Podziel się!

5
(2)

Obsesja to słowo, które często kojarzy nam się negatywnie. Jednak warto odczarować obsesję i dostrzec korzyści, jakie ona niesie ze sobą. Czy uważasz określenie “obsesyjny” za coś złego? A może wręcz przeciwnie? Ja uważam obsesję za warunek konieczny do rozwoju. A z dzisiejszego wpisu dowiesz się, dlaczego.

Czym jest obsesja?

Pomijając wszelkie “książkowe” definicje, dla mnie obsesja to pasja na maxa. Pasja, która przenika wszystkie dziedziny Twojego życia i powoduje, że masz niesamowitą ilość energii do działania. Dla mnie obsesja jest podstawą rozwoju osobistego i zawodowego. Obsesja powoduje, że chcę wiedzieć więcej i robić więcej. Dzięki obsesji czuję, że żyję. Dla mnie posiadanie obsesji na punkcie czegoś jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia stanu zwanego flow.

Oczywiście nie każdy miał już okazję doświadczyć obsesji. Oto moje wyznaczniki, czy dane zagadnienie staje się Twoją pozytywną obsesją:

 • Pojawia się u Ciebie ogromny głód informacji. Chcesz zgłębić dany temat maksymalnie, dowiedzieć się wszystkiego, co tylko możesz o konkretnej rzeczy.
 • Osiągasz stan, kiedy myślenie o określonym temacie towarzyszy Ci każdego dnia. Może nawet wiele razy w ciągu dnia.
 • Zaczynasz działać zgodnie z obsesją. Robisz to, czego się dowiedziałeś o danym temacie i zaczynasz wdrażać w życie nowe informacje.
 • Jeśli coś nie działa, nie spoczywasz na laurach, tylko szukasz nowych danych w interesującym Cię temacie, aby dokonać koniecznej korekty kursu.

Dlaczego warto mieć obsesję?

Jeśli masz obsesję na puncie czegoś, masz szansę osiągnąć prawdziwy, realny i trwały sukces w ogarniętym obsesją obszarze. Zainteresowanie, a nawet pasja może i sprawdza się w przypadku hobby, jednak tylko obsesja spowoduje, że osiągniesz mistrzostwo. Dlaczego tak się dzieje?

Obsesyjne zainteresowania sprawiają, że:

 • Jesteś otwarty na zdobywanie nowej wiedzy w danym obszarze – ciągle się interesujesz danym tematem, więc zdobywasz aktualne informacje z konkretnej dziedziny.
 • Ciągle ćwiczysz i praktykujesz – dajesz sobie czas na zdobycie potrzebnych umiejętności, aby obsesyjne zainteresowanie miało swój wyraz w otaczającym Cię świecie zewnętrznym.
 • Stajesz się coraz lepszy w interesującej Cię dziedzinie. Dzieje się tak dzięki połączeniu ciągle aktualizowanej przez Ciebie wiedzy teoretycznej (informacje do wypróbowania) i praktycznej (wypróbowywanie nowych informacji).
 • O wiele szybciej osiągasz sukces od osób, które tylko biernie interesują się danym tematem, ale nie poświęcają na jego zgłębienie zbyt wiele czasu.

Jak wykorzystać obsesję, aby osiągnąć sukces?

Czy potrafisz znaleźć w swoim życiu to coś, co wywołuje w Tobie ogień? Coś, co sprawia, że chce Ci się żyć i masz ochotę zajmować się tym przez większość czasu? To właśnie może stać się Twoją obsesją, Twoją podwaliną pod przyszły sukces. Ktoś kiedyś powiedział, że aby zostać mistrzem w danej dziedzinie potrzeba co najmniej 10.000 godzin praktyki. Jeśli masz obsesję na punkcie czegoś, z pewnością bardzo szybko osiągniesz ten limit godzin.

Jeśli coś jest Twoją pasją graniczącą z obsesją, zadaj sobie pytania:

 • Czy gdybym mógł robić to zawodowo i się z tego utrzymać, zdecydowałbym się na to?
 • Czy gdybym mógł poświęcić na swoją pasję więcej czasu, wciąż czułbym niedosyt?

Jeśli tak, masz duże szanse odkryć swoją obsesję. Dlaczego możemy wykorzystać nasze obsesyjne zainteresowanie dla osiągnięcia sukcesu? Pierwszym czynnikiem będzie tutaj ilość czasu spędzanego na zgłębianiu danego zagadnienia. Drugim będzie działanie, które jest podstawą każdego prawdziwego sukcesu (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Nie zapominajmy też, że posiadanie obsesyjnego zainteresowania zwiększa naszą pewność siebie i tym samym motywację do działania, ponieważ stajemy się ekspertami w danej dziedzinie.

Jak przekuć obsesję w sukces?

 • Spróbuj zająć się tym, co uwielbiasz robić zawodowo. Może na początku jako dodatkowe źródło zarobku, a może rzucając się na głęboką wodę.
 • Dzięki obsesyjnemu zainteresowaniu wiesz, że jesteś zdolny do nauczenia się tego, czego chcesz. W końcu udało Ci się w danej dziedzinie z poziomu zupełnego laika stać się ekspertem!
 • Obsesja przyczynia się też do zwiększenia samodyscypliny, a to ona jest jedną z zasad decydujących o sukcesie w każdej dziedzinie. Jeśli coś jest Twoją obsesją, znajdziesz czas i tak poukładasz sobie życie, aby móc realizować swoje zainteresowania.
 • Odkrywasz swój sposób uczenia się czegoś nowego i rozwijania się. A to odkrycie możesz śmiało przenieść zarówno na grunt zawodowy, jak i prywatny.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram