Jak pomóc dziecku osiągnąć sukces?

Podziel się!

5
(3)

Każdy rodzic pragnie dla dziecka tego, co najlepsze (a przynajmniej tak powinno być). Jednak zdarza się, że to, co dla nas wydaje się działaniem dobrym, wcale nie jest takie dla dziecka. Niektórzy rodzice pragną poprzez własne dzieci zrealizować swoje niespełnione ambicje lub pragnienia z dzieciństwa. Niestety takie działanie prowadzi zazwyczaj do opłakanych skutków, ponieważ każdy z nas jest inny. Mamy różne cele i pragnienia. To, czego Ty chcesz, pewnie Twoje dziecko będzie miało w głębokim poważaniu. Jak pomóc dziecku osiągnąć sukces? Czy wiesz, że prostymi działaniami i nowym sposobem myślenia jesteś w stanie zdziałać wychowawcze cuda? 

Pokaż dziecku, że sukces to działanie, a nie słowa

Wydawałoby się, że to nic prostszego? Powiesz dziecku, że musi dążyć do sukcesu a ono zmotywowane dokona wyjątkowych czynów? Niestety, to tak nie działa. Poza niektórymi dziećmi, które mają bardzo silną wewnętrzną motywację, większość potrzebuje zewnętrznej stymulacji, aby zrozumieć, jak osiągnąć sukces!

Nie chodzi o to, co powiesz dziecku, ale co zrobisz. Konsekwentnie. Każdego dnia. Bez wymówek!

Od najmłodszych lat uczymy się przez obserwację. Widzimy, jak w określonych sytuacjach zachowują się nasi rodzice i przejmujemy ich wzorce postępowania. Ma to jednak negatywne konsekwencje, jeśli to, co robisz nie ma nic wspólnego z tym, co mówisz. Chodzi tu zarówno o obietnice dawane dziecku, jak i te, które dajesz sobie samemu.

Każdego dnia pokazujesz swoim dzieciom, że małe, codzienne czynności dają wymierne efekty czy wręcz odwrotnie? Zdrowo się odżywiasz, ćwiczysz regularnie i swoim przykładem zachęcasz dziecko do tego samego? A może odpuszczasz, a dziecko to widzi? Mówisz, że należy szanować innych ludzi, a na kierowcę przed Tobą rzucasz wiązankę, gdy dziecko siedzi z tyłu? Opowiadasz o tym, jak ważna jest szczerość, a potem plotkujesz przez telefon o jakiejś koleżance? Twierdzisz, że dziecko może Ci zaufać, a potem opowiadasz krępujące (lub po prostu prywatne) szczegóły z życia dziecka na spotkaniu rodzinnym?

Jeśli nie będziesz pokazywać, jak należy się zachowywać, dziecko przestanie Cię słuchać. Twoje słowa przestaną cokolwiek znaczyć.

Pokaż dziecku, że sukces to konsekwentne dążenie do celu

Jak często odpuszczasz? Czy zdażyło Ci się mówić do dziecka, że przez kogoś / coś nie możesz zrealizować swoich planów? Czy masz słomiany zapał? Czy traktujesz dane sobie obietnice poważnie, czy może realizacja planów trwa u Ciebie tylko kilka dni, a potem wracasz do punktu wyjścia?

Jeśli Ty łatwo odpuszczasz, Twoje dziecko też będzie. 

Czym jest prawdziwa konsekwencja w dążeniu do celu?

 • Wybieranie tego, co służy dojściu do celu, a unikanie tego, co Cię od niego oddala. Jeśli chcesz schudnąć, nie jesz słodyczy. Koniec. Kropka.
 • Jeśli masz trudny dzień, nie odpuszczasz. Nie rezygnujesz z ćwiczeń, bo na dworze pada.
 • Każdego dnia robisz to, co jest na Twojej liście zadań. Jeśli chcesz schudnąć, wykonujesz zalecone ćwiczenia i przygotowujesz zdrowe posiłki dla całej rodziny.
 • Nie poddajesz się w przypadku trudności. Nie uda Ci się zrobić treningu? Chociaż 15 minut rozciągania lub szybka gimnastyka będzie lepsza, niż nic.
 • Próbujesz jeszcze raz, tylko mądrzej. Jeśli coś Ci się nie uda, nie uznajesz tego za koniec świata, tylko za nakierowanie na prawidłowy kurs.
Jak pomóc dziecku osiągnąć sukces?

Pokaż dziecku, że miarą sukcesu jest to, jak radzisz sobie z porażkami

Po sieci krąży sobie bardzo fajny mem. W tym memie mamy dialog:

 • Jak osiągnąć sukces?
 • Dzięki doświadczeniu.
 • A jak zdobyć doświadczenie?
 • Dzięki porażkom.

Porażka jest nieodłącznym procesem towarzyszącym naszemu rozwojowi, jak i rozwojowi naszych dzieci. A ponieważ nie da się uniknąć porażki, należy wyciągnąć z niej jak najwięcej. Jak reagujesz na porażkę? Uważasz, że to koniec świata, rwiesz włosy z głowy i odpuszczasz? A może traktujesz porażkę jako konieczną, czasem gorzką lekcję? Czy porażka jest dla Ciebie sygnałem, że coś nie działa?

Proste zasady, dzięki którym Twoje dziecko poradzi sobie z porażkami

Pokazuj dziecku na każdym kroku, że:

 • Gdy się potkniesz, podnosisz się z powrotem i idziesz dalej.
 • Kiedy coś się nie udało,  dowiadujesz się, co poszło nie tak i próbujesz ponownie.
 • Gdy napotykasz przeszkodę – nie poddajesz się, tylko dowiadujesz, co musisz wiedzieć / umieć, aby usunąć przeszkodę i wrócić na obraną ścieżkę.
 • Kiedy osiągasz cel, nie spoczywasz na laurach. Wyznaczasz sobie nowy cel i zaczynasz podążać drogą od nowa.

Pamiętaj, że sukces nie zależy od celu - dotyczy podróży i tego, kim się w tej podróży stajesz.

Jeśli zechcesz nauczyć własne dzieci tej lekcji, dasz im wyjątkowy dar na całe życie. Ważniejszy niż wszystkie zabawki, gadżety i dobra materialne.

Pamiętaj, że sukces Twojego dziecka zaczyna się w głowie. TWOJEJ.

Sukces Twojego dziecka zaczyna się w głowie. Twojej.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 odpowiedzi na “Jak pomóc dziecku osiągnąć sukces?”

 • Zofia
  20 września 2019 w 16:53

  Bardzo mądry i ważny wpis. My dorośli oczekujemy od dzieci właściwego postępowania a sami niestety rezygnujemy z dobrych, uczciwych zachowań. Sądzę, że każdy/każda z nas ma taki grzeszek na sumieniu. Warto popatrzeć na swoje wybory z dystansu. Miłego dniach

 • 29 lipca 2020 w 17:59

  Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

  • 31 lipca 2020 w 09:27

   You don’t need to log to comment. Have a great day!

Instagram