Perceivers

Podziel się!

4
(2)

Odwieczny problem Zauważających (Perceivers) – dlaczego nie radzą sobie z planowaniem? Jedną z istotnych różnic między Oceniaczami (Judgers) a Zauważającymi (Perceivers) jest podejście do harmonogramów, planowania i zarządzania czasem.

Jeśli nie robiłaś jeszcze testu MBTI, to gorąco Cię do tego zachęcam. Polecam też książki o tej tematyce – bardzo przystępną na początek jest w końcu dostępna po polsku Personality Hacker (polski tytuł Potęga osobowości). Zachęcam oczywiście do przeczytania!

Harmonogram kontra rytm pracy – różnice w MBTI

  • Osoby o preferencji J (Judgers) zaczynają planowanie od wyznaczenia harmonogramu – ramowego planu działania (np. tygodniowego czy dziennego). Rytm pracy jest wtórny w stosunku do wyznaczonego planu.
  • Osoby o preferencji P (Perceivers) zaczynają od stworzenia rytmu pracy, a plan jest rzeczą wtórną.

To rytm pracy jest najważniejszy dla Zauważających. Elastyczność jest w cenie i nie powinna podlegać ścisłym ograniczeniom.

Zauważający mają też tendencję do nierealistycznego spojrzenia na czas, dlatego nie radzą sobie z planowaniem. Często wydaje im się, że są w stanie zrobić w wyznaczonym czasie o wiele więcej, niż to faktycznie możliwe. Powoduje to w efekcie problemy z trzymaniem się harmongramu i wywołuje zarówno frustrację, jak i niechęć do planowania. Nie jest niczym niezwykłym widok ENFP czy ISTP, który porzuca na dobre kalendarz czy planner, skoro to narzędzie wydaje się w ogóle nie działać…

Dlaczego Zauważający (Perceivers) nie radzą sobie z planowaniem?

Dla mnie, jako osoby z bardzo wysoką preferencją T oraz J, planowanie i długofalowe zarządzanie zasobami jest drugą naturą. Dlatego potrafię zrozumieć frustrację osób, które mają problemy z planowaniem i zarządzaniem czasem. Dla osób takich, jak ja:

  • Planowanie dnia stanowi formę motywacji.
  • Skreślanie zadania z listy przynosi satysfakcję.

Dla osób z preferencją Perceiving z kolei:

Co zatem zrobić, jeśli w powyższym opisie odnajdujesz siebie?

Już wkrótce mnóstwo praktycznych porad znajdziesz na UdowodnijSobie.pl!

Oceń post:

Średnia ocena 4 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram