Podziel się!

5
(1)

Nie należę do osób lubiących zakupy. Wręcz przeciwnie – staram się skorzystać z każdego możliwego sposobu na ich ograniczenie. Mam sprawdzone sposoby na cotygodniowe zakupy spożywcze (zawsze jeżdżę po nie w sobotę o 6:00 rano z listą). Podobnie jest w przypadku zakupów świątecznych – dobry plan pomoże Ci oszczędzić mnóstwo czasu i nerwów, a także… pieniędzy. Poczytaj dalej, a dowiesz się, jak oszczędzić na zakupach świątecznych?

Jak oszczędzić na zakupach świątecznych?

Oto moje sprawdzone sposoby na to, jak oszczędzić na zakupach świątecznych:

 • Ustal budżet na prezenty.

  Łatwo jest wpaść w przedświąteczny szał zakupów. W uniknięciu styczniowych problemów finansowych pomoże Ci budżet na prezenty. Ustal z najbliższymi, do jakiej kwoty kupujecie prezenty. To pomaga nie tylko w zachowaniu dobrej kondycji finansowej, ale też niweluje problemy (np. jedna osoba kupuje prezent za 50 zł, a druga za 400 zł).

 • Zrób szczegółową listę prezentów świątecznych.

  Tutaj znajdziesz listę prezentów świątecznych do druku. Na liście masz miejsce na wpisanie kwoty prezentu, dzięki czemu łatwo sprawdzisz, czy mieścisz się w założonym budżecie.

 • Zrób zakupy online.

  Co się tylko da, warto kupić w sklepach internetowych. Oczywiście wymaga to wcześniejszego zaplanowania i sprawdzenia, czy towar dojdzie do Świąt. Jednak możesz sporo oszczędzić, szczególnie, jeśli w prezencie chcesz podarować sprzęt elektroniczny.

 • Przelicz swój czas na pieniądze.

  Czy jeżdżenie godzinami po sklepach, aby oszczędzić 20 czy 40 zł na prezentach faktycznie ma sens? Weź pod uwagę koszty każdej takiej wycieczki.

 • Mniej znaczy więcej.

  Zawsze będę zwolenniczką praktycznych prezentów. Lepiej złożyć się na jeden prezent dobrej jakości (np. dla dziecka możecie się złożyć z dziadkami), niż obdarowywać kogoś mnóstwem wątpliwych jakościowo drobiazgów.

 • Sprawdzaj, kiedy promocja naprawdę jest promocją.

  Jeśli robisz większe zakupy, dobrze zawczasu zrobić przegląd dostępnych promocji. Uważaj też na promocje typu piąty, najtańszy produkt za złotówkę lub druga sztuka 50% taniej. W pierwszym wypadku rabat może wynosić 20%, w drugim 25%. Czy potrzebujesz tych pięciu sztuk lub aż dwie?

 • Sprawdź kupony rabatowe i dostępne zniżki.

  Może masz jeszcze kupony rabatowe lub oferowane zniżki? Teraz jest dobry czas, żeby je wykorzystać zarówno online, jak i stacjonarnie. Warto też więcej prezentów kupić w jednym sklepie, wtedy zyskasz darmową dostawę lub dodatkowy upust od określonej kwoty.

 • Zrób prezenty.

  Nie wszystkie prezenty muszą być kupione. Możesz zrobić coś własnoręcznie. Samodzielnie przygotowana ramka ze zdjęciem ukochanej osoby to jeden z pomysłów.

Dodatkowe porady na to, jak mieć więcej pieniędzy po Świętach

 • Oszczędź na świątecznych tradycjach. Czy wysyłasz wszystkim kartki świąteczne, bo Twoi rodzice tak robili? Teraz większość życzeń możesz złożyć online i nikt się nie obrazi. Pamiętaj jednak o dziadkach i rodzicach, oni z pewnością ucieszą się z kartki od Ciebie. Pozostali pewnie wyrzucą je do recyklingu zaraz po Świętach.
 • Unikaj zakupów stacjonarnych na 14 dni przed Świętami. Wtedy w sklepach zaczyna się świąteczne szaleństwo i łatwo dać się złapać na pseudoupromocje albo na prawdziwe promocje, ale na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz.
 • Po zakupy spożywcze jedź w dziwnych porach. Najlepiej wcześnie rano, tuż po otwarciu sklepu. Unikniesz tłumów przy kasach, a hostessy jeszcze się nie pojawią.
 • Nie przesadzaj z pakowaniem prezentów. Prosty, tani papier lub torebka nadająca się do recyklingu. Może być też papier pakowy. W końcu liczy się wnętrze, prawda?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 1

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram