Sposób na udane Święta z rodziną

Podziel się!

5
(3)

Z lektury tego artykułu wiesz już, jak poradzić sobie z niezbyt pozytywnie nastawionymi krewnymi w Święta. Jednak co jeśli rodzina jest w porządku, a Ty i tak w związku ze Świętami Bożego Narodzenia odczuwasz silny stres, a nawet rozczarowanie? Wiele zależy od Twojego nastawienia (wiem z autopsji!). Oto sposób na udane Święta z rodziną.

Sposób na udane Święta z rodziną

Określ, jak wyglądają Twoje idealne Święta

Jeśli nie wiesz, na czym Ci zależy, pewnie tego nie osiągniesz. A nawet jeśli osiągniesz, możesz nawet tego nie zauważyć! Jeśli próbujesz w każde Święta sprostać wymaganiom rodziców, rodzeństwa czy partnera / partnerki lub własnych dzieci, możesz poczuć się przytłoczona i rozczarowana. Szczerze? Z pewnością się tak poczujesz. Do tego wykończona nie tylko fizycznie, ale też psychicznie usypiając nad lepionymi w nocy uszkami.

Często kiedy zbiera się rodzina, oczekuje się od członków pewnego konformizmu dotyczącego zwyczajów, rytuałów i świątecznych tradycji. Jednak czy to Ty lub Twoja najbliższa rodzina ustanowiliście te tradycje i role, jakim wydajecie się podlegać?

Życie się przecież zmienia, zmienia się też dynamika rodziny. Rodzina czasem się powiększa, dzieci dorastają, a dorośli nie chcą już robić tego, co sprawiało im frajdę w dzieciństwie. Dlatego dobrze jest spojrzeć na Święta z innej, aktualnej perspektywy.

Dlatego pierwszy sposób na udane Święta z rodziną to odpowiedzenie na pytanie, czego oczekujesz od Świąt? Co jest dla Ciebie ważne? Na czym Ci zależy? Wyobraź sobie idealne Święta. Jak je spędzasz? Z kim? Co jecie, jakimi obdarowujecie się prezentami? Czy są tradycje, które Cię drażnią i nie chcesz ich kontynuować? A może wręcz przeciwnie – znalazło się wiele tradycji, które chciałabyś dołożyć do waszego Świątecznego repertuaru?

Podziel się tą wizją z rodziną i wspólnie wypracujcie swoje własne Święta.

Uprość i deleguj co się da

Czy wiele stresu przysparzają Ci zakupy świąteczne? A może nie cierpisz robić przedświątecznych porządków albo gotować potraw na wigilijną kolację? Na szczęście istnieje kilka sposobów na zmniejszenie przedświątecznego stresu.

Drugi sposób na udane Święta z rodziną to odpowiednie zaplanowanie przygotowań, rozłożenie ich w czasie i podzielenie obowiązków między uczestników spotkania. A poniżej kilka dodatkowych sposobów na uproszczenie Świąt:

  • Kup prezenty świąteczne online lub stacjonarnie, ale wcześniej. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę.
  • Zrób listę rzeczy do zrobienia przed Świętami i podziel zadania pomiędzy rodzinę.
  • Przystopuj z dekoracjami. Chyba że wszyscy uwielbiacie dekorowanie domu na Święta i znajdujecie w tym radość. Inaczej pomyśl, kto to wszystko będzie sprzątał 🤨
  • Zredukuj spotkania do tych, które naprawdę chcesz odbyć. W wielu przypadkach wystarczy telefon, kartka z życzeniami lub nawet mail.
  • Podziel przygotowywanie świątecznych potraw między uczestników kolacji albo zamów catering. A może jedno i drugie?
  • Stwórz świąteczny budżet i się go trzymaj.

Przyjmij do wiadomości, że coś na pewno się nie uda

Mimo wizji idealnych Świąt bądźmy realistkami – pewnie coś pójdzie nie tak. Idealne Święta to oczywiście koncepcyjne założenie, do którego dążymy. Jednak zawsze może się coś nie udać. Zepsuta świąteczna potrawa, opóźnienia spowodowane śnieżycą czy nawet problemy z dzieckiem mogą spowodować, że z wizji nie zostanie zbyt wiele.

Nie należy oczekiwać, że rodziny, które na co dzień żyją daleko od siebie, nagle staną się sobie wyjątkowo bliscy tylko dlatego, że są Święta. Jeśli nie darzysz sympatią niektórych krewnych, ten artykuł jest dla Ciebie.

Zadbaj o siebie, a nie tylko o innych

Zgadzam się z twierdzeniem, że pomagając innym pomagamy przede wszystkim sobie. Jednak jest różnica pomiędzy pomaganiem a wyręczaniem. To pierwsze przynosi dobre efekty, to drugie potrafi absolutnie zniszczyć Święta. Czy organizujesz Święta tylko dla siebie? Wtedy od Ciebie zależy, na czym skupisz uwagę. Jednak dlaczego chcesz wyręczyć innych i przygotwać wszystko sama? Serio myślisz, że ktoś to doceni? Taka postawa uczy niesamodzielności i może powodować nawet współuzależnienie. Chcesz czuć się potrzebna? To jest Twój cel? To pokaż, jak potrafisz zarządzać organizacją, jaką jest Twoja rodzina. Czy dzieci bardziej docenią ciasta upieczone przez Ciebie, czy takie, w których powstaniu same pomogły? Czy partner lub partnerka będzie się cieszyć z ubranej choinki tak samo, jeśli nie zawiesi ani jednej dekoracji? A czysty dom – bardziej doceni go ten, kto napracował się przy porządkach.

Podziel się odpowiedzialnością, daj innym szansę się wykazać! A sama w tym czasie zrób coś dla siebie.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram