Nie umiesz przepraszać? Oto najczęstsze przyczyny

Podziel się!

5
(2)

Słowo przepraszam zazwyczaj nie przychodzi łatwo. Jednak są osoby, które w ogóle nie umieją przepraszać ani nie potrafią przyznać się do winy. Jednak warto poznać przyczyny, dla których nie umiesz przepraszać. Dzięki temu łatwiej Ci będzie się tego nauczyć i rozwinąć w sobie samoświadomość.

Nie umiesz przepraszać, bo boisz się wyjść na słabeusza

Oczywiście, przyznanie się do winy czy przeproszenie wymaga odwagi. To oznaka siły, a nie słabości. Jednak w naszej kulturze często błędnie wychodzimy z założenia, że przepraszanie oznacza słabość. Dla mnie oznaką słabości jest nieumiejętność przeproszenia, przyznania się do błędu – a co za tym idzie – naprawienia problemu, jeśli to możliwe. O wiele łatwiej jest iść w zaparte czy udawać, że nie było sprawy. Jednak najlepiej uczymy się na własnych błędach.

Obawiasz się utraty bliskiej osoby

Absolutnie błędne założenie, które zakłada traktowanie bliskiej osoby jako idioty niepotrafiącego docenić aktu odwagi, jakim jest przeproszenie czy przyznanie się do popełnionego błędu. O wiele szybciej utracisz zaufanie kogoś, na kim Ci zależy, jeśli nie przeprosisz. To jak drugi policzek – pierwszym było działanie, za które powinnaś przeprosić, a drugim – brak przeprosin.

Nie chcesz zrobić sobie skazy na wizerunku

Jak Cię widzą, tak Cię piszą, prawda? Być może nie umiesz przepraszać, bo boisz się utraty wyimaginowanego wizerunku osoby nieomylnej? Nikt nie jest nieomylny, każdy popełnia błędy, a tylko najbardziej odważni ludzie mają odwagę się do nich przyznać i przeprosić. Nie da się utrzymywać wizerunku bez skazy, jeśli Twoje otoczenie i tak wie swoje.

Nie umiesz przepraszać, bo masz cechy narcystycznego typu osobowości

Istnieje wiele technik manipulacji innymi ludźmi. Jedną z bardziej skutecznych jest z pewnością gaslightning. Tworzenie rzeczywistości, w której ofiara zaczyna wątpić w swoje własne osądy to podstawa uzyskiwania kontroli w związku czy relacji. Jeśli zachowałeś się źle i nie zamierzasz przeprosić, a co gorsza – manipulujesz ofiarą, aby to ona przeprosiła Ciebie i wzięła na siebie winę – lepiej zgłoś się po pomoc. Tutaj poczytasz więcej o osobowości narcystycznej, a tutaj o socjopatach.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram