Jak zacząć pisać pamiętnik? Krótki przewodnik

Podziel się!

4.6
(20)

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do rozpoczęcia przygody z pisaniem dziennika lub pamiętnika. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć pisać pamiętnik, przygotowałam dla Ciebie krótki przewodnik. Oczywiście jest to swego rodzaju wstęp, który będę rozwijać w kolejnych artykułach.

Pamiętnik pisałam od najmłodszych lat. Towarzyszył mi także w dorosłości, już bardziej w formie dziennika. Jednak nadal cenię sobie prywatność, jaką daje klasyczny pamiętnik. Dlatego zachęcam do spróbowania pisania pamiętnika. W obecnych czasach coraz bardziej mam wrażenie, że lekko zaciera się różnica w odbiorze pojęcia pamiętnik i dziennik. Jednak dla mnie dziennik dotyczy bardziej konkretnych spraw, gdzie odpowiadam sobie na zadane wcześniej pytania, monitoruję konkretne postępy w działaniu i tak dalej.

Pamiętnik to typowe rozmowy z samym sobą, które rozpoczynam od słów Drogi pamiętniku. Jest to bardziej prywatna, intymna konwersacja, w której brak jest oceniania i krytycyzmu.

Wskazówki, jak zacząć pisać pamiętnik

Potrzebny czas: 1 godzina i 30 minut

Wskazówki, jak zacząć pisać pamiętnik:

 1. Zdecyduj, o czym chcesz pisać w pamiętniku

  Możesz, tak jak ja, napisać sobie na pierwszej stronie kilka podstawowych pytań (tematów), o których będziesz pisać w pamiętniku. Jeśli zamierzasz prowadzić tylko jeden pamiętnik, możesz pominąć ten krok. W przypadku, gdy zamierzasz prowadzić kilka pamiętników (dzienników), warto podzielić je tematycznie, np. Podróże, Zdrowie, Praca, Szkoła, Relacje i tak dalej.

 2. Zastanów się, jak często i kiedy chcesz pisać

  Zasadniczo dziennik prowadzimy codziennie. Pamiętnik jednak możesz pisać rzadziej. Pamiętaj, aby za każdym razem datować nowy wpis. Wtedy łatwiej będzie Ci się cofnąć i go odnaleźć.

 3. Czas na pierwszy wpis w pamiętniku

  Każdy wpis datuję. To pomaga utrzymać chronologię zapisków. Dobrze jest zapisać w pierwszym wpisie kilka zdań o tym, jaki jest cel Twojego pamiętnika (po co go założyłaś) i jak często będziesz pisać. To pomoże Ci stworzyć swoistą umowę z samą sobą. O czym może być pierwszy wpis? Opisz, jak się czujesz tego dnia i co robiłaś. To wystarczy na początek.

 4. Wyobraź sobie, że piszesz list do przyjaciela

  Dlaczego zaczynam każdy wpis od Drogi pamiętniku? W ten sposób łatwiej się otworzyć. Pamiętnik jest czymś prywatnym, co jest tylko Twoje, dlatego nie bój się pisać szczerze (chociaż na pewno na początku nie unikniesz opisywania pogody i innych ciekawostek dnia).

 5. Jeśli pierwszy raz w życiu zaczynasz pisać pamiętnik

  Pamiętaj, że każdy mistrz był kiedyś uczniem. Nie traktuj pisania pamiętnika jako obowiązku, a raczej uwierz, że to coś przyjemnego, co da Ci ogromne korzyści. Skup się raczej na treści, niż na formie (chyba, że uwalniasz swoją kreatywność właśnie przez odpowiednią formę). Ważne, aby po prostu zacząć.

Jestem bardzo ciekawa, w jakim wieku zaczęliście pisać pierwszy pamiętnik? A może to dopiero przed Wami? Dajcie znać w komentarzach.

Jak zacząć pisać pamiętnik? Krótki przewodnik

Oceń post:

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba ocen: 20

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Jak zacząć pisać pamiętnik? Krótki przewodnik”

Instagram