Rodzina - jak być lepszym rodzicem, partnerem, mężem, żoną?

Podziel się!

5
(6)

Nowy rok szkolny już niedługo się zacznie, a wraz z nim powrót do obowiązków dla wielu dzieci. Naszła mnie ostatnio refleksja patrząc na moje dzieci. Istnieje wiele spraw, których chciałabym być świadoma, jednak trzy rzeczy, które chciałabym wiedzieć, będąc dzieckiem są dla mnie w tej chwili kluczowe. Dlatego też zamierzam je ciągle przekazywać moim dzieciom. Może zechcecie przekazać je też swoim? A może już dowiedzieliście się ich w dzieciństwie?

Nie musisz mieć najlepszych ocen

Kiedyś byłam przekonana, że tylko nauka i dobre oceny staną się dla mnie przepustką do dobrobytu i życia pełnego sukcesów. Stawiałam naukę i najlepsze oceny na pierwszym miejscu. Dziś wiem, że było to założenie błędne. Wcale nie musisz mieć najlepszych ocen ze wszystkiego. Nie musisz mieć samych piątek czy szóstek, aby osiągnąć sukces.

Bądź dobry w tym, co lubisz, zaangażuj się w to i skoncentruj cały swój wysiłek na pasji, a sukces nadejdzie dzięki Twojemu oddaniu i ustawicznej pracy. Co więcej, jeśli starasz się mieć same najlepsze oceny, nie masz czasu na szlifowanie tzw. miękkich umiejętności, w tym umiejętności społecznych. Nie masz czasu na prawdziwe rozwinięcie się w dziedzinach, które są Twoją pasją. To specjalizacja, a nie wiedza ogólna jest przyszłością edukacji.

Nie musisz mieć najlepszych ocen, bo o Twoim sukcesie zadecyduje wiedza praktyczna i umiejętności oraz doświadczenie.

Porażka to nie koniec świata

Oczywiście, najprzyjemniej jest wyciągać wnioski z czyichś błędów, a nie swoich. Jednak najwięcej doświadczenia zdobywamy dzięki własnym porażkom. Traktuj porażkę jako sposób na spróbowanie jeszcze raz, tylko mądrzej. Chwilowe niepowodzenie to szansa, aby odnieść większy sukces. Z każdej porażki wyciągnij wnioski, dowiedz się, jakie były jej przyczyny i co możesz zrobić, aby się nie powtórzyła. Zła ocena to nie koniec świata. Brak wygranej w olimpiadzie to nie oznaka tego, że jesteś beznadziejnie głupi. Będąc dzieckiem nie musisz wiedzieć, że po burzy wychodzi słońce. Od tego są Twoi bliscy.

Jak osiągnąć sukces? Dzięki doświadczeniu. A jak zdobyć doświadczenie? Poprzez porażki.

Jeśli chcesz być w czymś dobry, to ćwicz

Jest tylko jeden sposób na zdobycie praktycznie każdej umiejętności: regularne ćwiczenia. Chcesz dostać się do szkolnej drużyny koszykówki? Ćwicz codziennie na boisku i nie tylko. Chcesz zrobić certyfikat z angielskiego? Przygotuj się do niego systematycznie. Chcesz nauczyć się pływać? Trenuj na basenie. Czegokolwiek chcesz się nauczyć, od Ciebie zależy, czy to zrobisz i jaki poziom umiejętności osiągniesz. Będąc dzieckiem, masz czas na to wszystko!

Czas szybko płynie, a młodość to ten moment, kiedy możesz szlifować wybrane przez siebie umiejętności. Wtedy nabierasz podstaw na całe dorosłe życie. Aby być najlepszym, trzeba poświęcić określoną ilość czasu na praktykę. Nic, co warte zachodu nie zdobyto bez trudu.

Jeśli wierzysz, że dasz radę i wierzysz, że sobie nie poradzisz – w obu przypadkach masz rację.

Jeśli chcesz poczytać więcej, polecam te wpisy:

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 6

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Trzy rzeczy, które chciałabym wiedzieć będąc dzieckiem”

  • Zofia
    18 sierpnia 2019 w 15:54

    Wiele rzeczy dzieje się w tzw. kontekście. Dawno,dawno temu, w czasach słusznie minionych wykształcenie średnie i wyższe były wyznacznikami tzw. poziomu: kulturalnego, wiedzy zarówno zawodowej jak i ogólnej . Dzisiaj nie jest to tak jednoznaczne. Może szkoda a może nie , czas pokaże. Z przyjemnością czytam kolejne wpisy i kibicuję. Miłego dnia.

    • 19 sierpnia 2019 w 08:03

      Świat się zmienia, to nieuniknione 🙂

Instagram