Jak przestać marnować czas

Podziel się!

4.8
(6)

Jesteśmy w erze informacyjnego chaosu, deficytu uwagi i skupienia. Marnowanie czasu nigdy jeszcze nie było tak proste, jak dziś. Ilość rozpraszaczy w Twoim otoczeniu zapewne bardzo urosła w ciągu ostatnich lat. U mnie również. Dlatego czas powiedzieć stop. Ja również wpadłam w pułapkę marnowania czasu, wystarczy chwila nieuwagi, trochę stresu… Musiałam na nowo dowiedzieć się, jak przestać marnować czas w dzisiejszej rzeczywistości. Teraz podzielę się tą wiedzą z Tobą, abyś również mogła przejąć kontrolę nad swoim życiem.

Jak przestać marnować czas? Zacznij patrzeć na swój czas jak na skarb

Każda z nas ma ograniczoną ilość czasu w życiu. Jest to coś, czego nie jesteś w stanie dokupić za pieniądze (oczywiście pomijając opiekę medyczną i ogólne dbanie o zdrowie). Jednak każda minuta Twojego życia to skarb, który powinnaś cenić zarówno Ty, jak i otaczający Cię ludzie.

Czy warto dzielić się skarbem z innymi? Tak, ale bądźmy szczere – nie każdy i nie zawsze na ten skarb zasługuje, prawda? W nieodpowiednich rękach Twój skarb może zostać wykorzystany przeciwko Tobie.

Czy warto dbać o skarb, jakim jest czas i wykorzystywać go najlepiej, jak potrafisz? Oczywiście, że tak! Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak przestać marnować czas, najpierw potraktuj swój czas jako cenny zasób, jako skarb, który możesz wykorzystać tylko raz. Dopóki nie zmienisz swojego podejścia do czasu, będziesz go marnować i to sporo.

Zastanów się, na co poświęcasz większość czasu

Jak często nie zauważamy, że czas nam ucieka przez palce. Zdarza się, że mija cały dzień, a Ty zastanawiasz się, jak to się stało? Pora na audyt własnego czasu. O audycie czasu poczytasz na blogu już niedługo, jednak już dziś możesz przyjrzeć się szczerze temu, na co poświęcasz czas. Poniżej kilka podpowiedzi:

  • Jak wiele czasu spędzasz w internecie?
  • Ile godzin przeglądasz social media?
  • Jak długo oglądasz telewizję / Netflix?
  • Ile czasu zajmuje Ci praca zawodowa, a ile poświęcasz na inne sfery życia?

Przyjrzyj się swojemu rozkładowi dnia

Pierwszym krokiem do lepszego wykorzystania posiadanego czasu jest dokładne przyjrzenie się swojemu rozkładowi dnia i wpisanie w niego tylko absolutnie niezbędnych bloków czasowych. Dla przykładu wiesz, że przez 8 godzin chodzisz do pracy, 30 minut do pracy dojeżdżasz. Dwa razy w tygodniu wozisz dzieci na zajęcia dodatkowe, a 2 razy w tygodniu jeździsz na zakupy. Śpisz w określonych godzinach, ogarniasz dom przez tyle i tyle czasu.

Teraz spójrz na swój schemat dnia i odpowiedz sobie na pytania:

  • Czego jest tu za dużo? Czego mogę się pozbyć / delegować / skrócić lub usprawnić?
  • Jakich czynności w ogóle nie wykonuję, a chcę / powinnam?
  • Jak mogę wykorzystać momenty przestoju (np. stojąc w korku, czekając na dzieci w czasie zajęć dodatkowych itp.)?
  • Koniecznie przyjrzyj się najczęstszym rozpraszaczom.

Jak przestać marnować czas? Stwórz plany działania

Jeśli zazwyczaj robisz coś w określonej kolejności lub w konkretny sposób, postaraj się stworzyć z tego plan działania. Tak zwane krok po kroku pozwoli Ci nie tylko usprawnić daną czynność, ale też łatwo ją… delegować. To tak jak z przepisem na ulubiony obiad – po prostu postępujesz według planu i wszystko wychodzi w optymalnym czasie.

Jeśli dla przykładu masz dzieci i są już na tyle duże, żeby przejąć więcej odpowiedzialności za wspólny dom, takie plany działania ułatwią Wam wszystkim życie. Przykładem może być wstawianie prania. Piszesz dziecku informacje, że kolorowe ubrania oddzielamy od białych, w jakiej temperaturze i jaki program prania stosujemy, gdzie wlewamy płyny do prania itp.

Plany warto robić też do czynności wykonywanych przez Ciebie, ale na przykład rzadko. Wtedy nie będziesz się zastanawiać, jak wyczyścić i odkamienić ekspres do kawy.

Nie daj sobie odebrać czasu

Czasem największymi pożeraczami czasu są inni ludzie. Dlatego bardzo ważne, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak przestać marnować czas, jest uporania się z nimi. Tutaj znajdziesz sposoby na to, jak grzecznie odmówić. A jeśli nie możesz odmówić, postaraj się nauczyć daną osobę, jak na przyszłość może załatwić sprawę samodzielnie.

Mam nadzieję, że tych kilka prostych porad pomoże Ci się uporać z problemem marnowania czasu.

Jak przestać marnować czas

Oceń post:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba ocen: 6

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jedna odpowiedź na “Jak przestać marnować czas?”

Instagram