarówno w Twoim ciele, jak i w umyśle. W miarę kiedy zacznie się intensywny dzień, będziesz mogła przywołać w sobie siłę tego spokoju. W dłuższej perspektywie zaczniesz lepiej kontrolować swoje reakcje na stresujące sytuacje.

Poranna medytacja krok po kroku

1. Znajdź czas na medytację

Najlepszym sposobem na znalezienie czasu na poranną medytację jest po prostu nastawić budzik o 10 minut wcześniej. Nawet jeśli planujesz medytować tylko 3 minuty, dzięki dodatkowemu czasowi będziesz w stanie spokojnie się obudzić. Nie polecam z kolei przekładania porannych czynności na poprzedni wieczór, żeby zyskać chwilę na poranną medytację. Takie zmiany to tylko źródło dodatkowego stresu.

Medytacja powinna stać się naturalnym elementem porannej rutyny. Pewnie będziesz potrzebować kilku prób, żeby znaleźć idealny moment na poranną medytację. Jeśli nie zaśniesz ponownie, możesz nawet medytować ze słuchawkami na uszach siedząc na łóżku. Ale od razu uprzedzam – musisz być w pełni rozbudzona, żeby ponownie nie zapaść w sen.

2. Zapewnij sobie komfort

Poranna medytacja może odbywać się gdzie tylko chcesz. Osobiście polecam medytowanie na siedząco, a nie na leżąco z powodu ryzyka zaśnięcia w czasie medytacji. Najwygodniej medytuje mi się siedząc na łóżku lub na specjalnej poduszce do medytacji (stosuję ją też do wieczornej relaksacji).

Możesz też medytować siedząc na krześle lub nawet na podłodze. Do medytacji wystarczy Ci też zwykły koc lub poduszka. Możesz również medytować na grubszej macie do ćwiczeń.

Świetnym i prostym trickiem na poranną medytację jest postawienie o poranku poduszki w wezgłowiu łóżka, dzięki czemu uzyskasz pozycję siedzącą i będzie Ci komfortowo.

Jeśli jesteś zmarzluchem, miej w pogotowiu kocyk czy szlafrok. Zasada przygotowania się do medytacji jest jedna – szczególnie na początku – zapewnij sobie maksymalne poczucie komfortu. Siedzenie w niewygodnej pozycji, zimno czy nacisk w nieodpowiednim miejscu będą Cię rozpraszać, a tego w porannej medytacji chcemy uniknąć.

3. Wybierz rodzaj medytacji, który najbardziej Ci odpowiada

Niektórzy z nas wolą medytować w całkowitej ciszy, inni preferują tzw. medytację wspomaganą (guided meditation). Osobiście bardzo polecam ten drugi rodzaj medytacji, szczególnie osobom początkującym. Ja zakładam po prostu na uszy słuchawki i włączam ustawioną dzień wcześniej medytację z Youtube.

Polecam Ci bardzo kanał Great Meditation (w języku angielskim).

Poniżej znajdziesz kilka świetnych porannych medytacji z tego kanału (5 do 10 minut).

5-minutowa poranna medytacja
10-minutowa poranna medytacja
5-minutowa medytacja na niepokój

Niektórzy preferują też medytacją chodzącą, jednak dla większości z nas taki rodzaj medytacji będzie trudny do przeprowadzenia o poranku.

Naprawdę polecam Ci medytację wspomaganą w słuchawkach na początek. Ułatwia skupienie uwagi na oddechu i pomaga nakierować Twoje myśli w odpowiednią stronę. W miarę praktyki możesz zrezygnować z tego typu medytacji. Pamiętaj, że medytacja ma przynosić korzyści Tobie – dlatego wykonuj ją tak, jak chcesz.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Poranna medytacja krok po kroku”

Instagram