Jak radzić sobie z rodziną w święta?

Podziel się!

4.8
(6)

Czy lubisz spędzać rodzinnie święta? Większość z nas odpowie, że tak. Jednak dla wielu z nas Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc to nie tylko czas miłego spotkania z bliskimi i odnowienia więzi. Często to ten czas, kiedy musimy zmierzyć się z obecnością tych członków rodziny, o których istnieniu staramy się nie pamiętać w ciągu roku. Często z wzajemnością.

Najczęstsze przyczyny konfliktów rodzinnych w święta:

 • Zderzenie różnych typów osobowości (na przykład ekstrawertyków z introwertykami czy typów intuicyjnych z sensorycznymi).
 • Wcześniejszy, nierozwiązany konflikt.
 • Wyznawane wartości stojące w sprzeczności.
 • Odmienne poglądy polityczne.
 • Inny status materialny członków rodziny.
 • Różne oczekiwania dotyczące przebiegu świąt.
 • Polak Polakowi wilkiem, czyli zazdrość i zawiść.
 • Podejście Życie to bitwa, tylko jeden jest zwycięzca.

Pamiętaj, że nie musisz spędzać świąt z rodziną tylko dlatego, że tak wypada!

To ważna uwaga ode mnie na początek. Święta mają być przyjemnym czasem dla wszystkich, a nie ma nic fajnego w szykowaniu się na rodzinne awantury pod choinką. Czasem lepszym rozwiązaniem jest spotkanie się po świętach lub przed świętami z tymi, z którymi faktycznie chcesz się spotkać. W dobie Covid-19 oczywiście taka rezygnacja ze spotkań jest łatwiejsza. Jednak w każdej sytuacji przyda Ci się poradnik, jak uprzejmie odmówić.

Wyrzuty sumienia? Pamiętaj, że wieloletnie kłótnie i spory w okresie świątecznym odbiorą Ci całą przyjemność z tego święta i ich sens – dzielenie radości życia i wdzięczności za to, co mamy. Wiem, bo przeszłam przez taki czas. Nie warto, czasem lepiej jest odpuścić, szczególnie jeśli masz dzieci. Jeśli jednak zamierzasz uczestniczyć w zlocie rodzinnym, gdzie występują trudni krewni, oto porady, jak radzić sobie z rodziną w święta i nie zwariować?

Jak radzić sobie z rodziną w święta?

Oto najlepsze sposoby, jak radzić sobie z rodziną w święta?

 1. Skup się na ludziach, których cenisz i podziwiasz.

  Jeśli w rodzinie są osoby, na których widok się cieszysz, postaraj się spędzić z nimi jak najwięcej czasu.

 2. Staraj się nie stresować na zapas.

  Jeśli Twoje nastawienie do świąt będzie przewidywało katastrofę, nie tylko będziesz się o wiele bardziej denerwować, ale możesz podświadomie do tej katastrofy dążyć.

 3. Miej realistyczne oczekiwania.

  Nie oczekuj, że ktoś się zmieni w tym roku, jeśli przez wiele lat zachowywał się w określony sposób.

 4. Trzymaj się z dala od kontrowersyjnych tematów.

  Mimo, że czasem dyskusja zejdzie na politykę, religię, aborcję albo inny temat na czasie, staraj się unikać tych tematów i zmieniaj je na neutralne. Może się uda rozproszyć uwagę krewnych.

 5. Możesz kontrolować tylko swoje reakcje.

  Nie możesz za to kontrolować zachowań innych, tego co mówią czy jak mówią. Nie masz kontroli też nad agresywnymi zachowaniami.

 6. Zapewnij świąteczne atrakcje

  Może uda się skrócić do minimum tradycyjną polską nasiadówkę wigilijną i obejrzeć wspólnie świąteczny film czy zagrać w grę planszową? Kiedy angażujemy się w jakąś aktywność, łatwiej powstrzymać się od konfliktów.

 7. Bądź wdzięczny za to, co masz.

  Możesz taką listę zrobić wcześniej, nawet jeśli będzie na niej niewiele rzeczy, jak pyszny posiłek, ogrzany dom, ubrana choinka. Niektórzy nie mają nawet tego.

 8. Naucz się tolerancji.

  Nie musicie się zgadzać, ale powinniście się szanować. Ty też bywasz irytująca, ja również. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo. Tolerancja to klucz do spokoju umysłu w święta.

 9. Wyjdź.

  Czasem najlepszym rozwiązaniem jest kulturalne podziękowanie za wspólnie spędzony czas, wyrażenie wdzięczności za pyszny posiłek i opuszczenie domu.

A Ty, jak sobie radzisz z krewnymi z piekła rodem w święta? A może potrzebujesz dodatkowej porady do Twojej konkretnej sytuacji?

Jak radzić sobie z rodziną w święta?

Oceń post:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba ocen: 6

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Jak radzić sobie z rodziną w święta?”

Instagram