
W dzisiejszym wpisie znajdziesz kilka prostych i skutecznych porad dotyczących planowania. Może niektóre już znasz, ale ich nie stosujesz. Teraz masz szansę wykorzystać wszystkie wskazówki dotyczące planowania w praktyce i osiągnąć to, czego pragniesz.
Wskazówki dotyczące planowania dnia, które działają:
- Daj sobie tyle czasu, ile trzeba
O ile dobrze wiesz, że czasem poduszka czasowa potrafi uratować dzień, o tyle w przypadku niektórych celów wcale nie chodzi o ilość poświęcanego czasu, tylko o regularność. Codzienny 30-minutowy trening da Ci więcej niż 3 godzinne treningi w tygodniu.
- Wpisuj rezultat w kalendarz
Zamiast pisać “maile” zapisz “odpisać na 30 maili”. Konkrety to podstawa.
- Podejmuj decyzje
Niezdecydowanie zabiera Ci energię, czas i inne zasoby. Brak decyzji sprawia, że kręcisz się w kółko. Sprawiasz wtedy wrażenie bardzo zajętej osoby, ale to pozory. Podejmowanie decyzji to umiejętność, którą powinnaś opanować.
- Oceń swoje plany i ich realizację
Samo planowanie, choć przyjemne, nie znaczy nic bez feedbacku. Jeśli nie wiesz, co się sprawdza i czy Twój plan działa, cały wysiłek jest bezcelowy. Jeśli coś nie działa, popraw to lub zmień.
- Przestań udawać wiecznie zajętą
Może cierpisz na Syndrom Wiecznie Zajętego Człowieka? Nie chodzi o to, by ciągle być w niedoczasie. Zdobądź się na chwilę szczerości – naprawdę masz tyle na głowie, czy trochę udajesz, żeby uciec przed niewygodnymi zadaniami?
- Wypróbuj strategiczne podejście do pojawiających się przeszkód
Wypisz wszystko to, co przeszkadza Ci w realizacji planu. Podejdź do każdej przeszkody jak do wyzwania – zastanów się, jaka strategia pomoże Ci ją pokonać i zacznij wdrażać ją w życie.
Nie ma jednej, uniwersalnej metody planowania, która sprawdzi się u wszystkich. Szczególnie, jeśli charakteryzuje Cię buntowniczy styl planowania. Jeśli chcesz sprawdzić, czy coś u Ciebie działa, wykonuj to minimum przez 30 dni. Krócej – nic to nie da, a Ty nie będziesz mieć wystarczającej liczby danych.

Jedna odpowiedź na “Moje ulubione wskazówki dotyczące planowania”
Ciągle nie doceniam niewielkich odcinków czasu. Wydaje mi się, że nie warto czegoś zaczynać, bo wiem, że za chwilę z wiadomego powodu będą musiała przerwać to co robię. W ten sposób tracę sporo czasu. Pozytyw: zdaję sobie z tego sprawę i walczę. Czasami się udaje. Miłego dnia