Dlaczego warto nauczyć się odmawiać innym

Podziel się!

5
(3)

Asertywność, czyli sztuka odmawiania to umiejętność, którą warto nabyć z wielu powodów. W tym krótkim artykule napiszę Ci, dlaczego warto nauczyć się odmawiać innym i jakie to przynosi korzyści.

Jeżeli zmagasz się z problemem braku umiejętności odmawiania innym, przeczytaj koniecznie te praktyczne artykuły ze sprawdzonymi wzorami i sposobami na bycie bardziej asertywnym:

Dlaczego warto nauczyć się odmawiać innym?

Oto powody, dla których warto nauczyć się odmawiać innym ludziom:

 1. Zyskujesz więcej czasu na własne życie.

  Czas jest zasobem najbardziej ograniczonym. Jeśli będziesz go rozdawać na prawo i lewo, nic dla Ciebie nie zostanie. Odmawiając, gdy nie możesz lub nie chcesz pomóc, zyskujesz cenny czas na to, co dla Ciebie najważniejsze (praca, rodzina, rozwój, relacje – wybierz sama!)

 2. Oszczędzasz pieniądze i inne zasoby.

  Twoje zaangażowanie zawsze wiąże się z jakimiś kosztami, czy to finansowymi czy na przykład zdrowotnymi. Jeśli słaniasz się na nogach ze zmęczenia, nie możesz związać końca z końcem lub po prostu nie masz czasu na dodatkowy projekt – to jest moment, żeby powiedzieć nie.

 3. Uczysz się wyznaczać jasne granice.

  Jeżeli do tej pory dawałaś innym wejść sobie na głowę, to takie granice bardzo Ci się przydadzą. Nie obędzie się oczywiście bez wyrzutów sumienia, ale dasz radę. Masz prawo decydować o sobie, swoim życiu i tym, jak wykorzystujesz każdy dzień.

 4. Zyskujesz większą pewność siebie.

  Jeśli uczono Cię bzdur w stylu kobieta powinna usługiwać i pomagać innym, to pewnie Twoje poczucie własnej wartości i pewność siebie szorują po dnie. Gdy nauczysz się podstaw asertywności, łatwiej będzie Ci zyskać poczucie odpowiedzialności i mocy sprawczej.

 5. Dajesz innym szansę na rozwój.

  Wyręczanie innych naprawdę ich krzywdzi. Kiedy robisz coś, co druga osoba mogłaby zrobić samodzielnie, ograniczasz jej możliwości rozwoju. To tak, jak dzieci bez obowiązków – nie nauczą się, że mają wpływ na swoje życie. Nie odbieraj innym możliwości stania się lepszymi ludźmi.

 6. Uczysz się szukać kreatywnych rozwiązań.

  Gdy nie możesz pomóc w jakiś sposób, często przedstawiasz drugiej osobie alternatywy. Możesz polecić jakiegoś fachowca lub wskazać źródło, z którego osoba prosząca może skorzystać. Czasem udaje Ci się też znaleźć nietypowe (i przy tym nieangażujące Cię) rozwiązanie problemu.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram