Co robić po pracy? Jak planować dzień?

Podziel się!

5
(6)

Co robisz, gdy wracasz z pracy do domu? Jakie czynności wykonujesz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Statystycznie w pracy spędzamy 8 godzin. Doliczmy średnio 1,5 godziny na dojazd do pracy i z powrotem. Na sen przeznaczamy 7,5 godziny. Zostaje nam co najmniej 7 godzin każdego dnia. Jak dobrze wykorzystać ten czas? Co robić po pracy?

Najpierw obowiązki, później przyjemności!

Wiem, że Ci się nie chce. Wiem, że jesteś zmęczony. Wiem, że czasem po ciężkim dniu masz ochotę tylko się położyć na kanapie i odpalić Netflixa. Jednak zapamiętaj, że zaniedbując to, co masz do zrobienia w domu tworzysz w sobie niebezpieczny nawyk odkładania na później, fachowo zwany prokrastynacją. Prokrastynacja jest jak wirus toczący Twoje życie – zaczyna się od lekkich objawów, jak zignorowanie naczyń w zlewie, nie posprzątanie łazienki, zostawienie nieposkładanego prania. Potem nawyk rozprzestrzenia się na inne sfery Twojego życia, włącznie z pracą zawodową, życiem miłosnym czy życiem rodzinnym, a nawet hobby.

Jeśli masz tendencje do “poluzowywania” sobie spodni regularnie, za chwilę nie starczy Ci dziurek w pasku! Takie odwlekanie dosłownie niszczy Ci życie. Przestajesz dbać o siebie, przestajesz dbać o dom, przestajesz dbać o pracę i zaczynasz zaniedbywać rodzinę. Nie pamiętasz już, kiedy coś czytałeś, kiedy robiłeś coś związanego z Twoimi zainteresowaniami. Z dnia na dzień masz coraz mniej energii. Pod wieczór, gdy zwlekasz się z kanapy po serialowym seansie nawet nie wiesz, jak minęło te kilka godzin.

Czy zaczynasz czytać książkę od zakończenia? Nie? To dlaczego zaczynasz czas po pracy od przyjemności?

Rozpisz swój dzień

Po przyjściu z pracy warto zrobić kilka głębokich wdechów i przejrzeć listę zadań oraz harmonogram na dany dzień. Nie masz czegoś takiego? To czas najwyższy je stworzyć! Zapisz, co masz do zrobienia chociażby w to popołudnie, a co przenosisz na jutrzejszy dzień. Zrealizuj wszystkie zadania, które są najważniejsze i które muszą być zrobione. Tylko w ten sposób będziesz mógł znaleźć czas na przyjemności i czas na siebie. Jeśli dokładnie zaplanujesz swój dzień.

Jeśli jesteś rodzicem, to pewnie kiwasz głową stwierdzając, że przecież Ty nic nie możesz zaplanować, bo masz dzieci. No cóż, ludzie, którzy zostają rodzicami dzielą się wedle moich obserwacji na dwie grupy: tych, którzy po urodzeniu dziecka zaczynają się o wiele lepiej organizować i tych, którzy po urodzeniu dziecka wpadają w chaos. Co ciekawe, nie ma to nic wspólnego ani z potrzebami dziecka, ani z jego charakterem czy wymaganiami. To siedzi w Tobie jako wymówka przed robieniem tego, co trzeba. Pamiętaj, że zawsze masz wybór.

Po pracy przejrzyj, co masz do zrobienia i zaplanuj następny dzień.

Co robić po pracy? Jak planować dzień?

Zasada 5 minut po przyjściu z pracy

Zasada ta sprowadza się do prostego schematu: jeśli coś zajmie Ci do 5 minut, zrób to od razu. Oto kilka prostych przykładów:

  • włóż do zmywarki kubek po kawie zamiast zostawiać go na stole.
  • odwieś torebkę na miejsce, zamiast rzucać ją na komodę.
  • ułóż buty w szafce zamiast zostawiać je na progu.
  • rozpakuj zakupy zamiast rzucać się na kanapę.

Po powrocie z pracy warto te wszystkie drobne czynności wykonać najpierw. Oczyszczasz w ten sposób swój umysł. Dzięki temu poczujesz, że jesteś gotów zrobić coś jeszcze. Te drobne, dobre nawyki działają jak katalizator dla większych!

Po przyjściu z pracy od razu zrób wszystkie drobiazgi, które zajmą Ci nie więcej niż 5 minut. Zyskasz nową energię do działania.

Spędź czas z najbliższymi

Wiem, że to trudne (szczególnie, jeśli Twoja praca jest Twoją pasją!), ale każdego dnia wyznacz określony czas, w którym jesteś tylko dla rodziny. W końcu Twoje dzieci i partner / partnerka są dla Ciebie ważni? A Twoi przyjaciele? Rodzice lub opiekunowie? Zdaję sobie sprawę, że nie chcemy myśleć o ostateczności, ale co by było, gdyby to był ostatni dzień, kiedy masz okazję spędzić czas z kimś bliskim? Czy spędziłbyś go w taki sposób, jak poprzednie dni?

Wyznacz czas tylko dla bliskich każdego dnia. I wywiązuj się ze swojego zobowiązania!

Spędź czas ze sobą, dla siebie i tylko dla siebie!

Tak samo ważnym czasem, jak ten spędzony z bliskimi powinien być ten spędzony sam na sam. Masz prawo i masz obowiązek poświęcać czas na swoje potrzeby, na swoje zainteresowania i pasje. A jeśli od dawna ich nie masz? Każdego dnia, w każdej chwili pojawia się szansa, aby zacząć od nowa. Musisz tylko mieć odwagę, aby z niej skorzystać. To w końcu Twój wybór.

Czas spędzony na własnym rozwoju to najlepiej spożytkowany czas. W końcu potem podzielisz się swoimi odkryciami z innymi, prawda?

Twój dzień w liczbach:

cały dzień
1 h

Tyle masz godzin każdego dnia.

wolne godziny
1 h

Tyle masz godzin wolnych każdego dnia.

czas dla dzieci
0 h

Tyle czasu średnio poświęcamy dzieciom w ciągu dnia.

Co robić po pracy? Jak wykorzystać czas?

Oceń post:

Średnia ocena 5 / 5. Liczba ocen: 6

Bądź pierwszy i oceń post!

Przykro nam, że post okazał się nieprzydatny.

Pomóż nam go ulepszyć!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram