Jak zacząć działać jeśli brakuje Ci umiejętności

Podziel się!

3.7
(3)

Większość z nas może wymienić co najmniej jeden projekt, który od dawna pozostaje w sferze planów. Czasem zdarza się też tak, że od dawna stoisz w miejscu i nie wiesz, jak ruszyć do przodu ze swoim życiem. Poczucie stagnacji i rozczarowanie potrafi skutecznie zniechęcić do wprowadzenia zmian. Jak zacząć działać i przestać odwlekać na później? Czytaj dalej.

Być może cierpisz na syndrom wiecznie zajętego człowieka, a może twoim problemem jest prokrastynacja. Jeśli jednak po prostu utkwiłeś w paraliżu decyzyjnym z jakimś projektem, być może brakuje Ci jednej z pięciu rzeczy, które pozwalają ruszyć do przodu.

Co powoduje, że stoisz w miejscu i boisz się działać?

Aby ruszyć do przodu ze swoim projektem, potrzebujesz odrobinę pewności. Bez tego wszystkie twoje plany obijają się o niewidzialną ścianę, którą sam tworzysz. Jeśli czujesz się niepewnie, nie jesteś w stanie poczuć (lub zracjonalizować) sobie, że uda ci się osiągnąć sukces.

Z czego wynika brak pewności, aby zacząć działać?

Zazwyczaj brak pewności może dotyczyć jednego z pięciu aspektów realizacji projektu:

  • Potrzebnych umiejętności
  • Niezbędnych zasobów
  • Poczucia przyzwolenia do działania
  • Jasności i poczucia celowości
  • Motywacji do działania.

W dzisiejszym artykule omówię pierwszy z podanych aspektów – potrzebne do realizacji projektu umiejętności.

Jak zacząć działać, jeśli brakuje ci umiejętności?

Umiejętności to stosunkowo łatwa do przeskoczenia przeszkoda, jeśli chcesz zacząć działać. Zazwyczaj jej pokonanie sprowadza się do odpowiedzenia sobie na dwa podstawowe pytania:

  • Kto je ma?
  • Jak je zdobyć?

Kto ma umiejętności, które potrzebujesz?

Nie jesteśmy w stanie być najlepszymi we wszystkim i zawsze. Uświadomienie sobie tej współzależności z innymi ludźmi może pomóc ci działać sprawniej i przestać odkładać na później.

Dowiedz się, kto ma potrzebne ci umiejętności. Jeśli potrzebujesz kogoś, kto robi dobre projekty graficzne, czy znasz już kogoś takiego? A może twoi znajomi znają osobę godną polecenia? Jeżeli potrzebujesz wyspecjalizowanej porady prawnej, do kogo możesz się zwrócić? Nie musisz wiedzieć wszystkiego, ważne, żebyś wiedział, kto ma tę wiedzę i jak możesz ją uzyskać.

beenhere

Kto ma potrzebne ci do działania umiejętności?

Czy powinieneś zatrudnić specjalistę? A może ktoś ze znajomych wie to, czego ci potrzeba? Pamiętaj, że czasem o wiele efektywniej jest po prostu zapłacić za czyjeś wyspecjalizowane umiejętności niż próbować samodzielnie uczyć się wszystkiego w dziedzinie, która nie jest podstawową częścią twojego projektu.

Jak zdobyć umiejętności, których potrzebujesz?

Jeśli zdecydujesz, że przed rozpoczęciem działania powinieneś się podszkolić w określonej dziedzinie, masz mnóstwo możliwości. Od kursów online, przez darmowe, ogólnodostępne w internecie materiały. Możesz korzystać też ze specjalistycznych, tradycyjnych kursów. Czasem wystarczy na pewien czas zatrudnić trenera, aby pomógł ci opanować potrzebne umiejętności.

beenhere

Jak zdobyć nowe umiejętności?

Dowiedz się, w jaki sposób można się nauczyć tego, co potrzebujesz. Czy wystarczy seria darmowych tutoriali na YouTube? A może potrzeba specjalistycznego kursu? Jeśli umiejętność wymaga dyplomu i ukończenia studiów, w jakiej formie możesz się uczyć?

Masz już potrzebne umiejętności? W następnych artykułach z tej serii pomogę Ci się uporać z kolejnymi przeszkodami.

Oceń post:

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram