Jak minimalizm zwiększa produktywność

Podziel się!

5
(2)

Minimalizm to strategia długoterminowa, która może stać się nowym stylem życia. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że minimalizm zwiększa produktywność. Poznaj trzy obszary, w których przejście na minimalizm pomoże Ci działać skuteczniej każdego dnia.

Lepsze priorytety

Minimalizm możesz z powodzeniem zastosować w odniesieniu do Twoich list rzeczy do zrobienia. Jeśli zminimalizujesz listę zadań, automatycznie skupisz się w większym stopniu na swoich priorytetach.

Jak to zrobić w praktyce? Pomyśl, co jest dla Ciebie naprawdę istotne i skup się na tym. Czasem codzienne drobiazgi powodują silne rozproszenie uwagi, a co za tym idzie – oddalenie od prawdziwie sensownych działań. W innych przypadkach bardziej skupiamy się na spełnianiu czyichś oczekiwań i zapominamy o własnych.

Mam dla Ciebie proste ćwiczenie. Zamknij oczy i wyobraź sobie swój idealny dzień – jak go spędzisz? A w jaki sposób spędzisz idealny tydzień? Czy nadal będziesz robić te same rzeczy co do tej pory?

Nie bój się zmienić sposobu, w jaki spędzisz czas. Jeśli coś stoi w sprzeczności z priorytetami, zmień to, jeśli tylko możesz. Spójrz na swój czas z innej, minimalistycznej perspektywy.

Oczyszczając swoją listę zadań robisz krok w kierunku minimalizmu. Oczyszczasz swój umysł i przestrzeń wokół siebie jednocześnie (tysiące karteczek!). Takie podejście może w całkiem rozsądnym przedziale czasowym zmienić Twoje życie na lepsze.

Pożegnaj rozpraszacze

Chyba jeszcze nigdy w historii nie byliśmy narażeni na tyle rozpraszaczy. Na pierwszym miejscu moim zdaniem plasują się oczywiście media społecznościowe i ogólnie używanie smartfona. Kilka wskazówek dla wykorzystania minimalizmu w odniesieniu do mediów społecznościowych:

  • Unfollow. Przestań śledzić ludzi na Instagramie czy Twitterze. Czy naprawdę chcesz śledzić 600 osób?
  • Unsubscribe. Przestań subskrybować zbędne kanały na YouTube.
  • Unfriend. Przestań lubić i obserwować określone osoby czy strony na Facebooku.

Każde powiadomienie z mediów społecznościowych to dodatkowy rozpraszacz. Jeśli chcesz wprowadzić więcej minimalizmu w swoim życiu, zacznij od ich ograniczenia lub całkowitej eliminacji.

Minimalizm zwiększa produktywność eliminując wielozadaniowość

Przeskakiwanie z zadania na zadanie zmniejsza nasze zdolności skupienia uwagi. Kiedy w duchu minimalizmu określisz swoje priorytety i usuniesz rozpraszacze, przyjdzie pora na wykonywanie zadań, ale uwaga – jedno po drugim. Kiedy postanawiasz sobie, że skupisz się na jednym zadaniu na raz, możesz lepiej wykorzystać swój potencjał.

Zawsze, kiedy przerzucam się między zadaniami, powoduje to spadek jakości pracy i jej… szybkości. O wiele lepiej udaje mi się skupić, jeśli najpierw kończę jedną rzecz, zanim zabiorę się za następną.

Brak pełnego skupienia uwagi to prosta droga do napięcia i niepokoju, które także… przeszkadzają w pracy.

Jak minimalizm zwiększa produktywność

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram