Przybory szkolne dla pierwszoklasisty

Podziel się!

4.8
(5)

Jeśli od września Wasze dziecko pójdzie do pierwszej klasy, z pewnością jesteście w trakcie kompletowania wyprawki dla pierwszoklasisty. Jeśli macie już tornister (o tornistrach przeczytasz tutaj) i odpowiedni piórnik (z tego wpisu dowiesz się, jaki piórnik wybrać do pierwszej klasy), pozostaje Ci skompletowanie przyborów szkolnych. Z przyjemnością podpowiem Ci, jak poradzić sobie z wyborem przyborów szkolnych, co warto kupić, a na czym śmiało można oszczędzić.

Jakie kredki wybrać do szkoły dla pierwszoklasisty?

Jednym z podstawowych przyborów szkolnych, jakie trzeba wybrać do pierwszej klasy, są kredki. Oczywiście preferencje zależą tutaj w pewnym stopniu od szkoły, jednak ja nie polecam kupowania do pierwszej klasy żadnych grubszych kredek. O wiele lepiej sprawdzą się cienkie kredki ołówkowe, najlepiej te trójkątne. Trójkątne kredki są bardzo dobre do pierwszej klasy, ponieważ ułatwiają prawidłowy chwyt podczas kolorowania czy zaznaczania.

Kredki oczywiście różnią się jakością wykonania. Nie polecam wybierania najtańszych kredek, gdyż są całkowicie nieodporne na łamanie przy upadku. Dobrej jakości kredki, które się u nas sprawdziły, to te marek Bambino, Herlitz i Bic.

Jaki zestaw kredek kupić do pierwszej klasy?

Moim zdaniem spokojnie wystarczy taki z 10 – 12 kredkami (niektóre dzieci bardzo chcą mieć kredkę złotą i srebrną). Na początku zainwestowałam w większy zestaw z prawie 30 kredkami, jednak z perspektywy czasu tego nie polecam. Nie warto też inwestować w bardzo drogie kredki, gdyż dzieciom one spadają, albo co gorsza – gubią się lub nawet mogą zostać skradzione!

Przy kupowaniu zestawu kredek od razu warto kupić… drugi zestaw na zapas! Może Was to dziwić, ale z pewnością przyda się dziecku. W szkole mojego syna dzieci w świetlicy bardzo często gubią kredki. Dlatego posiadanie jednego zestawu zapasowego pomoże w sytuacji, gdy nagle zabrakło dziecku dwóch kolorów na jutro.

Nawet jeśli jesteście pewni, że Wasze dziecko kredek nie zgubi ani nie zostaną mu ukradzione, zawsze mogą spaść kilka razy na podłogę i połamać się w środku. Dlatego zapasowy zestaw kredek szkolnych pomoże oszczędzić sporo nerwów podczas odrabiania lekcji.

Jaki piórnik do pierwszej klasy?
Jakie kredki będą najlepsze do pierwszej klasy?

Jakie pisaki / flamastry wybrać dla pierwszoklasisty?

Pisaki w pierwszej klasie będą z pewnością mniej używane niż kredki. Dlatego jeśli wybieracie pisaki, dobrze jest kupić takie, które mają lepsze zabezpieczenie przed wysychaniem. Oczywiście, tak jak w przypadku kredek, musicie liczyć się z tym, że pisaki będą się dziecku gubić. My mieliśmy pisaki z Faber Castell, Crayola, Bic, Maped, Kidea… chyba wszystkie wiodące marki na rynku.

Tutaj również nie warto kupować bardzo tanich flamastrów, bo bardzo szybko się wyczerpują i jeszcze szybciej wysychają.

Ile kolorów pisaków wystarczy dla pierwszoklasisty?

Zdecydowanie 10 – 12. Również niestety polecam zaopatrzyć się w drugi zestaw pisaków już na starcie. Będzie pewnie podobnie, jak w przypadku kredek.

Jakie pisaki dla pierwszoklasisty?
Jakie pisaki dla pierwszoklasisty?

Jaki ołówek wybrać dla pierwszoklasisty?

Oj, przerobiliśmy bardzo wiele ołówków w pierwszej klasie. Powód ten sam, jak w przypadku kredek i pisaków. Dziecko gubiło lub w inny sposób traciło ołówki. Jednak jeden typ ołówka sprawdził się u nas najlepiej – to ołówek trójkątny.

Zdecydowanie wygodniej się nimi dzieciom pisało niż ołówkiem w tradycyjnym kształcie. Najlepszy zaś ołówek, jaki mieliśmy do tej pory to Faber Castell HB Grip 2001. Świetny ołówek, jakość rewelacja.

Po pierwszym roku szkolnym z kompletu trzech sztuk został nam jeden (reszta zniknęła). Dobrze, żeby ołówek, jaki wybierzecie miał gumkę. Zdarza się, że gumka do mazania znika, więc to jest dodatkowe zabezpieczenie. Oczywiście nie ma co liczyć, że gumka z ołówka będzie powalała jakością 🙂

Jakie przybory szkolne dla pierwszoklasisty?
Najlepszy ołówek dla pierwszoklasisty – taki z gumką 🙂

Jaką gumkę do mazania wybrać dla pierwszoklasisty?

Sprawa wydawałaby się prosta, ale i tak polecam kupić co najmniej jedną na zapas. My w efekcie kupujemy gumki do mazania jakie się trafią, z wyłączeniem tych kolorowych, w dziwnych kształtach.

Jakie nożyczki kupić do pierwszej klasy?

Nożyczki dla pierwszoklasisty nie powinny być zbyt długie, ale nie muszą być już tak małe, jak te przeznaczone dla przedszkolaków. Przy wyborze nożyczek warto kierować się też tym, czy nasze dziecko jest praworęczne, czy też leworęczne. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy już bardzo duży wybór nożyczek dla dzieci leworęcznych (mój syn jest leworęczny), więc bez problemu znajdziemy coś fajnego.

Jaką linijkę wybrać dla pierwszoklasisty?

Również mieliśmy przyjemność przetestować w pierwszej klasie kilka różnych linijek. Mieliśmy plastikowe (znikały), metalowe (dla pierwszoklasisty niekoniecznie polecam) oraz absolutny hit jak na razie – elastyczną linijkę. To pierwsza linijka, której mój syn pilnuje jak oka w głowie 🙂

Jaką temperówkę wybrać dla pierwszoklasisty?

Najbardziej polecam lepszej jakości temperówkę metalową. Jest bardzo trwała, praktycznie nie ma opcji, aby ją zniszczyć. Niestety ma też dwie wady: gubi się tak samo, jak plastikowa, a na dodatek nie ma pojemniczka na ścinki. Tutaj przewagę mają plastikowe temperówki. Jeśli mam coś doradzić – do pierwszej klasy kupcie kilka najtańszych temperówek plastikowych po 40 groszy. I tak się zgubią 😉

Jaki długopis wybrać dla pierwszoklasisty?

W naszej szkole na początku w ogóle dzieci nie używały długopisu, więc w zasadzie można go od razu nie kupować. Jeśli już decydujemy się na wybór długopisu, wielu nauczycieli poleca pióra kulkowe.

Polecam ze swojej strony, aby długopis, jaki wybierzecie był:

  • dosyć lekki – ciężkie, masywne, metalowe długopisy będą męczyć rękę
  • dobrze wyprofilowany – tutaj fajnie sprawdzają się takie antypoślizgowe nakładki
  • niezbyt szeroki – niektóre “bajkowe” długopisy są bardzo szerokie, na dłuższą metę bardzo niewygodnie się nimi pisze
  • dla leworęcznych – najlepiej wybrać specjalny długopis dla leworęcznych z szybciej zastygającym tuszem – wtedy pisząc dziecko nie rozmaże liter.

Jakie farby i pędzle wybrać dla pierwszoklasisty?

Zdecydowanie warto wybrać mniej farb, niż więcej. Po pierwszej klasie wrócił do nas prawie nieużywany zestaw farb, a kupiliśmy ponad 24 kolory. Z perspektywy czasu uważam, że 12 kolorów w zupełności wystarczy. Kupcie mniejszy zestaw szczególnie wtedy, gdy dziecko nie ma w szkole miejsca na zostawianie przyborów plastycznych, tylko musi je nosić ze sobą na zajęcia. Pędzle lepiej kupić nie te najtańsze, tylko troszkę lepsze (my kupiliśmy kiedyś dzieciom pędzle z Ikei, tego modelu już nie ma, ale używają dobre 6 lat!)

Przybory szkolne dla pierwszoklasisty
Przybory szkolne dla pierwszoklasisty

Jakie bloki, papier kolorowy, bibuły i teczki wybrać dla pierwszoklasisty?

Tutaj polecam kierować się w zasadzie tylko ceną. Oczywiście, trochę droższe bloki techniczne będą miały większą sztywność z uwagi na gramaturę papieru, ale w przypadku pozostałych rzeczy uważam, że nie ma większego znaczenia marka. Warto kupić te tańsze, za to zainwestować np. w lepsze kredki czy buty na WF 🙂 Polecam jednak lepszą plastelinę, my zwykle używamy tej marki Astra.

Oceń post:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba ocen: 5

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram