6 sposobów marnowania czasu, o których nie wiesz

Podziel się!

4.8
(4)

Czasem wydaje nam się, że w pełni wykorzystujemy swój czas, a wcale tak nie jest. Jeśli chcesz zwiększyć produktywność i efektywność działania w każdej dziedzinie swojego życia, zrób mały test. Sprawdź, czy któryś z 6 sposobów marnowania czasu opisanych poniżej nie dotyczy przypadkiem Ciebie. Jeśli tak – czas na zmiany!

Czy wiesz, że im mniej zasobów marnujesz, tym bardziej produktywna możesz być? A jaki jest najczęściej marnowany zasób? Nawet nie dostrzegamy tego, kiedy prześlizguje nam się przez palce. A to już krok od zmarnowanych godzin, dni, miesięcy, a co najgorsze nawet lat… Przeczytaj uważnie poniższe 6 sposobów marnowania czasu, dzięki czemu znajdziesz prosty sposób na robienie więcej bez marnotrawstwa.

6 sposobów marnowania czasu, o których nie wiesz

Oto 6 najpopularniejszych sposobów marnowania czasu, których sobie nie uświadamiamy:

 • Branie się za pierwszą rzecz z brzegu

  To bardzo przyjemne zabrać się za łatwą i banalną czynność jednocześnie odkładając to, co naprawdę ważne. Czasem dobrze jest zacząć od czegoś małego (żeby w ogóle zacząć), ale jeśli ciągle odkładasz poważne sprawy, przeczytaj ten artykuł. Pamiętaj o priorytetyzacji zadań, a co najważniejsze zaplanuj projekty z wyprzedzeniem i pamiętaj o deadline‘ach. Możesz też zwierzyć się ze swoich planów komuś, kto Cię przypilnuje , co działa szczególnie dobrze w przypadku motywacji zewnętrznej.

 • Bałaganiarstwo

  Czy wiesz, że w skali roku możesz zmarnować nawet kilka tygodni pracy na szukaniu zaginionych dokumentów, plików i przedmiotów. Jak teraz wygląda Twoje miejsce pracy? A pulpit w komputerze? Ile masz niedokończonych spraw rzuconych dosłownie w kąt? Czy dokumenty można znaleźć wszędzie, a może toniesz w karteczkach i przypominajkach? Na szczęście ten z 6 sposobów marnowania czasu dość łatwo można usunąć. Wykorzystaj metodę KonMari.

 • Rozpraszanie się co chwilę

  Co najmniej godzina dziennie (statystycznie) ucieka Ci przez rozpraszacze. Scrollowanie Instagrama, powiadomienia, maile, wiadomości, messengery i inne bzdety, na które nie powinnaś poświęcać tyle czasu. Tutaj znajdziesz sposoby na walkę z rozpraszaczami w smartfonie. A tutaj ogólne informacje o walce z rozpraszaczami.

 • Wykonywanie pracy za innych

  Jeśli chodzi o sferę prywatną i nie mieszkasz sama, nie powinnaś przejmować wszystkich obowiązków domowych. Zarówno partner / partnerka, jak i dzieci oraz pozostali domownicy mają obowiązek dbać o wspólny dom. A praca zawodowa czy nauka w szkole nie powinna być wymówką. Dlaczego inni mają odpoczywać w domu, a Ty robić kolejny etat? A co do kolejnych etatów – w pewnym momencie rozwoju kariery zawodowej przychodzi czas na oddanie swoich obowiązków komuś innemu. To trudne, ale konieczne, jeśli chcesz przejść na wyższy poziom w życiu zawodowym. To co sprawdzało się do tej pory, już się nie sprawdza. Czas na nowe obowiązki dla Ciebie, stare deleguj z uśmiechem!

 • Spotkania, wideorozmowy bez ładu i składu

  Plan, plan i jeszcze raz plan! Odpowiednio przygotowana agenda to podstawa udanego (i krótkiego spotkania). Spotkanie powinno do czegoś prowadzić – decyzji, określenia celów, planu działania, przydzielenia konkretnych zadań, wniosków z raportu do dalszego kierunku rozwoju… A może spotkanie w ogóle nie jest konieczne? Może wystarczy wiadomość z informacją?

 • Niekończący się strumień maili

  Jednym z największych zjadaczy czasu jest niekończąca się wymiana maili. Niby coś ciągle robisz, ale nic konkretnego z tego nie wynika. Możesz uniknąć zmarnowania wielu godzin nie odpowiadając na maile, które odpowiedzi nie wymagają (tak!), nie przesyłać kopii do wszystkich bez potrzeby i… dzwonić. Czasem o wiele szybciej załatwisz sprawę telefonicznie, a mail będzie tylko jej podsumowaniem.

6 sposobów marnowania czasu, o których nie wiesz

Oceń post:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba ocen: 4

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “6 sposobów marnowania czasu, o których nie wiesz”

 • Monia
  27 stycznia 2021 w 17:07

  Haha robienie pracy za innych to cała ja

  • 27 stycznia 2021 w 17:47

   Zdrowy egoizm jest potrzebny!

Instagram