Podziel się!

5
(1)

Każdy z nas jest inny. W świetle obecnego stanu wiedzy nie możemy przyjąć, że rodzimy się jako tabula rasa, czyli czysta kartka. Każdy z nas ma inne uwarunkowania osobnicze. Dlaczego warto poznać swój typ osobowości? Jeśli chcesz prawdziwie się rozwinąć wewnętrznie i osiągnąć sukces (niezależnie od tego, jak go definiujesz), powinnaś to zrobić.

Uważam, że jeśli zrozumiem siebie, jestem w stanie lepiej zrozumieć innych. W krajach zachodnich teorie osobowości, jak np. MBTI czy Enneagram są wykładane na większości uczelni. Przeważająca liczba korporacji, a także coraz częściej mniejszych firm korzysta z wiedzy zawartej w teoriach osobowości do tworzenia lepszych zespołów.

Dlaczego warto poznać swój typ osobowości?

Jeśli zrozumiemy, w jaki sposób postrzegamy świat i podejmujemy decyzje, jesteśmy w stanie lepiej wykorzystywać szanse, czerpać siłę z naszych silnych stron i pogodzić z tymi, które są mniej rozwinięte.

Zawsze byłam przekonana, że nie istnieje jeden rodzaj inteligencji. Każdy z nas ma w sobie ziarno geniuszu, które odpowiednio pielęgnowane może spowodować, że odkryjemy swój prawdziwy potencjał.

Zależnie od tego, jaki model typów osobowości wybierzesz, możesz dowiedzieć się o siebie czegoś innego. MBTI zasadniczo pomoże ci dowiedzieć się, w jaki sposób odbierasz świat i informacje z niego płynące oraz co jest podstawą twoich decyzji. Enneagram z kolei otwiera przed tobą inne zakamarki osobowości. Tutaj możesz dowiedzieć się, co jest twoim największym pragnieniem i obawą.

Czy warto się skupiać tylko na jednej typologii osobowości?

Absolutnie nie! Pamiętaj, że każda typologia zawiera w sobie coś, z czego możesz czerpać. Jednak bardzo ważne jest, abyś podchodziła do każdego testu, każdego artykułu i każdego wyniku z otwartymi sercem (lub umysłem). Sami twórcy MBTI przyznają, że nawet w przypadku profilowania przez specjalistę istnieje ryzyko błędu. Może się zdarzyć, że jeśli podejdziesz do testu w ciężkim dla ciebie okresie życia, wynik będzie zaburzony. U mnie nastąpiła klasyczna pomyłka, o której kiedyś napiszę.

Co więcej, takie testy warto powtarzać. Zachęcam cię co najmniej do zrobienia kilku różnych i to w odstępach czasu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wynik jest najbardziej adekwatny do rzeczywistości.

Jak w każdej typologii tutaj także znajdziesz tzw. wyjątki od reguły. Wpływ na nie może mieć na przykład wychowanie czy twoje osobiste poglądy lub religia, którą wyznajesz. Dlatego typ osobowości uznaję za podstawę do dalszego rozwoju osobistego, odkrywania siebie. Jeśli poznasz swoje zalety i wady, możesz nad sobą pracować.

Może się zdarzyć, że czytając wyniki pierwszego testu nagle wykrzykniesz HA! i okaże się, że wcale nie jesteś nienormalny, nieprzystosowany lub antyspołeczny, tylko masz rzadko występujący typ osobowości. Dzięki temu możesz pozbyć się poczucia wyobcowania, swoistej alienacji od społeczeństwa. Jeśli zobaczysz, że nic z tobą nie jest nie tak, możesz poczuć się pewniej w jednej chwili.

A jeśli uważasz, że to wszystko bzdura, co ci szkodzi zrobić test dla zabawy? Czasem najlepsze odkrycia w naszym życiu są wynikiem przypadku (albo odrobiny przekory).

Napisz koniecznie w komentarzu, jaki wyszedł Ci wynik 🙂

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Dlaczego warto poznać swój typ osobowości?”

  • Monika
    17 maja 2021 w 15:52

    Logistyk-akurat robiłam MBTI w zeszlym tygodniu

Instagram