Jaki tornister wybrać dla dziecka?

Podziel się!

5
(3)

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto wcześniej pomyśleć o wyprawce do szkoły. Jak wiadomo, najwięcej kłopotów sprawia skompletowanie wyprawki dla pierwszoklasisty. Rodzice zastanawiają się, jaki tornister, piórnik i przybory szkolne wybrać do pierwszej klasy? Podzielę się w tym wpisie moimi doświadczeniami. Syn w tym roku idzie już do drugiej klasy, więc z perspektywy poprzedniego roku szkolnego opowiem Wam, co się sprawdziło w wyprawce do pierwszej klasy, a co absolutnie nie (a było bardzo polecane na forach i blogach). W pierwszym artykule poradzę Wam, co jest lepsze – plecak czy tornister?

Tornister czy plecak – co do pierwszej klasy?

Zdecydowanie wygrywa tutaj tornister. Wydawałoby się, że dzieci w pierwszej klasie praktycznie nic ze sobą nie niosą do szkoły, prawda? Jednak jak już dziecko spakuje ćwiczenia do edukacji polonistycznej i matematycznej, ćwiczenia do języka angielskiego, dzienniczek, zeszyty (tylko dwa 16-kartkowe!), piórnik, portfel, drugie śniadanie i wodę, to wcale nie jest mało! Nie jest to też lekkie. Ogólnie jestem zwolenniczką usztywnianych tornistrów. Do tego warto dla dziecka mieć mały plecaczek na wycieczki. Oraz oczywiście worek na WF. Dlaczego jednak tornister będzie lepszy do pierwszej klasy?

Zalety tornistrów:

 • usztywnione plecy
 • mocniejsze i trwalsze niż plecaki dzięki lepszemu usztywnieniu podstawy tornistra
 • wewnętrzne przegródki na książki (podręczniki umiejscowione blisko pleców, nie ciągną dziecka do tyłu)
 • elementy odblaskowe
 • niektóre modele mają pas biodrowy i piersiowy, co jeszcze bardziej odciąża plecy (polecam takie!)
 • część tornistrów ma regulację, dzięki czemu można powiedzieć, że rosną wraz z dzieckiem
 • osobna kieszeń na drugie śniadanie i wodę (czasem izolowane)
Jaki tornister wybrać do szkoły? Wyprawka dla pierwszoklasisty

Jaki tornister wybrać dla pierwszoklasisty?

Już na początku musimy zdać sobie sprawę, że takich rzeczy już nie kupujemy na “zawsze”. Kiedy dziecko pójdzie do czwartej klasy, zapewne porzuci tornister na korzyść zwykłego plecaka. Jednak w wyprawce dla pierwszoklasisty tornister to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Możemy wybierać spośród wielu różnych modeli, które wykonane są z różną jakością (ma to oczywiście wpływ na cenę tornistra).

Szukając tornistra rok temu widziałam takie, które kosztowały nawet poniżej 60 zł. Jednak kupując coś w tej cenie musimy zdawać sobie sprawę, że po roku (lub nawet szybciej!) tornister będzie do wyrzucenia. Były to tornistry bez żadnych dodatkowych elementów, zapinane na zamek (zacinał się już w sklepie). Oczywiście lepiej za tę samą kwotę kupić tornister niż plecak, ale jeśli chcemy, aby przetrwał co najmniej jeden rok lub więcej lat, trzeba zainwestować w niego trochę więcej.

My kupiliśmy synowi (oczywiście w konsultacji z nim i po przymiarkach) tornister marki Hama z kolekcji Step By Step. Kupowaliśmy z założeniem, że jeden tornister ma przetrwać od 1 do 3 klasy (AKTUALIZACJA 2021: tornister przetrwał i będziemy go jeszcze zabierać jako dodatkowy bagaż na wycieczki samochodowe 😎).

Braliśmy też pod uwagę, że nasz syn już idąc do pierwszej klasy był wysoki jak na swój wiek, więc regulowany tornister będzie najlepszym rozwiązaniem. Znając dziecko wiedzieliśmy, że tornister powinien mieć dużo miejsca na drugie śniadanie 😉 . Dodatkowo tornister ma pas biodrowy i piersiowy, na czym mi zależało. Po roku intensywnego użytkowania tornister wygląda praktycznie jak nowy, więc o ile nie zdarzą się jakieś przypadki losowe, prawdopodobnie z powodzeniem posłuży aż do końca 3 klasy (AKTUALIZACJA 2021: tornister posłużył idealnie!).

Na co zwrócić uwagę kupując tornister do pierwszej klasy w szkole?

 • Podejmijcie decyzję, czy tornister chcecie wymieniać co roku, czy kupić jeden porządny na trzy lata nauki. W przypadku drugiej opcji nie tylko chronicie środowisko, ale też uczycie dziecko dbania o własne rzeczy.
 • Niezależnie, czy chcecie kupić tornister na rok czy na dłużej, polecam wybieranie jak najbardziej neutralnych wzorów. Gust dzieci zmienia się bardzo szybko, a poszaleć można śmiało przy przyborach szkolnych.
 • Zastanówcie się, czy warto dokupywać do zestawu piórnik, worek na WF i inne akcesoria. Czasem zdarza się, że dołączone do wyposażenia piórnika przybory są bardzo kiepskiej jakości i będziecie musieli kupić nowe. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że worek na WF czy piórnik nie przetrwa już na drugi rok szkolny.
 • Bardzo ważne: jak tornister jest zamykany? Czy łatwo się go zamyka i otwiera dziecku? Przetestujcie to w miarę możliwości z dzieckiem w sklepie. Wiele tornistrów ma ciężko zamykające się klapy albo kiepskiej jakości zamki, które wcale nie pomogą w szybkim pakowaniu i rozpakowywaniu przyborów szkolnych. Niektóre tornistry mają świetne zapięcia magnetyczne 🙂
 • Ile tornister ma przegródek i kieszonek? Moim zdaniem absolutne minimum to duża komora podzielona na dwie części (bliżej pleców wkładamy podręczniki). Do tego co najmniej jedna komora z przodu na śniadaniówkę lub piórnik i dwie komory boczne. Dobrze, aby w dużej komorze była mała, zamykana kieszonka na klucze i portfel. Niektóre tornistry mają przednie i boczne komory elastyczne, a nie sztywne, co jest wygodne, gdy dziecko ma więcej jedzenia lub dodatkową butelkę z wodą.
 • Czy tornister ma porządnie usztywniane plecy? Może jest tam nie tylko pianka, ale dodatkowy stelaż? Zwróćcie uwagę na to, czy szelki można łatwo regulować i czy po regulacji się nie “osuwają”. Czy dziecku jest wygodnie, gdy założy tornister?
 • Popatrzcie, czy tornister ma usztywniany dół? Szczerze mówiąc, im grubszy, tym lepszy. Niektóre modele mają dodatkowe mini-nóżki, aby ograniczyć kontakt dołu tornistra z mokrą powierzchnią. Zdarzają się też tornistry z wodoodporną podstawą.

Kilka tańszych (do około 300 zł) ergonomicznych tornistrów:

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze?

 • Czy tornister ma dodatkowe pasy piersiowe i / lub biodrowe? Takie pasy wspomagają prawidłową postawę dziecka. Jeśli dziecko dojeżdża do szkoły samochodem, nie jest to tak istotne, ale gdy zaczyna samo chodzić piechotą lub jeździć komunikacją miejską – takie pasy bardzo pomagają.
 • Jak wiele jest odblasków na tornistrze? Czy w ogóle występują? Jeśli nie, to jak można samodzielnie odblaski doczepić? Dla mnie im więcej elementów odblaskowych na tornistrze, tym lepiej.
 • Czy tornister jest wodoodporny? Oczywiście, bardziej się to przyda, gdy dziecko do szkoły chodzi piechotą, ale zawsze wodoodporność jest zaletą.
 • Jak można wyczyścić tornister? Czy w ogóle można go czyścić?

Pamiętajcie, że wybór dobrego tornistra dla Waszego dziecka może choć trochę zniwelować negatywny wpływ noszenia ciężarów na plecach przez 5 dni w tygodniu 10 miesięcy w roku. Dlatego warto w miarę możliwości poświęcić trochę czasu na znalezienie dobrego tornistra. Życzę Wam wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku szkolnym, a tymczasem zapraszam do drugiej części poradnika z wyprawką dla pierwszoklasisty – zajmiemy się w nim piórnikiem i innymi przyborami szkolnymi. Dodatkowo polecam przed nowym rokiem szkolnym dwa wpisy z kategorii Jak nauczyć dziecko samodzielności? Część pierwsza tutaj, a część druga tutaj.

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram