Jak zaplanować Święta? Praktyczne porady

Podziel się!

4.8
(5)

Z czym kojarzą Ci się Święta Bożego Narodzenia? Z przyjemnie spędzonymi chwilami w gronie bliskich Ci osób? A może z kilkutygodniowym stresem, gonieniem własnego ogona i padaniem na twarz przy barszczu? Jeśli co roku zastanawiasz się, jak zaplanować święta, ten wpis jest dla Ciebie. Tutaj nie znajdziesz wyjątkowych pomysłów, jak spędzić święta bez zmęczenia. Od tego będzie inny wpis.

Jak zaplanować Święta? Praktyczne porady na początek.

Aby tegoroczne Święta były łatwiejsze dla Ciebie (zakładam, że jesteś odpowiedzialna za ich organizację), na początek kilka porad praktycznych. Znajdziesz tu proste wskazówki, dzięki którym robiąc mniej (lub po prostu szybciej albo inaczej) nie zmęczysz się tak bardzo w te Święta.

Kup prezenty świąteczne online…

W tym wypadku decydowanie warto iść z duchem czasu. Robiąc zakupy świątecznych prezentów w sklepach internetowych (pachnące prezenty znajdziesz tutaj), oszczędzasz mnóstwo czasu (i czasem trochę pieniędzy).

Jeśli koniecznie musisz wybrać się po prezenty do sklepu, w miarę możliwości wybierz się w godzinach, kiedy inni tego nie zrobią. Nie łudź się jednak, że na tydzień przed Gwiazdką będzie jakakolwiek taka godzina. Dlatego też namawiam gorąco do kupowania świątecznych prezentów z odpowiednim wyprzedzeniem. Listopad będzie doskonałym miesiącem na takie zakupy!

… i wszystko inne, co tylko się da!

Jeśli kupujesz jakieś świąteczne dekoracje, dodatki do wnętrz czy pachnące świece świąteczne, postaraj się zrobić to online. Oczywiście tutaj też należy działać z odpowiednim wyprzedzeniem. A może potrzebujesz odświętne ubranie na Wigilię? Internet pomoże Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu!

Zdecydowana większość sieci handlowych także udostępnia swoje sklepy internetowe, dzięki czemu możesz zrobić przez internet nawet świąteczne zakupy spożywcze! Polecam kupowanie w internecie produktów sypkich, bakalii czy innych trwałych artykułów spożywczych. A kiedy przyjdzie pora na wyjazd do sklepu po brakujące produkty o krótkim terminie ważności, śmigniesz między półkami z krótką listą i uśmiechem na twarzy. A uśmiech nie zejdzie Ci z twarzy nawet w kolejce do kasy. Zawsze wtedy możesz posłuchać mojego podcastu.

Jak zaplanować Święta? Praktyczne porady rodzinne.

Ta część świątecznych przygotowań zdecydowanie zasługuje na szersze omówienie. Święta to z założenia uroczystość rodzinna. Dlatego oczywistym powinno być, że cała rodzina angażuje się w przygotowania, prawda? A jak to jest u Ciebie?

Zakładam, że większość osób czytających ten wpis to kobiety, które w Święta padają na twarz od gotowania, pieczenia, szorowania, pakowania, ogarniania tysiąca bardzo-ważnych-rzeczy. A gdyby tak część tego gotowania, pieczenia, szorowania, pakowania i ogarniania wykonali pozostali domownicy? Szerzej ten temat omówię w dostępnym niedługo e-booku (tam też dowiesz się, jak nakłonić opornych do współpracy).

Deleguj zadania – niech każdy w domu pomoże przygotować Święta!

Ta bardzo prosta z pozoru porada może Ci znacznie ułatwić życie. W końcu Święta powinny kojarzyć się radośnie dla wszystkich domowników!

Co możesz śmiało delegować rodzince:
 • Ogarnięcie zakupów świątecznych, których nie dasz rady zrobić online.
 • Dzieciom możesz śmiało powierzyć prostsze lub bardziej zaawansowane zadania kulinarne (od wycinania pierników po lepienie uszek lub przygotowywanie barszczu).
 • Brudzisz sama w domu? Nie? Okres przedświąteczny to dobry czas, aby wprowadzić nowe porządki w domu – dosłownie i w przenośni. Podzielcie zadania dotyczące sprzątania domu między wszystkich.
 • Pakowanie prezentów świątecznych, dekorowanie domu, ubieranie choinki, wycieczka po opłatek lub inne tradycje, które kultywujecie. Zróbcie to wspólnie albo bez Ciebie. I tak masz dużo na głowie.
 • Wypisywanie kartek świątecznych lub ich wysłanie. Szczególnie będzie to frajda dla dzieci!

Jak zaplanować Święta? Przygotuj życzenia świąteczne do wysyłki dużo wcześniej.

Niezależnie, w jakiej formie wysyłasz życzenia świąteczne, warto mieć ten temat opracowany dużo wcześniej. Najlepiej już w połowie listopada mieć wszystko w tej sprawie ogarnięte już do wysyłki.

Jak zaplanować wysyłkę kartek świątecznych:
 • Kartki świąteczne można kupić… rok wcześniej podczas poświątecznych wyprzedaży. Nie dość, że oszczędzasz pieniądze, to jeszcze redukujesz rosnące koszty magazynowania produktów w sklepach!
 • Ciekawym pomysłem (zaczerpniętym z USA) jest wysyłanie kartek świątecznych ze zdjęciem całej rodziny jako nadrukiem. Takie personalizowane kartki świąteczne kupisz praktycznie wszędzie. Fajnie wygląda przegląd np. dziesięciu kartek wysyłanych rok po roku. Ale się zmieniliście, prawda?
 • Własnoręcznie zrobione kartki świąteczne wspólnie z dziećmi to sposób na wspólne spędzenie czasu w gronie rodzinnym. I to bez wyrzutów sumienia, w końcu ogarniacie temat Świąt!
 • Jeśli wysyłasz kartki pocztą, zapakuj każdą w kopertę, zaadresuj, naklej znaczek i zapisz w kalendarzu, kiedy je wszystkie wyślecie na poczcie lub wrzucicie do skrzynki. Polecam około 4 – 6 grudnia najpóźniej, wtedy jest gwarancja, że dotrą do świąt
Życzenia świąteczne w mailu, na Facebooku czy w Messengerze:
 • Część życzeń z pewnością wyślesz SMS-em czy poprzez mail, Facebook lub inne narzędzie do komunikacji.
 • Jeśli wysyłasz grafiki, przygotuj jej już dziś.
 • Przy wysyłce życzeń mailem warto stworzyć już teraz gotowy szablon, zrobić szkic wiadomości e-mail i wrzucić wszystkich adresatów do UDW. A potem zaplanuj wysyłkę lub zapisz w kalendarzu, kiedy mail wyślesz.
 • Jeśli składasz życzenia znajomym pisząc post na Facebooku, to polecam go zaplanować i zapisać do opublikowania 24 grudnia. Po co masz się tym zajmować między barszczem a makowcem?
 • Gdy wysyłasz część życzeń przez SMS, przygotuj sobie jego treść wcześniej, zapisz jako wersję roboczą i wypisz wszystkich adresatów wiadomości. A potem w odpowiednim terminie po prostu poświęcisz chwilę na wysyłkę.
Jak zaplanować Święta?
Jak zaplanować Święta? Zapisz na Pinterest!

Oceń post:

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba ocen: 5

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 odpowiedzi na “Jak zaplanować Święta? Praktyczne porady.”

 • Zofia
  11 listopada 2019 w 17:00

  Mam nadzieję, że Twoje porady wezmą sobie do przemyślenia i realizacja młodsi/młodsze czytelnicy/czki bloga. Warto! Miłego wieczoru.

  • 23 listopada 2019 w 01:11

   Bardzo dziękuję za przemiłe słowa!

Instagram