Planowanie pokoju dla dziecka – najważniejsze zasady

Joanna Przez Joanna1 komentarz6 minuty czytania403 odsłony

Podziel się!

5
(1)

Pokój dziecięcy to pomieszczenie, które zazwyczaj najczęściej przechodzi rewolucję w miarę upływu lat. Planowanie pokoju dla dziecka nie jest zadaniem, które można zrobić raz. Tak naprawdę musimy liczyć się z tym, że pokój dla dwulatka będzie zupełnie inny niż pokój sześciolatka, a pokój dziesięciolatka w niczym nie będzie przypominał pokoju szesnastolatka.

Planowanie pokoju dla dziecka rządzi się kilkoma zasadami, które warto poznać, aby uniknąć najczęstszych błędów i sprawić dziecku prawdziwą radość! Oczywiście wszystko sprawdzone i testowane na dzieciach 🙂

Podstawowe zasady planowania pokoju dla dziecka

Istnieje kilka uniwersalnych zasad planowania pokoju dla dziecka, które sprawdzą się niezależnie od tego, czy dziecko ma kilka, czy kilkanaście lat. Jakie to zasady?

Planowanie pokoju dla dziecka zasada #1 – Bezpieczny pokój dla dziecka

To podstawowa zasada, która powinna być dla nas najważniejsza i stać przed wszystkimi innymi. Pokój dziecka powinien być dla niego bezpieczny. Tylko co to znaczy bezpieczny w dzisiejszych czasach?

O tym koniecznie pomyślmy już na etapie planowania:

  • odpowiednie zabezpieczenie mebli – wszystkie meble w pokoju powinny być na stałe przymocowane do ściany! Wypadki z udziałem dzieci wspinających się na meble niestety nie należą do rzadkości. Bywają to także wypadki śmiertelne. Zabezpiecz wszystkie meble!
  • odpowiednie zabezpieczenie gniazdek – oczywiście najbardziej istotne jest to w przypadku najmłodszych dzieci (stosujemy specjalne zaślepki), jednak nie zwalnia nas to z konieczności nauczenia dzieci, że prąd może spowodować trwałe uszkodzenie ciała, a nawet śmierć.
  • bezpieczne oświetlenie – znane są przypadki uduszenia niemowląt i małych dzieci przez zwisające ze ściany kable od lampek nocnych. Bezpieczne oświetlenie to też takie, które nie niesie ze sobą ryzyka oparzenia (żarówki LED), nie męczy oczu i nie zaburza snu (niebieskie światło).

Kolejne ważne aspekty bezpieczeństwa pokoju dziecięcego:

  • odbojnik do drzwi i zabezpieczenie przed zamknięciem drzwi może uratować niejeden palec.
  • bezpieczne okna – zastanawiasz się, jak to możliwe, że kilkulatek chodzi po parapecie NA ZEWNĄTRZ na czwartym piętrze? Z pewnością jego rodzice nie zadbali o odpowiednie zabezpieczenie okien. Ani o wytłumaczenie dziecku, że z okna można wypaść.
  • wygodna w użytkowaniu i bezpieczna podłoga – wykładzina w pokoju dziecka jest wygodna, jednak sporej wielkości dywan łatwiej utrzymać w czystości. Jasne dywany wyglądają pięknie, ale… widać na nich każdą, ale to każdą plamkę. Za to podłoga w jasnym kolorze (panele lub deski podłogowe) – jak najbardziej się sprawdzi.
Planowanie pokoju dla dziecka
Planowanie pokoju dla dziecka powinno uwzględniać zasadę bezpieczeństwa, funkcjonalności i uniwersalności.

Planowanie pokoju dla dziecka Zasada #2 – Funkcjonalny pokój dla dziecka

Drugą, bardzo ważną zasadą jest to, żeby pokój był funkcjonalny. Czasem zdarza się, że dorośli funkcjonalność rozumieją inaczej niż dzieci.

Jaki zatem jest funkcjonalny pokój dla dziecka?

  • zapewnij dziecku łatwy dostęp do wszystkiego, czego używa na co dzień. Nie ma nic bardziej frustrującego niż niemożność sięgnięcia tego, co się potrzebuje (wyobraź sobie siebie, gdy czegoś nie dosięgasz i pomnóż przez 90% wszystkich przedmiotów w domu!). W miarę możliwości zainwestuj w stojące szafki, regały czy szafy niż w pięknie wyglądające, efektowne półki pod sufitem.
  • wygodne, bezpieczne łóżko to podstawa – na tym łóżku Twoje dziecko spędzi czasem nawet pół dnia! Dlatego ważne, abyś wybrał wygodny materac dobrej jakości. Stelaż łóżka powinien być drewniany (mniejsze szkody w przypadku uderzenia) i pozbawiony ostrych kantów. Dobrym rozwiązaniem są zdejmowane barierki po bokach łóżka. Pięknie wyglądają łóżka obite tkaniną, jednak licz się z tym, że będą trudniejsze do utrzymania w czystości.
  • umieść niżej włączniki światła – mała rzecz, a cieszy. Jeśli tylko masz możliwość, umieść włączniki światła niżej! Takie rozwiązanie przy planowaniu pokoju dla dziecka da Ci dwie korzyści – pierwsza to zachęcenie do samodzielności, a druga to oszczędność Twojego czasu (nie musisz za każdym razem iść z dzieckiem do pokoju, żeby włączyć mu światło).

Niezależnie od wieku dziecka pamiętaj o:

  • wygodne biurko i krzesło dla ucznia – na początek dobrze wybrać biurko tzw. rosnące z dzieckiem. Podobnie możesz zrobić z krzesłem. Dobrym rozwiązaniem będzie też zakup piłki w dopasowanym do dziecka rozmiarze, na której będzie mogło siedzieć, gdy bawi się lub uczy przy biurku. Polecam to rozwiązanie z całego serca! Jeśli Twoje dziecko idzie w tym roku do szkoły, zajrzyj do tego wpisu.
  • odpowiednie oświetlenie w pokoju – jeśli masz możliwość, zadbaj o kilka źródeł światła. Intensywne, ale nie rażące w oczy światło górne to podstawa. Dobrym rozwiązaniem są lampy, w których od dołu żarówka jest zasłonięta. Do tego warto umieścić na ścianie lub na szafce przy łóżku oświetlenie nocne, które odgoni potwory z pokoju ;). Jeśli dziecko samodzielnie czyta w łóżku, konieczna jest dobra i mocna lampka do czytania. Do tego lampa biurkowa.
  • wszystko ma swoje miejsce – jeśli chcesz nauczyć dziecko utrzymywania porządku w pokoju, ta zasada jest bardzo ważna. Każda rzecz powinna mieć określone miejsce. Dobrym pomysłem jest system pojemników, które będą oznaczone (tekst lub obrazek), dzięki czemu od razu wiadomo, jakie zabawki należy tam schować. Ale uwaga, dziecko uczy się przez obserwację! Jeśli tylko jego pokój będzie w harmonii i ładzie, wkrótce wiedzione obserwacją, przestanie dbać o porządek, tak jak reszta domu.
Planowanie pokoju dla dziecka
Planowanie pokoju dla dziecka to proces dynamiczny 🙂

Planowanie pokoju dla dziecka Zasada #3 – Uniwersalny wystrój pokoju dla dziecka

Od razu zaznaczam, że nie istnieje coś takiego, jak pokój uniwersalny! Każde dziecko jest wyjątkowe, ma swoje zainteresowania i potrzeby. Coś, co świetnie sprawdza się u jednych dzieci, u innych w ogólne nie zdaje egzaminu. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko ma raczej stałe zainteresowania, możesz oczywiście pokusić się o pokój tematyczny. Ma to swoje oczywiste zalety – większość dorosłych zachwyca się takimi pokojami, bo w dzieciństwie ich nie mieli. Jednak zainteresowania dziecka (i ulubione bajki!) zmieniają się szybko. Może się okazać, że w niedługim czasie dziecko przestanie swój pokój lubić.

Co zatem uwzględnić, projektując uniwersalny pokój dla dziecka?

  • neutralna baza i sezonowe dodatki – ta zasada sprawdza się w zasadzie w przypadku każdej przestrzeni. Jeśli pokój jest w neutralnych kolorach i stylistyce (zarówno, jeśli chodzi o meble, ściany i podłogę), to zupełnie inny klimat we wnętrzu nadacie łatwo i szybko zmieniając dodatki. Jakie to dodatki? Najszybciej zmienisz wygląd pokoju dzięki plakatom w ramkach, pościeli, zasłonkom, wymianie dywanu, lampki nocnej, poduszek.
  • ramki na plakaty zamiast naklejek – z własnego doświadczenia polecam wybranie ramek zamiast naklejek, o ile w najbliższym czasie nie planujesz odmalowywania ścian 🙂
  • jasne kolory – jedną z najlepszych decyzji, jakie podjęliśmy planując pokoje dziecięce były jasne ściany i jasna podłoga. Pokój wydaje się większy, a akcenty kolorystyczne (np. kolorowe pudełka, dywan, zasłonki) nie dają wrażenia przytłoczenia. Wbrew pozorom jasne wnętrze łatwiej utrzymać w porządku (tylko jasnego dywanu / wykładziny nie polecam przy małych dzieciach).
  • meble rosnące z dzieckiem – takie wybraliśmy dla dzieci łóżka (co prawda od początku wymiar 200×90 cm, ale z odczepianymi barierkami i regulacją wysokości). Od początku mieliśmy rosnące krzesełka i stoliczek do rysowania, teraz także rosnące biurka i krzesła. Polecam to rozwiązanie!

jak zaplanowac pokoj dla dziecka

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 komentarz
  • Zofia
    26 sierpnia, 2019

    Niezależnie od tego jak wspaniały byłby pokój to i tak najważniejszy jest jego Lokator. Warto o tym pamiętać i nie realizować swoich dziecięcych marzeń. Miłego wieczoru