Najlepsze świąteczne tradycje

Podziel się!

5
(2)

Jak wiecie, przez wiele lat nie przepadałam za Świętami. Jednak od czasu, kiedy mogę samodzielnie decydować o tym, jak spędzimy Święta Bożego Narodzenia i dowolnie wybierać najlepsze świąteczne tradycje, zaczynam patrzeć na Gwiazdkę bardziej przychylnym okiem.

Nigdy nie byłam tradycjonalistką i nie uważam, że kolejne pokolenia muszą ściśle przestrzegać dawnych świątecznych zwyczajów. Cudowne w naszych czasach jest to, że możemy wybierać takie, które faktycznie sprawiają radość i nam, i naszym najbliższym. Oto moje ulubione najlepsze świąteczne tradycje.

Kalendarz adwentowy dla dzieci i dorosłych

Mam to szczęście, że kalendarz adwentowy z radością przygotowuje dla dzieci od wielu lat moja mama. Każdego roku otrzymują drobne słodkości czy niewielkie zabawki przez 24 dni. Wiem, że wielu moich znajomych kupuje też co roku kalendrze adwentowe dla siebie samych. Przyznaję, że jeszcze nie skorzystałam z tej możliwości, jednak znalazłam już kilka adwentowych kalendarzy dla dorosłych, które bardzo mi się spodobały.

Bardzo podobają mi się kalendarze adwentowe w wersji ekologicznej, takiej do wieloletniego użytku. Dzięki temu przez lata możemy wymieniać tylko zawartość kalendarza, na przykład zgodnie z aktualnymi zainteresowaniami dziecka. Polecam szczególnie klocki Lego (na przykład figurki), to zabawka uniwersalna i na lata.

Kalendarze z kosmetykami skradły moje serce, ponieważ w okresie przedświątecznym ograniczam pielęgnację i dbanie o siebie do minimum (u mnie święta wiążą się jeszcze ze wzmożoną pracą zawodową). A taki kalendarz pomaga utrzymać motywację na odpowiednim poziomie 😉 Dlatego kalendarze adwentowe to najlepsze świąteczne tradycje!

Pięknie przystrojona choinka

Nie ma Świąt bez pięknie przystrojonej choinki! Po wielu latach posiadania sztucznej choinki w kolorze zielonym, w zeszłym roku zdecydowałam się na choinkę ośnieżoną i jestem absolutnie zachwycona efektem! Już nie mogę się doczekać, kiedy rozłożę ją w tym roku. Oczywiście, minusem ośnieżonej choinki jest osypywanie się śniegu, tego nie unikniemy. W zeszłym roku znalazłam na to jednak sposób, czyli dywanik pod choinkę, oczywiście biały. Do tego lampki choinkowe w ciepłym odcieniu. Całość wygląda magicznie!

Moja choinka w tym roku będzie w odcieniach bieli i złota. Zamierzam połączyć bombki w różnych wielkościach, dodać kilka szyszek i kokard. Całość świąteczna, ale elegancka. A jak Ty ozdobisz swoją choinkę?

Nie przepadam za choinkami żywymi. Wiem, że dla niektórych choinka żywa jest symbolem świąt, jednak dla mnie niekoniecznie. Po pierwsze, osypujące się igliwie powduje, że częściej trzeba sprzątać. Po drugie, mam wrażenie, że ścinając każdą choinkę odbieramy sobie tlen. Lepszym rozwiązaniem jest żywa choinka w doniczce, którą po Świętach można wysadzić w ogrodzie. Sama mam w ogrodzie już trzy takie uratowane po Bożym Narodzeniu choinki zebrane od rodziny.

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli uwielbiasz zapach świątecznego drzewka, a jednak wolisz w tym roku kupić choinkę sztuczną są patyczki zapachowe na choinkę Scentsicles. Naturalne, w 100% można je poddać recyklingowi i są przyjazne dla środowiska. Zapach utrzymuje się minimu 30 dni (u mnie prawie 50 dni, a potem jeszcze schowałam je do szuflad z butami).

Najlepsze świąteczne tradycje: maraton filmowy

Przyznam, że filmy oglądam tylko od święta. Właśnie w okresie świątecznym zdarza mi się jakiś świąteczny fim obejrzeć, głównie ze względu na dzieci. Oto kilka filmów, które można obejrzeć wspólnie z dziećmi mniejszymi lub nastoletnimi:

 • Olaf’s Frozen Adventure
 • Kraina Lodu
 • The Princess Switch
 • The Grinch
 • Four Christmases
 • Holidate
 • Jack Frost
 • Family Reunion Christmas
 • The Holiday Calendar
 • The Polar Express
 • Home Alone
 • Last Holiday
 • The Holiday
 • Almost Christmas

Dawanie i przyjmowanie prezentów

Planowanie prezentów świątecznych to raj dla każdej wielbicielki planowania. Przyznaję, że to moja ulubiona cześć świątecznych przygotowań. Uwielbiam zarówno prezenty praktyczne, jak i te dające chwilę radości czy wytchnienia. W kolejnych artykułach znajdziesz mnóstwo prezentowych inspiracji dla niej i dla niego, a także dla dzieci lub ogólnie dla domu.

Bardzo fajnym pomysłem na prezent są świąteczne świece zapachowe. Uniwersalne świąteczne prezenty to oczywiście także książki.

Co roku stosujemy listy prezentów świątecznych. Staram się do tego namowić też dalszą rodzinę, z różnym niestety skutkiem. Idea polega na stworzeniu świątecznej listy prezentów przez każdego domownika. Na tej liście znajduje się wszystko to, co może się danej osobie przydać i sprawi jej radość. Kiedy ktoś kupi przedmiot z listy, po prostu go skreśla. Może mało romantyczne i ograniczające niespodziankę, ale za to praktyczne rozwiązanie gwarantujące, że dostaniemy na święta prezent, który będziemy używać.

Najlepsze świąteczne tradycje: dobroczynność

Od lat regularnie po cichu wspieram organizacje niosące pomoc innym. Czasem mam możliwość pomożenia komuś bezpośrednio i jednocześnie anonimowo, wtedy też oczywiście z tego korzystam. Jedną z moich świątecznych tradycji jest przeznaczenie co roku określonej kwoty dla wybranej organizacji dobroczynnej.

Im więcej masz, tym więcej możesz dać.

Świąteczne wspólne granie

Wspólne rodzinne granie to tradycja, z której nie zamierzamy rezygnować. W okresie przedświątecznym gramy zarówno w gry planszowe, jak i w trybie multiplayer w wybrane gry online. Dla dzieci to świetny sposób na spędzenie czasu z rodzicami, ale też cenna nauka dotycząca wygrywania i przegrywania. Tak, staram się nie dawać dzieciom wygrać. Muszą się nauczyć, jak radzić sobie z porażkami.

Kilka fajnych gier planszowych, które warto mieć:

Świąteczny spacer

Nie wiem, jak będzie wyglądać sytuacja w tym roku w związku ze wprowadzanymi restrykcjami, ale co roku wybieramy się na świąteczne i przedświąteczne spacery. Mam nadzieję, że uda nam się w tegoroczne święta pojeździć na łyżwach i że spadnie śnieg. Zawsze udawaliśmy się też na bożonarodzeniowy jarmark, jednak w tym roku prawdopodobnie nie będzie to możliwe.

Zawsze można się wybrać na spacer do lasu czy parku, co także ma swój niesamowity urok w mroźny, zimowy dzień.

Najlepsze świąteczne tradycje: pachnący dom na Święta

Uwielbiam, kiedy w moim domu czuć – dosłownie – atmosferę nadchodzących Świąt. Dlatego co roku sięgam po specjalne świąteczne świece zapachowe! Uwielbiam świece naturalne, a także te z wieloma knotami lub drewnianym skwierczącym knotem. W listopadzie zapalam chętnie nuty leśne, choinkowe oraz przytulne, zmysłowe, a w grudniu najbardziej mi pasują słodkie, ciasteczkowe, przyprawowe oraz owocowo – korzenne. Polecam ten sposób na świąteczny klimat, nawet, jeśli to jedyne, na co masz czas w przedświątecznej gorączce.

Najlepsze świąteczne tradycje

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Najlepsze świąteczne tradycje”

Instagram