Podziel się!

5
(2)

W środku zimy (kiedy piszę ten artykuł) poranne wstawanie przychodzi mi z trudem. Pewnie Tobie też. Nie pomaga nam niedobór światła słonecznego i długie noce. Wysuszone powietrze przez ogrzewanie i niedobór witamin oraz składników odżywczych w pożywieniu przyczyniają się do zmęczenia organizmu. W takiej sytuacji wczesne wstawanie może stać się nie lada wyzwaniem. Oto sprawdzone sposoby, które mi pomagają każdej zimy. Dzięki nim wiem, jak się obudzić rano szybko i skutecznie. Teraz Ty też możesz!

Jak się obudzić rano (szybko i skutecznie)?

Jeśli często odczuwasz pokusę, aby wcisnąć przycisk drzemki w telefonie, żeby zamknąć oczy na kilka dodatkowych minut, prawdopodobnie masz problemy nie tylko ze wstawaniem, ale też z zasypianiem. Zaburzenia snu to jedna z podstawowych przyczyn obniżonej produktywności. Mogą negatywnie wpłynąć na Twoją pracę i życie osobiste. Jeśli jesteś w wiecznym niedoczasie, z pewnością odczuwasz też stres i napięcie.

Oto sprawdzone sposoby na to, jak się obudzić rano szybko i skutecznie.

 1. Odsuń budzik

  Brzmi banalnie, ale to jeden z najlepszych sposobów na chęć korzystania z przycisku drzemki. Jeśli budzik nie będzie w zasięgu ręki, a jego wyłączenie będzie wymagało od Ciebie wstania z łóżka i przejścia kilku kroków, masz spore szanse, że obudzisz się szybko i skutecznie.

 2. Wybierz dźwięk, który Cię nie wystraszy

  Nie ma nic gorszego niż dźwięk budzika, który powoduje prawie zawał serca (pozdrawiam wszystkich posiadaczy iPhonów 😅). Jeśli kupujesz tradycyjny budzik, zadbaj, żeby jego dźwięk był przyjemny dla ucha. Zmień domyślny dzwonek alarmu w telefonie (tutaj go zmienisz dla iPhone).

 3. Zadbaj o regularność snu

  Jeśli jednego dnia idziesz spać po 23:00, a drugiego o 01:00 w nocy, nie możesz oczekiwać, że będziesz tak samo wyspana o 6 rano dnia następnego. Postaraj się wyrobić w sobie regularność pór kładzenia się spać i wstawania (najlepiej przez kilka tygodni). Zobaczysz, że o wiele łatwiej Ci się wstaje! Pamiętaj o cyklach snu (tutaj więcej informacji na ten temat).

 4. Wpuść trochę naturalnego światła

  Za wyjątkiem zimy (i tak brak naturalnego światła, kiedy wstajesz) lepiej sprawdzą się półprzepuszczalne rolety lub zasłony. Możesz też ustawić automatyczne podnoszenie rolet zewnętrznych w sypialni o określonej godzinie, aby wpuścić więcej światła i ułatwić sobie wstawanie dzięki zatrzymaniu produkcji melatoniny w organizmie.

 5. Zainwestuj w budzik z naturalnym światłem

  Rozwiązanie idealne na cały rok, a także wtedy, jeśli półprzepuszczalne rolety nie wchodzą w grę. Zainwestuj w dobrej jakości budzik z naturalnym światłem (polecam Lumie 300 LED). Budzik symuluje zarówno wschód, jak i zachód słońca, więc ułatwi Ci zarówno budzenie się, jak i zasypianie.

Skuteczne zasypianie to klucz do dobrej pobudki

Pamiętaj, że aby obudzić się rano skutecznie i szybko, musisz zadbać też o jakość swojego snu. Dlatego nie zapomnij wieczorem o:

 • Wywietrzeniu sypialni
 • Ustawieniu niskiej temperatury w pomieszczeniu
 • Zredukowaniu bodźców zmysłowych (żadnego smartfona!)
 • Medytacji wieczornej

Więcej na ten temat poczytasz między innymi w tym artykule.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram