Co robią ludzie produktywni a Ty nie

Podziel się!

5
(5)

Czy zastanawiasz się, co robią produktywni ludzie, że są tak bardzo produktywni?Co wyróżnia ludzi o wysokim poziomie produktywności? Jak być bardziej produktywnym? Dowiesz się z tego artykułu.

Co robią produktywni ludzie a Ty nie?

Oczywiście poniższe 5 rzeczy, które robią ludzie produktywni nie wyczerpuje absolutnie tematu produktywności i efektywności w działaniu. Jednak jeśli w swoją codzienność wpleciesz poniższe porady, z pewnością wzniesiesz się na wyższy poziom w każdym aspekcie swojego życia.

Produktywni ludzie zaprzyjaźniają się z czasem, zamiast z nim walczyć

Jeśli ciągle mówisz sobie, że nie masz na nic czasu, to z pewnością tak będzie. Twoje podejście do tematyki zarządzania czasem będzie decydowało o Twojej produktywności.

Coś, co wielu ludzi nieproduktywnych przyprawia o spazmy, to delegacja zadań i ich eliminacja. Jednak oba te sposoby są kluczem do wysokiej produktywności.

Delegacja zadań polega na oddaniu części rzeczy do zrobienia komuś / czemuś innemu. Najprostszym przykładem będzie kupienie zmywarki, która pozmywa Twoje naczynia. Jeśli masz dzieci, w miarę ich wzrostu i rozwoju przekazujesz im część swoich dotychczasowych obowiązków (same się ubierają, robią śniadanie, sprzątają pokój itp.).

Część z nas broni się przed oddawaniem zadań innym, bo uważają, że wszystko zrobią najlepiej lub zbyt wiele czasu (sic!) poświęcą na przekazanie danej czynności komuś innemu. W obu przypadkach efekt jest taki sam: zajmowanie się rzeczami o mniejszym znaczeniu, podczas gdy najważniejsze sprawy pozostają niezrobione.

Eliminacja zadań polega na całkowitym usunięciu zbędnych czynności z Twojego planu dnia. Nie oddajesz ich nikomu, po prostu więcej ich nie robisz. Przykładem może być stworzenie śmieciowego maila, na który będzie trafiać cały spam ze sklepów internetowych i kont w różnych serwisach – w ogóle tam nie zaglądasz. Inny przykład to wyłączenie powiadomień w telefonie i na komputerze, dzięki czemu nie musisz już na nie w ogóle reagować.

Jeśli coś nie przynosi żadnych korzyści Tobie i Twoim najbliższym – bez wyrzutów sumienia pozbądź się tego ze swojego życia!

Rutyna ludzi produktywnych nie podlega negocjacjom

Jeśli nie umiesz odmawiać innym i ciągle godzisz się na spontaniczne zmiany w Twoim rozkładzie dnia, z pewnością nie staniesz się osobą wysoko produktywną.

Jeśli masz zaplanowaną wizytę na siłowni, nie siadasz z drugą połówką, żeby obejrzeć jakiś serial czy wiadomości, tylko jedziesz na siłownię. Gdy pracujesz nad ważnym projektem, tłumaczysz współpracownikom, że na pogaduszki masz czas dopiero po pracy. Jeżeli ktoś z bliskich Ci osób ewidentnie próbuje wykorzystać Twoją chęć niesienia pomocy (a może zrobić coś zupełnie samodzielnie!) po prostu odmawiasz wsparcia.

Asertywność to klucz do sukcesu ludzi produktywnych.

Ludzie produktywni ćwiczą codziennie ciało i umysł

Codzienna dawka ruchu fizycznego i wysiłek umysłowy powodują, że ciało pozostaje sprawne, a umysł wyostrzony. Jeśli chcesz osiągnąć wyższą produktywność, potrzebny Ci wysoki poziom energii do działania. Bez tego nie będziesz w stanie działać na wysokich obrotach.

Nie chodzi o to, że codziennie masz spędzać godziny na siłowni (chyba, że chcesz!). Możesz zaplanować treningi na co drugi dzień, a w pozostałe pójść na długi spacer (np. z psem) czy zrobić krótką sesję jogi (np. regeneracyjnej). Chodzi o rutynę, rytuał ćwiczenia ciała. Dzięki temu będziesz czuć się lepiej, wyglądać lepiej i działać sprawniej.

Pamiętaj też o codziennym wysiłku umysłowym. Poczytaj coś inspirującego, napisz kilka zdań w swoim dzienniku, pobądź chwilę w ciszy medytując i pracując z własnym oddechem. Coś dla Twojego rozwoju osobistego zmieni perspektywę na codzienność i pozwoli Ci stać się lepszą wersją Ciebie.

Produktywni ludzie nie spławiają samych siebie

Każdemu z nas zdarzyło się niejednokrotnie źle odnosić się do siebie samego. Jeśli określasz swoje potrzeby i pragnienia jako nieważne, tak będą je traktować też osoby w Twoim otoczeniu. Jeżeli nigdy nie mówisz, czego potrzebujesz, z pewnością tego nie dostaniesz.

Przestań spławiać samą siebie i powiedz głośno, o co Ci chodzi.

Nie wezmę na siebie tego projektu, nie mam czasu, ledwo ogarniam bieżące sprawy.

Potrzebuję dwóch dni w ciszy i samotności – wyjeżdżam na weekend całkiem sama.

Moje ciało jest zmęczone, zamierzam się dziś wcześniej położyć spać.

Nie ignoruj tego, co podpowiada Ci intuicja i zdrowy rozsądek. Jeśli czujesz, że czegoś w Twoim życiu jest za dużo lub za mało – z pewnością tak jest.

Osoby wysokoproduktywne wiedzą co jest ważne i jakie mają priorytety

Jeśli Twoim celem jest poprawienie jakości snu, zrezygnujesz z cotygodniowych imprez do rana. Gdy chcesz zrzucić kilka kilogramów, nie będziesz stołować się w fast foodach. Kiedy chcesz napisać książkę, zrezygnujesz ze spędzania godzin na przeglądaniu Facebooka czy TikToka.

Każda osoba o wysokiej produktywności jest świadoma istnienia kosztów każdej decyzji. Coś kosztem czegoś, tak to działa.

Ustal, na czym Ci zależy i wyznacz sobie najważniejsze cele (tutaj poczytasz więcej).

Przygotuj konkretny plan działania i wypisz, co przybliży Cię do osiągnięcia celu, a co od niego oddali (tutaj więcej informacji).

Na koniec weź przykład z produktywnych ludzi i dostosuj swoje otoczenie, aby Ci sprzyjało.

Wskazówki, jak to wszystko osiągnąć krok po kroku znajdziesz oczywiście na tej stronie.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 5

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram