Ekstrawertyk w izolacji

Podziel się!

5
(1)

Z powodu zaleceń izolacji i kwarantanny w związku z Covid-19 na początku roku 2020 każdy z nas został poddany doświadczeniu społecznego dystansowania na niespotykaną wcześniej skalę. Każdy typ osobowości inaczej przeżywa kwarantannę i izolację. W dzisiejszym wpisie przeanalizujemy, jak może się zachowywać i czuć ekstrawertyk izolacji.

Ekstrawertyk w totalnej izolacji: sam w domu

Pierwszą sytuacją w obliczu izolacji jest izolacja lub kwarantanna w całkowitej samotności polegająca na odcięciu do fizycznego kontaktu. Nie mamy tutaj dostępu do kontaktów społecznych (co oczywiste np. podczas kwaratanny). Wszystkie stosunki międzyludzkie są ograniczone.

Jest to zdecydowanie najgorsza sytuacja dla każdego ekstrawertyka, który czerpie przecież energię z kontaktów międzyludzkich. Teraz jest ich pozbawiony. Jeśli masz preferencję ekstrawertyczną, w takiej sytuacji dosłownie czujesz się pozbawiony energii, przybity i bez życia. Może też się zdarzyć, że za wszelką cenę pragnąc kontaktów będzie Cię kusiło złamanie warunków izolacji.

Odbierając ekstrawertykowi obecność innych ludzi zabiera się mu paliwo. Zależnie od źródeł badań, w większości zachodnich społeczeństw ekstrawertycy stanowią około 75% populacji. Zamknięcie ich w domach w całkowitej izolacji na dłuższą metę może spowodować wybuch ogromnego niezadowolenia społecznego.

Oczywiście introwertycy też potrzebują kontaktów międzyludzkich. Wszyscy jesteśmy istotami społecznymi. Jednak dla ekstrawertyka całkowity brak możliwości kontaktu z drugim człowiekiem działa dosłownie wyniszczająco.

Co może zrobić ekstrawertyk w samotnej izolacji, aby poczuć się lepiej?

  • Kontakt z naturą, o ile to możliwe. Las, park, przestrzeń otwarta. A nawet posiedzenie na balkonie, jeśli go posiadamy. Potrzebujesz powietrza (i witaminy D3).
  • Wirtualne kontakty społeczne to nie to samo, ale dają namiastkę bycia razem z innymi. Na szczęście mamy obecnie wiele narzędzi, jak FaceTime, Zoom, Meet czy Skype, które pomogą Ci przetrwać.
  • Jeśli nie przebywasz w ścisłej kwarantannie, nawet codzienne wyjście po zakupy może pomóc podładować Twoje akumulatory.
  • W miarę możliwości postaraj się przejść od samotnej izolacji do izolacji z innymi (bliskimi) ludźmi.

Ekstrawertyk przebywający w izolacji z innymi ekstrawertykami

Wydawałoby się, że taka sytuacja jest najlepszym rozwiązaniem, prawda? W końcu wszyscy w domu mają potrzebę przebywania razem i spędzania ze sobą czasu. Jednak, jak zawsze, to co na krótką metę sprawdza się świetnie, na dłuższą metę może prowadzić do napięć.

Jako ekstrawertyk zapewne cenisz sobie różnorodne kontakty społeczne, a przebywanie ciągle z tymi samymi osobami może powodować, że będziesz mieć ich dość. Większość ekstrawertyków potrzebuje zróżnicowanej stymulacji bodźcami, bo nie są na nie tak wrażliwi, jak introwertycy. A te same osoby nie zapewnią ciągle nowych doznań.

Jeśli jesteś zamknięty z ekstrawertykami, to mimo wszystko jest najlepsza z możliwych sytuacji w obliczu kwarantanny. Wszyscy potrzebujecie większej ilości kontaktów społecznych i jesteście w stanie je sobie nawzajem zapewnić. Oczywiście nuda i przewidywalność będą w końcu Wam doskwierać w pewnym stopniu.

Co może zrobić ekstrawertyk w izolacji z innymi ekstrawertykami?

  • W miarę możliwości starajcie się jeździć do sklepu osobno, żeby każdy miał możliwość chociaż ograniczonej integracji z obcymi osobami.
  • Pamiętaj o ćwiczeniach fizycznych. Pomagają rozładować nadmiar kumulujących się w Tobie emocji. Osobiście polecam na początek pilates lub łagodną jogę (albo HIIT, cokolwiek lubisz). Jak się rozruszasz, szalej dalej. Może wszyscy domownicy zaczną ćwiczyć?
  • Wirtualne spotkania, gry towarzyskie online, a nawet wirtualne imprezy – jesteście w stanie zorganizować wszystko!

Ekstrawertyk przebywający w izolacji z introwertykami

Trochę mniej komfortowa sytuacja dla ekstrawertyka występuje, kiedy jest on zamknięty w izolacji z introwertykami. Dzieje się tak dlatego, że to, co Ciebie pobudza i dodaje energii, introwertykowi ją odbiera. I odwrotnie – to, co Ciebie dobija, introwertyka wzmacnia.

Jako ekstrawertyk z pewnością masz o wiele większe potrzeby społeczne niż introwertycy, z którymi mieszkasz. Ty potrzebujesz ludzi wokół siebie, uwielbiasz rozmawiać i spędzać razem czas. Introwertycy chcieliby po krótkim czasie schować się do swojej prywatnej przestrzeni.

Kto zostaje ekstrawertycznej osobie w czasie izolacji? Praktycznie nikt.

To nie jest łatwa sytuacja, będzie Wam ciężko nawzajem szanować własne potrzeby, skoro w zasadzie się wykluczają. Dobrze jest starać się okazać szacunek i zrozumienie dla potrzeb drugiej strony. Z pewnością skorzystasz, jeśli na chwilę zwolnisz i zajrzysz w głąb siebie. Introwertycy z drugiej strony też potrzebują kontaktów społecznych.

Jeśli wszyscy podejdziecie do tej sytuacji w ten sam sposób – z próbą zrozumienia i uszanowania potrzeb drugiej osoby – izolacja będzie łatwiejsza do przetrwania. Nie – łatwa. Ale znośna.

Co może zrobić ekstrawertyk w izolacji z introwertykami?

  • Spróbujcie poznać siebie na nowo. Określcie zasady – co jest dla każdego z Was ważne. Dla Ciebie – czas z drugą osobą, dla introwertyka – czas w samotności. Postarajcie się go zrównoważyć. Dosłownie wpiszcie oba bloki czasu w kalendarz!
  • Ustalcie, gdzie jest przestrzeń wspólna, a gdzie miejsce do wyciszenia się. Szanujcie te miejsca.
  • Utrzymuj pozostałe kontakty społeczne w dozwolonej formie – wirtualnie, wideorozmowy, telefony. Nawet zwykłe wyjście do sklepu po zakupy może Ci pomóc poczuć się lepiej.

Napisz w komentarzu lub na naszym forum, jak u Ciebie wygląda izolacja? Jesteś ekstrawertykiem czy introwertykiem? Spędzasz teraz czas samotnie czy z innymi? Jak sobie radzicie?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram